Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Świętoszowie

 ul. Szkolna 10, 59 - 726 Świętoszów  

telefon i fax: (075) 731 12 02

e-mail: zs.swietoszow@interia.pl

 

WYDARZENIA

W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Zakończenie roku odbyło się jak zwykle w trzech częściach: dla Gimnazjum, dla klas 0 - III SP i klas IV-VI SP.

Jak co roku były uroczyste przemówienia, wręczanie świadectw absolwentom, uczniom klas III, przedszkolakom oraz wyróżnionym uczniom z pozostałych klas. "Zerówiaki" zaprezentowały wzruszający program artystyczny, a uczniowie klas piątych z humorem pożegnali klasy szóste. Nie zabrakło listów gratulacyjnych i podziękowań dla rodziców oraz naręczy kwiatów dla pań. A gdy już wszyscy otrzymali swoje cenzurki rozpoczęły się upragnione wakacje, które w tym roku będą trwały całe 67 dni.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

KONKURS DROGOWY

3 czerwca 2010r.gościliśmy w naszej szkole policjantów z Powiatowej Komendy w Bolesławcu.
W spotkaniu wzięły udział klasy 0 – III. Policjanci oprócz bezpieczeństwa na drodze poruszyli tematy bezpiecznego spędzania wakacji. Wielką atrakcją było spotkanie z Komisarzem Lwem. Po spotkaniu klasy pierwsze wzięły udział w konkursie „Bezpieczni na drodze i w czasie wakacji.”

Uczestnicy  konkursu zostali nagrodzeni na apelu 23 czerwca 2010roku. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.

Lista laureatów:

Klasa Ia – Oliwia Stecko, Jakub Ordyński, Bartek Żukowski, Michał Banaszak, Klaudia Drozd,

Klasa I b – Magdalena Kudlewska, Hubert Buratyński, Michał Sieradzki, Artur Wąs, Julia Niemyjska, Sebastian Stankiewicz.

LAUREATOM BARDZO GRATULUJĘ, A POZOSTAŁYM UCZNIOM ŻYCZĘ BEZPIECZNYCH I UDANYCH WAKACJI.

Organizator Edyta CIEŚLARCZYK

Galeria zdjęć

KLASA   1A   DLA   RODZICÓW

      W dniu 21.06.2010r. z okazji  Dnia Matki i Ojca w klasie 1a odbyła się uroczystość  dla rodziców zatytułowana „Z miłością dla ukochanej Mamusi i kochanego Tatusia”.
Dzieci wykonały wspaniałe przedstawienie taneczno – wokalne. Rodzice po występie chętnie dzielili się wrażeniami. Oto kilka z nich: „Było bardzo miło i przyjemnie”, „Pięknie i wzruszająco”, Miła uroczystość dla rodziców”, „Jak zawsze dzieciaczki wypadły wspaniale !”

    Rodzice nie byli tylko biernymi obserwatorami, gdyż czekała na nich niespodzianka – wykonanie portretu swojego dziecka.

B. Wąs

Galeria zdjęć

DZIEŃ ZIEMI

Dnia 23 kwietnia 2010 roku uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Świętoszowie uroczyście obchodzili Dzień Ziemi. W tym roku hasłem przewodnim było: RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS. Obchody rozpoczęły się apelem poprowadzonym przez organizatora akcji. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w apelu, potwierdzając tym samym dużą znajomość problemów ekologicznych otaczającego nas środowiska. Następnie został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „Czysty las”. W ramach tej akcji uczniowie wraz z wychowawcami posprzątali okoliczny las.

Edyta Cieślarczyk

WYCIECZKA DO OCHLI I ZIELONEJ GÓRY

       Dnia 26 maja 2010r. pojechaliśmy na wycieczkę klasową do Ochli i Zielonej Góry.  W skansenie, w Ochli braliśmy udział w lekcji muzealnej – „Sztuka ludowa”. Uczyliśmy się wykonywać wycinanki. Po godzinnej lekcji wszyscy potrafiliśmy zrobić z serwetek piękne wycinanki. Jesteśmy prawdziwymi artystami ludowymi, odkryliśmy w sobie kolejny talent.
W Ochli było miło, przyjemnie i bardzo ciekawie. Oglądaliśmy stare chaty, ich wnętrza, zagrody i inne zabytki, które przedstawiają zwiedzającym obraz dawnej kultury ludowej. Oglądaliśmy również dawną kuźnię, zakład szewski, szkołę, eksponaty z dawnych gospodarstw wiejskich: narzędzia rolnicze, sprzęty domowe. Później wspaniale bawiliśmy się w sali zabaw „Arek”. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy McDonald’s. Na wycieczce było super!

B. Wąs

Galeria zdjęć

ZAJĘCIA O UNII EUROPEJSKIEJ W KLASIE I A

     W dniu 25 maja gościliśmy w naszej klasie trzy uczennice z klasy VI A: Basię, Angelikę i Karolinę. Starsze koleżanki przygotowały i zaprezentowały nam zajęcia o Unii Europejskiej. Najpierw wysłuchaliśmy hymnu Unii Europejskiej a później kolorowaliśmy Syriusza – maskotkę Unii Europejskiej. Kiedy już pokolorowaliśmy obrazki starsze koleżanki opowiedziały nam o trzech krajach należących do Unii, o Polsce, Niemczech i Hiszpanii. Następnie odbyły się quizy, zagadki i rebusy za które można było otrzymać punkty, oczywiście za poprawne odpowiedzi. Po zsumowaniu punktów okazało się, że I miejsce zdobyła Angelika, II miejsce – Jakub ,a III miejsce Kacper W.  W nagrodę otrzymali oni medale „ Młody Europejczyk”. Na koniec rozwiązywaliśmy krzyżówkę. Zajęcia bardzo nam się podobały. Były ciekawe i interesujące.

B. Wąs

Galeria zdjęć

ZERÓWKA NA WYCIECZCE

Dnia 25.05.2010r. dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę autokarową. W Suszkach zwiedziły Minizoo, gdzie były strusie, kozy, owce, świnki i kucyk. Następne 2 godziny to wspaniała przygoda w Sali Zabaw: malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, jazda minisamochodami, trampolina, cymbergaj  i inne atrakcje. Na koniec - pobyt na "Ranczo" w Dobrej. Tam dzieci odbyły krótką konną przejażdżkę, zjadły kiełbaskę z grilla, korzystały ze wspaniałego placu zabaw (piaskownica, huśtawki, gra w piłkę itp.). Szczęśliwe, pełne wrażeń powróciły do swoich rodziców.

K. Bednarska

Galeria zdjęć

ZERÓWKA W BIBLIOTECE

W piątek 9 maja 2010r. uczniowie zerówki po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pomieszczenie w którym mieszczą się książki i komputery, oraz poznały zasady korzystania z czytelni. Wspólnie z paniami wykonały piękne zakładki do książek, zaś w prezencie zostawiły wymyślone przez siebie bajki.

A. Horyń

Galeria zdjęć

MAJOWY APEL

W piątek na dużej sali odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3-maja. Pięknie przygotowany przez p. Aurelię Mikołajczak program artystyczny, przybliżył najmłodszym i przypomniał starszym uczniom okoliczności tego ważnego dla Polski wydarzenia. Uroczystość uświetnił nasz szkolny chór prowadzony przez p. Jagodę Rybicką, który zaprezentował pieśni patriotyczne.

A. Horyń

Galeria zdjęć

PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PRZEDSZKOLAKÓW

27 kwietnia 2010r. odbył się w SP w Tomisławiu Gminny Przegląd Twórczości Przedszkolaków. Uczestniczyło w nim 6 grup 5-6-latków z terenu Gminy Osiecznica. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach wszystkie dzieci zdobyły I miejsce- otrzymały nagrody i dyplomy, a ich wychowawczynie- podziękowania za przygotowanie wspaniałych występów. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!

K.Bednarska

Galeria zdjęć

KANGUR MATEMATYCZNY

W czwartek 18 marca 34 uczniów naszej szkoły przystąpiło do międzynarodowego konkursu matematycznego "Kangur". Dzieci zmagały się z wieloma trudnymi zadaniami. 1 maja zostały ogłoszone wyniki. Najlepiej poradziła sobie Ala Łasiewicka z klasy IIIa - zajęła 23 miejsce w województwie dolnośląskim i wygrała wycieczkę do Centrum Babylon w Libercu. Dobrze poradzili sobie również: Witek Brzozowski (IIIb), Monika Rękiewicz (IIIa), Ola Łasiewicka (IIIa) i Dominik Kowalczyk (IVb) - wygrali nagrody książkowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

J.B.

Galeria zdjęć

 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

    8 kwietnia 2010 wszyscy szóstoklasiści naszej szkoły przystąpili do pierwszego w swoim życiu poważnego egzaminu. Przez godzinę zmagali się z zadaniami z zakresu języka polskiego i matematyki. Zdania na temat trudności sprawdzianu były podzielone - dla jednych był łatwy, dla innych trudny... Zobaczymy.... Wyniki pod koniec maja.

J. Brzozowska

arkusz egzaminacyjny

KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III SP

19.03.2010 odbył się konkurs recytatorski klas 0-III. Laureatami zostali: w klasie I Oliwia Stecko, w klasie II Olaf Grabczak a w klasie III Julia Grabczak. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki podczas ich udziału w konkursie gminnym w Osiecznicy.

A. Horyń
 

Galeria zdjęć

DZIEŃ KOBIET

Marzec wyjął grosik srebrny,

Teraz będzie mu potrzebny.

Do kwiaciarni marzec pobiegł,

kupić bukiet na Dzień Kobiet

8 marca chłopcy ze szkoły podstawowej i gimnazjum wręczyli wszystkim nauczycielkom i damskiej obsłudze naszej szkoły wraz życzeniami pamiątkowe laurki. W ten sposób panowie uczcili święto pań.

A. Marchwińska

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

   4 marca 2010 w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu odbył się Powiatowy
Konkurs Recytatorski „Pegazik”. Naszą szkołę reprezentowali laureaci konkursu gminnego: Magdalena Bednarek oraz Krystian Beska. Spośród 27 osób uczestniczących w konkursie jury przyznało dwie nagrody główne oraz trzy wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał uczeń klasy IVa Krystian Beska za recytację wiersza pt. „Pasibrzuchy”.

M. Chimko

Galeria zdjęć

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

 „W KRAINIE LICZB”

 

26 lutego  odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Matematyczny klas trzecich. Laureaci klasowych konkursów matematycznych mieli możliwość wykazania się umiejętnością liczenia i logicznego myślenia. Konkurs polegał na rozwiązaniu 8 zadań. Spośród wszystkich prac wyłoniono 4 laureatów, zostali nimi:

I miejsce: Witold Brzozowski – kl.III b

II miejsce Alicja Łasiewicka– kl. III a

III miejsce Aleksandra Łasiewicka – kl.III a i Mateusz Grabowski –kl.III b

(uzyskali taką samą ilość punktów)

W konkursie brali też udział trzej uczniowie  z klas drugich Bartłomiej Baranowski, Kajetan Chimko i Jakub Sułkowski.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci I,II,III miejsca nagrody książkowe.

Zwycięzcy konkursu będą reprezentować naszą szkołę podczas GMINNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO KLAS TRZECICH, który odbędzie się 10 marca w Osiecznicy.

Oprócz laureatów na konkurs gminny pojadą także: Marta Bronicka i  Rafał Jarosz – uczniowie z klasy III a oraz Alicja Sobolewska, Natalia Bielewska, Mikołaj Drab i Gracjan Szafran – uczniowie z klasy III b.

 J. Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

TEATRZYK

22 lutego dzieci z klas 0-3 obejrzały przedstawienie pt.: "Zaczarowany ksylofon".
Oto krótka fotorelacja.

A. Horyń

PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 28 stycznia 2010r. uczniowie klasy I A z wychowawczynią odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani bibliotekarka Aleksandra Horyń przedstawiła zasady funkcjonowania biblioteki i obchodzenia się z książką. W czasie wizyty w bibliotece, uczniowie poznali księgozbiór, zasady wypożyczania książek oraz najważniejsze punkty regulaminu biblioteki, m. in. termin, w jakim powinny zwrócić wypożyczoną książkę. Dzieci mogły samodzielnie poszukać wybranych książek. Dowiedziały się, jakie są zasady korzystania z biblioteki, a także jak należy szanować książki. Otrzymały od pani bibliotekarki praktyczne upominki, zakładki do książki – „sowy”.  Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w bibliotece. Z wielkim zaangażowaniem oglądały i czytały pierwsza wypożyczoną książkę.

Beata Wąs

Galeria zdjęć

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 - III

    W piątek 29 stycznia 2010r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III. Od rana w szkole zaroiło się od Księżniczek, Indianek, Czarownic, Rycerzy, Batmanów,  Spidermenów, różnego rodzaju zwierząt i postaci z bajek. W klasach rodzice przygotowali słodkie poczęstunki dla uczestników balu, a pięknie przystrojona sala gimnastyczna tego dnia zmieniła się w salę balową.

A. Horyń


Galeria zdjęć

HISTORIA NA WESOŁO

28 stycznia na lekcji historii, uczniowie klasy Va zaprezentowali krótkie scenki nawiązujące do tematu "Teatr starożytny i współczesny". W ten sposób piątoklasiści mogli się przekonać, jak przyjemnie i pożytecznie uczestniczyć w nietypowej lekcji historii.

Aurelia Mikołajczyk


Galeria zdjęć

"FANTAZJA"

    21 stycznia klasy 1-3 zostały zaproszone do Klubu Garnizonowego na przedstawienie pt.: "Fantazja". Występ zorganizowała p. Marzena Krzosa, która prowadzi tam koło teatralne. W przedstawieniu opartym na wierszach poetów polskich, brali udział uczniowie naszej szkoły. Widowisko zostało uhonorowane gromkimi brawami.
Czekamy z niecierpliwością na następne.

A. Horyń


Galeria zdjęć

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

    21 stycznia w godzinach popołudniowych odbyła się w szkole dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas 4-6. Jak zwykle większość bawiła się wspaniale w rytm fundowanej przez DJ - ów muzyki, ale byli też tacy którym się nudziło... no cóż. Prężnie działał sklepik mający w swoim asortymencie napoje i pyszne domowe ciasta. Dochód z dyskoteki wyniósł 66zł - kolejna cegiełka, być może na nowy sprzęt grający.

J.B.

Szczególnie dziękujemy wszystkim mamom, które znalazły czas aby przygotować pyszne ciasta.

KONCERT FILHARMONII DOLNOŚLĄSKIEJ

    20 stycznia odbył się w szkole koncert Filharmonii Dolnośląskiej pt.: "Karnawał ze Straussem". Uczniowie mieli możliwość wysłuchać i zatańczyć :) w rytm najbardziej popularnych walców tego kompozytora, oraz
dowiedzieć się wielu ciekawostek z jego życia.

A. Horyń

Galeria zdjęć

TEST KOMPETENCJI

    W środę 13 stycznia uczniowie klas szóstych napisali test kompetencji z IBK w Wałbrzychu. Test ten był jednocześnie próbnym sprawdzianem.

J. B.

Galeria zdjęć

XVIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Czterdziestu wolontariuszy wraz z żołnierzami uczestniczyło w zbiórce pieniędzy, grupka dziewcząt pomagała
w prowadzeniu kafejki w Klubie Garnizonowym, jak zwykle całemu wydarzeniu towarzyszyły występy, loteria oraz licytacje.
Ostatecznie zebrano kwotę
12042,92 zł

A.Marchwińska

Galeria zdjęć

ZERÓWKA NA SANKACH

Zima to ulubiona pora roku dzieci. Korzystając z pięknej zimowej aury wybraliśmy się na pobliską górkę. Jazda na sankach i innym "sprzęcie" dostarczyła nam mnóstwo radości. Musimy to jeszcze powtórzyć...

K. Bednarska

Galeria zdjęć

JASEŁKA SZKOLNE

22 grudnia 2009 odbyły się Jasełka dla uczniów wszystkich klas.

J. B.

Galeria zdjęć

JASEŁKA W KLASIE I A

    Poniedziałek 21 grudnia był bardzo uroczystym dniem. Wieczorem wystawiliśmy wspaniale „Jasełka”. Przy pięknie przystrojonej choince śpiewaliśmy świąteczne piosenki i pastorałki oraz recytowaliśmy wiersze.

Nasi rodzice byli bardzo wzruszeni, a Pani niezwykle dumna, że ma tak zdolnych uczniów.

B. Wąs

Galeria zdjęć

IV TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

    11 grudnia odbył się IV Mikołajkowy Turniej Sportowy. Oprócz konkurencji sprawnościowych tj. ubieranie choinki, slalomu z bombkmi, toru przeszkód, wyścigu na piłce fittball odbył się konkurs plastyczny pt."Tak  wygląda Święty Mikołaj", konkus na najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja, oraz konkurs na przebranie i krótką scenkę pt. "Mikołaj i jego Świta". Zaczęliśmy zawodami sportowymi po czym odbył się konkurs na  scenkę, w międzyczasie oko polonisty wybrało najpiękniejszy list, następnie jury- pan dyrektor Grzegorz Chimko, pani mgr Małgorzata Lenkiewicz, Julka Bischof- uczennica klasy IIb i Adrian Gacki -uczeń klasy IIa, ocenili portrety Świętego Mikołaja i scenki przedstawione przez każdą klasę. Opiekunowie klas wzmocnili punktację swoich poodopiecznych odpowiadając na pytania zawiązane ze Świętami Bożego Narodzenia. Po podsumowaniu punktów okazało się że jest remis między klasą Vb a VIa. Dogrywka -rzuty osobiste przedstawiciela klasy- klasę VIa reprezentował Szymon Raczkowski a klasę Vb- Mateusz Szpotowski, dogrywkę zwyciężyła klasa Vb. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali nagrodzeni słodkościami. Zabawa była świetna kolejna już za rok;)

Agnieszka Marchwińska


Galeria zdjęć

LOTERIA FANTOWA

    W piątek 11 grudnia odbyła się w szkole loteria fantowa. Wylosować można było przedmioty używane i nowe. Każdy los był wygrany a dochód z loterii zostanie przeznaczony na zakup upominków dla dzieci z Domu Dziecka. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły nie zawiedli - wykupili wszystkie losy. Łącznie zebrano 280zł!

J. Brzozowska

MIKOŁAJ W KLASACH PIERWSZYCH

7 grudnia odwiedził nas  miły i niecodzienny gość. Długo na niego czekaliśmy. Przyniósł nam duże i kolorowe paczki ze słodyczami. My dla naszego gościa zaśpiewaliśmy piosenkę i recytowaliśmy wiersze. Mikołajowi bardzo się podobało. Na zakończenie swojej wizyty zatańczył z nami w rytm wesołej, mikołajkowej piosenki. Nasza pani też dostała od Mikołaja upominek. Mikołaj wszystkim sprawił wielką radość.

B. Wąs

Galeria zdjęć

ANDRZEJKI W KLASIE I A

    Aby tradycji stało się zadość nasza pani Beata Wąs zorganizowała nam zabawę andrzejkową.  W atmosferze magii i wróżb odbyło się klasowe spotkanie. Bawiliśmy się wyśmienicie. Zabawę uświetniły wspólne tańce i pląsy w naszym gabinecie.

B. Wąs

Galeria zdjęć

MIKOŁAJ W ZERÓWKACH

    3 grudnia naszych najmłodszych uczniów odwiedził Mikołaj. Dzieci z radością i śpiewem na ustach wyczekiwały dostojnego Gościa. Jak zwykle nie zawiódł i w towarzystwie swoich pomocników (anioła i renifera)  przyniósł mnóstwo prezentów.

A. Horyń


Galeria zdjęć

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

    3 i 4 grudnia odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny. Do nabycia były piękne książki, kartki świąteczne, aniołki z gipsu i masy solnej oraz szopki. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji tego Kiermaszu szczególnie paniom : Beacie Szpunar, Krystynie Horyń i Krystynie Kolbusz oraz uczennicom z klasy drugiej gimnazjum- Pauli Walczak i Julicie Marchlewicz.

A. Horyń

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Dyskoteka odbyła się 25 listopada 2009r. w godzinach od 17.00 - 20.00. Tradycyjnie z tej okazji były wróżby przygotowane przez chętnych uczniów. Działał również sklepik, w którym można było kupić za symboliczną sumę kawałek ciasta i kubek napoju. Bartek i Paweł  z klasy VIb dzielnie wywiązywali się ze swoich obowiązków DJ. Serdecznie im dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy upiekli ciasto.

SU

XX - LECIE PRAW DZIECKA

20 listopada 2009 r. odbył się apel z okazji XX rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Uroczystość jest jednym z elementów programu Szkoła z prawami dziecka realizowanego przez naszą szkołę w ramach współpracy z UNICEF. Apel, przygotowany przez uczniów klasy II a, zakończył się happeningiem „Balony do nieba”. Do końca pierwszego semestru uczniowie wszystkich klas omówią wraz z wychowawcami podstawowe prawa dziecka, a chętne dzieci nakręcą króciutki film, który weźmie udział w konkursie organizowanym przez UNICEF.

Koordynator akcji: Maja Bryksa

Galeria zdjęć

VIII BOLESŁAWIECKI KONKURS MATEMATYCZNY

We wtorek 3 listopada 26 uczniów z klas piątych i szóstych wzięło udział w szkolnym etapie VIII Bolesławieckiego Konkursu Matematycznego. W tym roku zadania były wyjątkowo trudne. Nie wystarczyła wiedza zdobyta na lekcjach matematyki. Trzeba było wykazać się również sprytem i pomysłowością. Pięć osób zakwalifikowało się do kolejnego etapu: Wąs Angelika, Nowak Nikola, Wojtala Paweł, Bednarek Magda i Sobolewska Renata. Wszystkim gratulujemy.

J. Brzozowska

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

w klasach 0 - III

  12 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klas trzecich pod kierunkiem swoich wychowawczyń: pani mgr Anny Augustyniak i pani mgr Justyny Pokorskiej-Wojtan. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki przy akompaniamencie pani mgr Jagody Rybickiej. Na koniec uroczystości pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za krótką lekcję historii.

J. Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

91 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada na czwartej godzinie lekcyjnej montażem słowno muzycznym uczciliśmy Święto Niepodległości. Apel został przygotowany przez p. A. Mikołajczyk oraz p. J. Rybicką. Wzięli w nim udział uczniowie SP oraz  Gimnazjum. Krótki, aczkolwiek wyrazisty scenariusz został wzbogacony melodyjnymi piosenkami chóru, w którym znów mogliśmy dostrzec nowe twarze. Patriotyczny charakter spotkania zaakcentowała swoim wystąpieniem p. Dyrektor K. Kozak


                                                                  
A. Mikołajczyk

Galeria zdjęć

II REJONOWE ZAWODY UDZIELANIA I POMOCY PCK „MAŁY RATOWNICZEK”

    W sobotę 17 października 2009 roku uczniowie klas IV – VI Magdalena Bednarek, Anna Kolbusz, Jana Mikulska, Paulina Pacek i Tomek Szczepanik uczestniczyli w Rejonowych Zawodach Pierwszej Pomocy „Mały Ratowniczek” w Bolesławcu.

    Zawody składały się z pięciu stacji: rekreacyjna (rzucanie bandażami do otwartej torby podróżnej), rozwiązanie testu, resuscytacja krążeniowo oddechowa i dwie stacje niespodzianki, gdzie należało udzielić I pomocy poszkodowanym:

Na pierwszej stacji było najgorzej, należało udzielić pomocy dziewczynie, która jedząc zadławiła się, drugiej, która miała wbite szkło w nogę a trzecią należało uspokoić, ponieważ bardzo panikowała i krzyczała.

    Na drugiej stacji niespodziance należało udzielić pomocy poparzonej i nieprzytomnej, która miała ranę na głowie. Tutaj poszło o wiele lepiej, ponieważ już po poprzedniej stacji wiadomo było, czego można się spodziewać.

    Był stres, emocje, nie było łatwo, ale zespół otrzymał trzecie miejsce, z którego bardzo się ucieszył.

    Dzięki udziałowi w zawodach dowiedzieliśmy się, co trzeba jeszcze dopracować, aby następnym razem wypaść lepiej. Po za tym na pewno zostanie z tego wiele w pamięci i można będzie wykorzystać to w praktyce.

                                                                                  Krystyna Kolbusz, Małgorzata Lenkiewicz

Galeria zdjęć

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

    Tradycyjnie 14 października odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Apel dla społeczności szkolnej nie był jednak tradycyjny – zamiast poważnej akademii był program kabaretowy w wykonaniu uczniów klas pierwszych gimnazjum, którzy przygotowali przedstawienie na zajęciach artystycznych. Było wesoło i śmiesznie – wszyscy dobrze się bawili, a pracownicy szkoły otrzymali od uczniów symboliczne papierowe kwiaty.

Wszystkim, którzy wystąpili w apelu – dziękuję

Marzena Krzosa

Galeria zdjęć

WYCIECZKA SZKOLNA DO WAŁBRZYCHA

    We wtorek 6 października chętni uczniowie z klas IV - VI pojechali na wycieczkę do Wałbrzycha. Celem wycieczki było zwiedzanie zamku "Książ" -  największego na Dolnym Śląsku i jednego z największych w Polsce. Uczniowie mieli również zajęcia w ExploraParku - Parku Nauki i Techniki, gdzie w sposób interaktywny doskonalili swoje umiejętności matematyczne. Dzieci wróciły z wycieczki zmęczone ale zadowolone.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

Pierwsza dyskoteka w tym roku szkolnym już za nami. Na imprezie oprócz tańców, muzyki i słodyczy  były wybory "Chłopaka nr 1". W tym roku tytuł ten zdobył Łukasz Kozyra z klasy Va. Łukasz pokonał swoich rywali w próbach: przyszywania guzika, rozpoznawania klubów piłkarskich, kucharzenia i majsterkowania. Gdy na dworze zapadł mrok, cała społeczność uczniowska ruszyła na parkiet i jak zwykle dyskoteka była dla niektórych za krótka...

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

WYSTAWA

„CO CZYTALI NASI DZIADKOWIE?”

 

            W gabinecie 21 Szkoły Podstawowej do 25 września trwać będzie wystawa starych książek. Najstarsza z nich ma ponad 80 lat. Jest to przedwojenne wydanie „Pana Tadeusza”. Perełką w zbiorze jest też pięćdziesięcioletni „Kubuś Puchatek”.

Celem wystawy jest porównanie wydań dawnych i współczesnych oraz zachęcenie do czytelnictwa.

Niektórzy mieli okazję obejrzeć wystawę oraz porównać „okazy” sprzed lat i współczesne. Obejrzeli też książki z dedykacją będące trwałym prezentem na lata.

Wszyscy doszli do wniosku, że książki dziadków i pradziadków, pomimo ubogiej szaty graficznej, były częściej  czytane niż dzisiejsze.

Księgozbiór powstał przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów.

Dziękuję wszystkim za dostarczenie książek.

Małgorzata Chimko

Galeria zdjęć

POMAGAJMY ZIEMI- CODZIENNIE

    Pod tym hasłem rozpoczęliśmy tegoroczną akcję ,,Sprzątanie świata” w kl.0-3.

Najpierw odbyły się zajęcia dydaktyczne, na których uczniowie przypomnieli sobie w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie.

Później udaliśmy się na apel przygotowany przez panią Edytę Cieślarczyk i zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę pt „ Moja Planeta”

Następnie odbył się konkurs plastyczny pod hasłem tegorocznej akcji. Po wykonaniu prac plastycznych

podzieliliśmy się workami do selektywnej zbiórki śmieci i udaliśmy się w wyznaczone tereny na ,,Sprzątanie świata’’.

Justyna Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

PIERWSZE DNI W ZERÓWCE

"Dzisiaj rano wcześnie wstałam

By zdążyć do szkoły
Już z daleka usłyszałam,

Szum i gwar wesoły.
Usiadłyśmy razem z Zosią
na małych krzesełkach.
Rozglądamy się po sali,
Jaka piękna, wielka.
Jest tablica, kwiatów rządek
I regał z książkami.
By tu zawsze był porządek

Zadbamy już sami."

 

Galeria zdjęć

70 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

Dnia 11 września 2009 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu przygotowanym przez p. Maję Bryksę wraz z uczniami klas trzecich.  W trakcie akademii dzieci i młodzież mogła usłyszeć o tym, że w roku 1939 Polacy bohatersko walczyli jednocześnie na dwóch frontach:  z hitlerowskimi Niemcami  oraz Rosjanami.  Podczas uroczystości mogliśmy usłyszeć także okolicznościowe pieśni. 

aa

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

 

    Przy wyprowadzonym Poczcie Sztandarowym oraz rozbrzmiewającym Mazurku Dąbrowskiego rozpoczął się nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Krystyna Kozak przywitała serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli oraz obecnych na sali rodziców. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów obu szkół, którzy tuż po powitaniu zostali pasowani i złożyli uroczystą przysięgę. Inauguracja trwała krótko. Spotkania z wychowawcami również. Za to nowy rok szkolny trwać będzie aż do 25 czerwca. A więc POWODZENIA!

Małgorzata Chimko             

Galeria zdjęć

WYDARZENIA

W ROKU SZKOLNYM 2008/2009

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

    Zakończenie roku odbyło się w trzech częściach: dla Gimnazjum, dla klas IV-VI SP i klas 0-III SP.

Jak co roku były uroczyste przemówienia, wesołe przedstawienia oraz wręczanie świadectw absolwentom, uczniom klas III, przedszkolakom oraz wyróżnionym uczniom z pozostałych klas. Rodzice najlepszych uczniów kończących dany etap edukacyjny zostali wyróżnieni listem gratulacyjnym. Były podziękowania, łzy i kwiaty ale nic nie zakłóciło przepełniającej serce radości z powodu właśnie rozpoczętych wakacji.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć IV-VI

Galeria zdjęć 0-III

 

DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ

w klasach IV - VI

    Tradycyjnie tego dnia spotkaliśmy się na krótkim apelu, na którym zostały wręczone nagrody za udział w różnych konkursach. Został podsumowany całoroczny konkurs na najciekawsze gazetki - w tym roku wygrała klasa Va. Został również rozstrzygnięty konkurs na SUPERKLASĘ. Tytuł ten wywalczyła klasa pani M. Chimko, klasa VIb.                     Po apelu wszyscy udaliśmy się do zajazdu "Pokusa", gdzie czekała na nas pizza i lody. Rozstaliśmy się w  rytmie wakacyjnych przebojów. Jeszcze tylko jutro po odbiór cenzurek i ... całe 73 dni wakacyjnej uciechy.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

    ZERÓWKA W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ

04.06.09r. dzieci z oddziałów przedszkolnych zwiedziły Jednostkę Wojskową w Świętoszowie. Poznały ciekawe miejsca: strzelnicę, Izbę Tradycji, miały możliwość zobaczyć wozy bojowe "od środka", sprzęt wojskowy (broń, radiostację itd.). Dzieci spróbowały prawdziwej wojskowej grochówki, otrzymały też słodki deser.

K. Bednarska

Galeria zdjęć

WYCIECZKA W KARKONOSZE

9 – 10 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę, której celem było poznanie najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Już pierwszego dnia zdobyli największy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Następnie w drodze powrotnej do Karpacza zwiedzali schroniska: Dom Śląski na Równi pod Śnieżką, Strzechę Akademicką oraz przepiękną Samotnię w Kotle Małego Stawu. Największą atrakcją tego dnia był przejazd wyciągiem krzesełkowym na Wielką Kopę. W Gościńcu Koralowa Ścieżka w Jagniątkowie na zdrożonych turystów czekała obiadokolacja, a potem ognisko i kiełbaski.

            Dzień kolejny rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, gdzie można było odbyć wirtualną podróż po Karkonoskim Parku Narodowym. Następnie żółtym szlakiem świętoszowscy turyści ruszyli na podbój Śnieżnych Kotłów. Po drodze wspinaczka na Kukułcze Skały i dłuższy odpoczynek w Schronisku pod Łabskim Szczytem.

            Dwudniowa wędrówka odbyła się w towarzystwie miłej pani Przewodnik, która przekazała uczniom wiele informacji o zwiedzanych miejscach. Na zakończenie wyczerpującej wycieczki uczestnicy zatrzymali się na upragniony posiłek w McDonaldzie.

M. Chimko

Galeria zdjęć

ZERÓWKA NA WYCIECZCE

28 maja 2009r. dzieci z oddziałów przedszkolnych były na wycieczce pełnej atrakcji:

- zwiedzanie Mini zoo w Suszkach - obserwacja strusi, owiec, świnek wietnamskich oraz kóz, które dzieci miały możliwość nakarmić chlebem przygotowanym przez właścicieli;

- spacer po rynku Bolesławcu;

- niesamowity pobyt w Sali Zabaw (wizyta Kubusia Puchatka, konkursy, malowanie twarzy);

- pobyt na "Ranczo" w Dobrej: konna przejażdżka, kiełbaski z grilla oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Ten dzień na długo pozostanie dzieciom w pamięci.

K. Bednarska

Galeria zdjęć

DZIEŃ DZIECKA 2009

klasy IV - VI

    W tym dniu zorganizowana została w szkole loteria fantowa. Fantami były używane zabawki, gry, układanki itp. przedmioty, z których inni już nie korzystali.  Cały dochód z loterii (112zł) zostanie przeznaczony na zakup przyborów szkolnych dla dzieci z domu dziecka.

    Tego dnia odbył się również międzyklasowy "Konkurs wiedzy o prawach człowieka  i prawach dziecka". Klasy były bardzo dobrze do konkursu przygotowane, ale najlepsza okazała się klasa IVb.

     SU

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

22 maja uczniowie szkoły podstawowej klas IV-VI wzięli udział w VI Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez ZS w Świętoszowie. Jak co roku do konkursu zaprosiliśmy uczniów szkoły podstawowej z Ławszowej i z Trzebowa. Uczniowie odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte dotyczące zagadnień z ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody.

Po zestawieniu wyników z 3 szkół wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymają nagrody książkowe.

1miejsce

Barbara Banaszak

Świętoszów

44,5 p

2miejsce

Malwina Piotrowska

Ławszowa

43 p

3miejsce

Marcin Jopkiewicz

Karolina Paruch

Świętoszów

Ławszowa

42 p

42 p

 I. Piatczyc

ZERÓWKA W BIBLIOTECE

    W maju każdego roku 6-latki uczestniczą w lekcji bibliotecznej. Poznają wyposażenie biblioteki, sposób wypożyczania książek, właściwe zachowanie się oraz utrwalają sobie zasady prawidłowego dbania o książki.

    Dzieci miały pytania do nauczyciela-bibliotekarza np.: "Od kiedy istnieją książki?". Pani Ola wykorzystała Internet udzielając ciekawych informacji. W podziękowaniu dzieci wręczyły samodzielnie wykonane bajki i zakładki do książek.

K.Bednarska

Galeria zdjęć

ZERÓWKA W NADLEŚNICTWIE

    W przeddzień Święta Ziemi 6-latki udały się do Izby Edukacyjnej Nadleśnictwa Świętoszów. Tam uzyskały ciekawe informacje o lesie (życie zwierząt, rozpoznawanie drzew np. po kawałku drewna, dawny sprzęt leśnika itp.). Dzieci otrzymały wspaniały upominek w postaci dwóch książek - albumów i kolorowe zakładki o roślinach i zwierzętach. Dziękujemy Panu Leszkowi za poszerzenie naszej wiedzy przyrodniczej.

K.Bednarska

Galeria zdjęć

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

            2 kwietnia wszyscy szóstoklasiści naszej szkoły przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu.

Praca z arkuszem nie była dla nich niespodzianką. Wcześniej uczniowie rozwiązywali trzy próbne sprawdziany, w tym jeden zewnętrzny opracowany, zanalizowany i oceniony przez Instytut Badania Kompetencji w Wałbrzychu.

            Emocje przed wejściem do sali wyraźnie dawały o sobie znać. Po sprawdzianie, jak zwykle, mnóstwo dyskusji na temat zadań.

Jeśli ktoś zapyta naszego szóstoklasistę o stopień trudności, padnie odpowiedź: „łatwy”. Ale tak naprawdę sprawdzian do najłatwiejszych nie należał. Wymagał od uczniów dużego skupienia, koncentracji, a przede wszystkim umiejętności czytania ze zrozumieniem nie tylko tekstów literackich, lecz także zadań z treścią.

Wyniki pod koniec maja, choć co niektórzy już dziś są w stanie powiedzieć, na ile napisali. Ciekawe.  :-)

M. Chimko

Galeria zdjęć

UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA KWATERY ŻOŁNIERZY ROSYJSKICH I ICH RODZIN

Uroczystość otwarcia kwatery żołnierzy rosyjskich i ich rodzin zmarłych w latach 1945 - 2002 po przeprowadzeniu ekshumacji, odbyła się 27 marca 2009r. w Świetoszowie na cmentarzu komunalnym. W programie uroczystości były m. in. oficjalne wystąpienia, ekumeniczna ceremonia poświęcenia szczątków żołnierzy i ich rodzin po przeprowadzeniu ekshumacji oraz złożenie wieńców pod pomnikiem. Na uroczystości nie zabrakło pocztu sztandarowego z naszej szkoły oraz naszych zuchów.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

 dla klas IV-VI

Konkurs odbył się 24 marca. Uczestniczyło w nim 21 uczniów. Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja prozy w wykonaniu uczennicy klasy V Magdy Bednarek. Drugie miejsce przyznano Kamili Rogowskiej i Marcinowi Jopkiewiczowi. Nikola Nowak oraz Szymon Raczkowski zajęli miejsce trzecie.

Gratulujemy Zwycięzcom, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.

                                                                                                           M. Chimko

Galeria zdjęć

WIZYTA W "KUBUSIOWYM PRZEDSZKOLU"

Dzieci 5-letnie wraz z nauczycielami z niepublicznych przedszkoli w Świętoszowie kilkakrotnie odwiedzały naszą szkołę w ramach "Roku Przedszkolaka". Teraz z rewizytą udały się 6-latki do Niepublicznego Przedszkola im. Kubusia Puchatka. Tam obejrzały przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków pt. "Powitanie wiosny". Wspólnie bawiły się przy muzyce tańcząc m.in. sambę. Na zakończenie miłego spotkania nastąpiła wymiana upominków. Dziękujemy Panu Dyrektorowi, nauczycielom i dzieciom za wspaniałe przyjęcie nas w swojej placówce.

K. Bednarska

Galeria zdjęć

POWITANIE WIOSNY W KLASACH 0 - III

                                                                                       „Ruszamy gromadą,

                                                                                        wesołym pochodem,

                                                                                        niesiemy Marzannę

                                                                                         nad zieloną wodę.

 

                                                                                       Zgiń przepadnij zimo,

                                                                                       i nie wracaj do nas,

                                                                                       na przyjęcie wiosny

                                                                                       otwórzmy ramiona.”

 

20 marca dzieci z klas 0-3 obchodziły pierwszy dzień wiosny.O godzinie 10  wszyscy wyruszyliśmy spod szkoły w wesołym pochodzie, aby pożegnać zimę i przywitać  wiosnę.Każda klasa miała przygotowane  Marzanny i  kolorowe gaiki.Gwizdaliśmy, stukaliśmy kołatkami i  krzyczeliśmy „precz zimo zła”.Mamy nadzieję, że wygoniliśmy zimę na dobre.  Kiedy wróciliśmy z pochodu, spaliliśmy swoje Marzanny na ogromnym stosie.

 

Justyna Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

 

POWITANIE WIOSNY

W piątek 20 marca klasy IV - VI świętowały pierwszy dzień wiosny. Najpierw odbył się apel, na którym, spośród wielu kukieł symbolizujących zimę została wybrana ta najciekawsza. Potem nastąpiły wybory najlepszej i najbardziej wiosennej Pani Wiosny. Oprócz tego zadaniem każdej klasy było zrobienie wiosennej gazetki oraz wykonanie symbolu Wiosny dla wszystkich uczniów. Rywalizacja była na bardzo wyrównanym poziomie, jednak zwyciężyła klasa VIa. Po apelu Marzanny zostały spalone na ognisku przygotowanym przed szkołą.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

KANGUR MATEMATYCZNY

W czwartek 19 marca 2009r. 55 uczniów z klas II - VI naszej szkoły przystąpiło do międzynarodowego konkursu matematycznego. Uczniowie mieli do rozwiązania kilkadziesiąt zadań o różnym stopniu trudności. Jak sobie z tym poradzili? Okaże się dopiero w maju, gdy zostaną ogłoszone wyniki.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

WIZYTA  6 - LATKÓW W OŚRODKU ZDROWIA


       Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedzają różnorodne instytucje użyteczności publicznej. Na początku marca udały się z wizytą do Ośrodka Zdrowia. Tam poznały wyposażenie gabinetu pielęgniarki i lekarza, zdobyły wiedzę na temat szczepień ochronnych oraz sposobów właściwego odżywiania się. W geście podziękowania wręczyły pani pielęgniarce własnoręcznie wykonane "zdrowe papierowe zęby" i kwiaty.

K. Bednarska

Galeria zdjęć

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS 0-3

    Dnia 24 lutego odbył  się   Szkolny  Konkurs Recytatorski dla klas 0--III pod hasłem „W świecie poezji”. Wystąpili na nim laureaci eliminacji klasowych. Uroczystość otworzyła  pani dyrektor mgr inż. Krystyna Kozak. Zebrani na widowni uczniowie gromkimi brawami nagradzali występujących kolegów i koleżanki.

    Jury w składzie : Marzenna Krzosa, Katarzyna Bischof, Katarzyna Szuba oceniając uczestników, brało pod uwagę : dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcami w klasach pierwszych  zostali :

                                             I miejsce : Olaf  Grabczak

                                             II miejsce : Sandra Pyc

                                             III miejsce : Kinga Szpunar

Zwycięzcami w klasach drugich zostali :

                                             I miejsce : Julia Grabczak

                                             II miejsce : Monika Rękiewicz

                                             III miejsce : Julia Szczepaniak

Zwycięzcami  w klasach trzecich  :

                                            I miejsce : Jana  Mikulska

                                            II miejsce : Krystian Beska

                                            III miejsce Kinga Zielińska

    Naszą szkołę w  Gminnym Konkursie Recytatorskim  w Osiecznicy reprezentować będą :  Olaf Grabczak, Julia Grabczak, Monika Rękiewicz, Jana Mikulska i  Krystian Beska

Wszystkim laureatom etapu szkolnego gratulujemy, życzymy powodzenia na etapie gminnym.

    Organizatorem Szkolnego Konkursu Recytatorskiego była pani Edyta Cieślarczyk. Dekoracje na holu gdzie odbywał się konkurs wykonały panie : Anna Augustyniak, Małgorzata Kruk, Edyta Cieślarczyk, Justyna Pokorska-Wojtan, Dorota Raubo i Beata Wąs.

Justyna Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI 6-LATKÓW

20.02.2009r. odbył się w oddziałach przedszkolnych konkurs recytatorski, którego celem było wyłonienie po troje dzieci z każdej grupy 6-latków do Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem " W Świecie poezji". Jury (dzieci i nauczycielki) miało twardy orzech do zgryzienia - wszyscy "zerówkowicze" włożyli całe swoje serce w recytację (ogromna w tym zasługa rodziców!). Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom życzymy dalszych sukcesów!

K. Bednarska

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

klasy IV - VI

Dyskoteka odbyła się 11 lutego 2009r. Głównym punktem dyskoteki był konkurs na "najciekawszy strój karnawałowy". Niektórzy się postarali i włożyli stroje, które odmieniły ich nie do poznania. Cztery osoby, które swoim strojem zrobiły na jury największe wrażenie otrzymały pamiątkowe dyplomy a wszyscy, którzy się przebrali słodki upominek.

Na uczniów czekała również tego dnia miła niespodzianka. Od tygodnia działała w szkole poczta walentynkowa i ogromna ilość pięknych Walentynek została wręczona adresatom podczas imprezy.

Jak zwykle działał sklepik. Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom i uczennicom, które dostarczyły do sklepiku towar - ciasto i napoje.

J. Brzozowska

     Galeria zdjęć

BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0-III SP

6 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dzieci z klas 0-3.  Pojawili  się na nim bohaterowie z filmów i bajek ( rycerze, wróżki, księżniczki, pieski, Czerwony Kapturek, Supermani), chłopcy przebrani za dziewczyny, a nawet sam diabeł. Zabawa była tak intensywna, że niektórym brakło sił- jedna dziewczynka usnęła na podłodze. W przerwach zabawy dzieci miały poczęstunek w klasach. Wszyscy wyszli z balu wymęczeni, ale szczęśliwi. Dzieci powędrowały do domu z kolorowymi balonami i niezapomnianymi wrażeniami. 

                                                                      KrystynaBednarska

 Justyna Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

OBÓZ NARCIARSKI W KARPACZU

Dzięki ofiarności ludzi, instytucji i pozyskanym funduszom dzieci ze Świętoszowa w dniach od 25 stycznia do 1 lutego przebywały na Obozie Narciarskim w Karpaczu. Pomysłodawcą i organizatorem wypoczynku była Parafia Garnizonowa, a opiekunem grupy ksiądz ppor. Krzysztof Szpyt. Priorytetowym założeniem programu obozu była nauka jazdy na nartach. Kurs, pod bacznym okiem instruktorów, rozpoczął się już drugiego dnia pobytu. Dzień później najsprawniejsi i najodważniejsi  mogli wyruszyć wyciągiem orczykowym na stok. Niektórzy potrzebowali więcej czasu na naukę jazdy. Piątego dnia kursu narciarskiego z wyciągu korzystali prawie wszyscy uczestnicy obozu. Zajęcia na świeżym powietrzu odbywały się dwa razy dziennie, nie licząc wieczornych zjazdów na oświetlonym stoku „Panorama”. Ostatniego dnia obozu wszyscy uczestnicy zostali pasowani przez księdza Krzysztofa na narciarzy oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

         Nauka jazdy na nartach to nie wszystko. Dzieci i młodzież miała także okazję zwiedzić jeleniogórski rynek, Muzeum Karkonoskie, cerkiew, Muzeum Zabawek w Karpaczu i najcenniejsze zabytki tej miejscowości w pięknej, wieczornej, zimowej scenerii. Każdy dzień, oprócz stałych punktów programu, przynosił uczestnikom obozu wiele niespodzianek: karaoke, dyskoteka, projekcje bajek za pomocą rzutnika multimedialnego i zestawu nagłaśniającego niczym nie różniły się od oglądanych w kinie. Zaskoczeniem dla niektórych była msza święta odprawiona przez księdza kapelana w świetlicy Domu Wczasowego „Kosówka”.  Odbyły się także zajęcia z panią pedagog Wandą Gacką oraz liczne konkursy. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety ofiarowane przez sponsorów.

         Organizator wypoczynku w imieniu swoim, rodziców i dzieci składa serdeczne podziękowania sponsorom: Urzędowi Gminy Osiecznica, Nadleśnictwu Świętoszów, 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, Parafii Garnizonowej w Świętoszowie oraz Zespołowi Szkół im. Unii Europejskiej w Świętoszowie, dzięki którym obóz ten mógł mieć miejsce.

M. Chimko

Galeria zdjęć

FERIE NA SPORTOWO

    Ferie spędziliśmy pod hasłem "Wypoczywaj zdrowo i sportowo". W pierwszym tygodniu od godziny 9.00 do 14.00 wszyscy chętni do wysiłku fizycznego mogli skorzystać z uroków naszej sali gimnastycznej oraz siłowni.W drugim tygodniu ferii królował na "naszych salonach" tenis stołowy. W sportowych feriach na terenie szkoły wzięły udział dzieci od klasy pierwszej szkoły podstawowej do  trzeciej klasy gimnazjum. Jak co roku duża ilość uczniów naszej szkoły i nie tylko naszej skorzystała z czynnego wypoczynku zoorganizowanego przez szkołę.

                                                 A.Marchwińska
 

Galeria zdjęć

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W tym roku nasza szkoła współorganizowała  wraz z Klubem Garnizonowym, Radą Rodziców, Jednostką Wojskową, Samorządem Lokalnym, Stowarzyszeniem Rodzin Wojskowych oraz przy wsparciu miejscowych przedsiębiorców XVII Finał WOŚP.  Uczniowie- wolontariusze z naszej szkoły rozpoczęli swoją pracę już o 9.30 ruszając wraz z żołnierzami w teren. Puszki napełniali do godziny 14.00. Od godziny 16 ruszyła akcja w Klubie Garnizonowym, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Odbywały się tam występy kółka teatralnego, chór zaśpiewał wiązankę kolęd. Dzieci mogły korzystać z gier komputerowych, stołu do tenisa stołowego, symulatora tarczy strzelniczej. W kawiarence serwowano rozmaite domowe wypieki, kawkę i herbatkę. Odbyła się również loteria fantowa i  licytacja. Cała impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni.

    Wszystkie pieniążki z tegorocznej akcji zostaną przeznaczone na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci.
    Dyrekcja szkoły, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum serdecznie dziękują wszystkim, którzy ofiarowali na loterię i aukcję fanty, talony i bonusy na swoje usługi. Tym samym wsparli tak szczytny cel jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
    Dziękujemy  uczniom -wolontariuszom, którzy  wspaniale się sprawdzili wspierając swoją osobą przebieg całej akcji na terenie naszej miejscowości.

Agnieszka Marchwińska

Galeria zdjęć

Sprawozdanie

 

Uczniowie Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej otrzymali podziękowania od Jurka Owsiaka za pracę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dyplom zawisł na honorowym miejscu w holu gimnazjum.

ZABAWY NA ŚNIEGU

"Zima, zima, zima, pada, pada śnieg...", a więc 6-latki z wychowawczyniami wykorzystały niezwykłą zimową aurę i ruszyły na pobliską górkę zjeżdżać na sankach. I dzieci, i Panie bawiły się świetnie.

K. Bednarska

Galeria zdjęć

WIGILIA Z RODZICAMI W KL. III B

18 grudnia 2008 r.  o godz. 16.30 rozpoczęła się kolejna klasowa Wigilia.
Dla przybyłych rodziców uczniowie  wraz z wychowawczynią p. Beatą Wąs przygotowali Jasełka, które wszystkim bardzo się podobały. Zapanowała świąteczna i wzruszająca atmosfera. Rozbrzmiewały kolędy, świąteczne piosenki i pastorałki grane przy akompaniamencie pani Beaty. Nie zabrakło również świątecznych upominków wykonanych dla rodziców na zajęciach z naszą panią. Było bardzo uroczyście, łamaliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie wszystkiego dobrego.

          B. Wąs

Galeria zdjęć

WIGILIA W KLASIE IIIA

Klasa III A Szkoły Podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią p. mgr Dorotą Raubo zaprosili rodziców oraz panią Dyrektor mgr Krystynę Kozak na spotkanie wigilijne przy choince w dniu 16 grudnia 2008 r. Uczniowie wykonali wiersze oraz kolędy wprowadzające w nastrój Bożego Narodzenia. Po występie były życzenia, dzielenie się opłatkiem i konsumpcja tradycyjnych potraw ciast.

Dzień ten na pewno pozostanie długo w pamięci, ponieważ dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni świetnie przygotowały się i zaprezentowały.

                                                                                                          Rodzic

Galeria zdjęć

JASEŁKA

19 grudnia 2008 roku na sali sportowej w Gimnazjum odbyły się jasełka i montaż słowno – muzyczny wprowadzający w radosny okres Narodzenia Pańskiego.

Jasełka wystawiły dzieci z klas zerowych pod kierunkiem swoich wychowawczyń p. Krystyny Horyń i Krystyny Bednarskiej i nie tylko wprowadziły w radosny nastrój, ale swoją swobodą i naturalnością wywołały wielkie emocje aż do pojawienia się u wielu łezki w oku.

Montaż słowno muzyczny przestawili uczniowie klas III – VI Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Krystyny Kolbusz oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Jagody Rybickiej, który zaśpiewał znane i mniej znane kolędy i pastorałki.

Podsumowaniem był złożone życzenia przez panią Dyrektor Krystynę Kozak oraz księdza proboszcza ppłk Augustyna Rosłego.

K.Kolbusz

Galeria zdjęć

KOLĘDNICY

Na czwartkowej lekcji wychowania fizycznego w klasach V odwiedzili nas niespodziewani goście-Kolędnicy! Wspaniałe przedstawienie wraz z kolędami pokazali nam uczniowie klasy IIa gimnazjum. Takiego wychowania fizycznego jeszcze nie było, piątoklasiści podziękowali kolędnikom słodkościami.

A.Marchwińska

 

Galeria zdjęć

WIGILIA W KLASIE VA

18 grudnia w godzinach wieczornych odbyła się wigilia klasy VA, na którą zostali zaproszeni rodzice. Uczniowie przygotowali Jasełka, w których recytując i śpiewając przypomnieli dlaczego Jezus przyszedł na ziemię. Podczas spotkania przy wigilijnym stole, na którym gościły wyśmienite potrawy, panowała iście świąteczna atmosfera. Uświetniały ją kolędy śpiewane przez  uczennice przy akompaniamencie gitar.

        Myślę, że wszystkim ta wigilia zapadnie w sercach i w pamięci.

Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy pomagali przed i po uroczystości.

Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

    MIKOŁAJ W ZERÓWCE

W piątek, 5 grudnia rano, 6-latków zaskoczył pozostawiony na drzwiach sali list od św. Mikołaja. Zapowiedział on w nim swoją wizytę. Po krótkim oczekiwaniu gość przybył ze swoimi reniferami. Dzieci powitały go piosenką. Mikołaj wszystkim rozdał prezenty. Uciechy i radości tego dnia było co nie miara.

K. Horyń

Galeria zdjęć

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

    4 i 5 grudnia odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny. Można było nabyć w atrakcyjnych cenach książki dla dzieci i młodzieży, oraz ręcznie wykonane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły kartki  bożonarodzeniowe. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej.

A. Horyń


Galeria zdjęć

    5 grudnia na hali sportowej odbył się III Mikołajowy Turniej Sportowy. Skromne progi naszej szkoły w tym roku odwiedził dostojny staruszek- Święty Mikołaj ze swoimi dwoma reniferkami. Uczniowie klas IV-VI pokazali przed szanownym gościem swoje umiejętności sportowe między innymi w slalomie z piłeczką do tenisa stołowego, biegu w worku, rzucie kółkiem hula-hop, przeciąganiu liny. W przerwach pomiędzy konkurencjami sportowymi drużyny odpowiadały na pytania z różnych dziedzin. Uczniowie, którzy nie brali czynnego udziału  w zawodach dopingowali swoje klasy-za to zostali uhonorowani przez Mikołaja dodatkowymi punktami.

Turniej wygrała klasa VIa, drugie miejsce zajęła klasa VIb a trzecie IVa. Wszyscy uczestnicy odebrali słodkie nagrody z rąk Mikołaja, dypolomy wręczone przez panią dyrektor oraz trzy pierwsze miejsca zostały  uhonorowane medalami!

A.Marchwińska

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

    27 listopada 2008 r.  uczniowie IV-VI Szkoły Podstawowej bawili się na dyskotece przygotowanej przez samorząd uczniowski. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie wróżb andrzejkowych. Jak zawsze działał nasz sklepik, w którym członkowie samorządu sprzedawali napoje oraz wypieki naszych wspaniałych mam. Uczniowie chętnie sprawdzali swoją przyszłość rzucając się w wir wieczoru andrzejkowego i wróżb.

J.Brzozowska

  "ROŚNIEMY JAK DĘBY"

Uczniowie klasy VA uczestniczyli w projekcie ,,Rośniemy jak dęby” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Świętoszów.

W ramach projektu odbyły  się zajęcia prowadzone przez leśniczego p. Lewandowskiego, na których uczniowie dowiedzieli się jak oznacza się wiek drzew i w jaki sposób chronimy najokazalsze i najstarsze drzewa.  Poznali sędziwe dęby które są  pomnikami przyrody znanymi w całej Polsce.

Uczniowie wykonywali mapę mentalną analizując hasło ,,Rośniemy jak dęby”, porównując cechy dębów do cech ludzkich.

Podsumowaniem był konkurs na pracę plastyczną o tematyce zawartej w tytule projektu.

Za najlepsze prace uczniowie otrzymali wyróżnienia i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dostali za udział pamiątkowe albumy.

Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

XIV GMINNY EKOLOGICZNY TURNIEJ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

    21 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej wzięli udział w XIV Gminnym Ekologicznym Turnieju szkół i przedszkoli. Walczyli w wielu konkurencjach dotyczących zagadnień z ekologii, ochrony przyrody  i środowiska. Rozwiązywali test, krzyżówkę, rebusy i zagadki. Wykonywali również wesoły kosz na śmieci.

 

W konkursach wiedzowym uczestniczyli:

Dominik Kowalczyk

Maciej Bobak

Bianka Siewierska

Kamila Rogowska

Magdalena Bednarek

Marcin Jopkiewicz

 

W konkursie plastycznym wzięły udział:

Anna Bąk

Celina Kadłuczka

Paulina Dębińska

Aleksandra Łokaj

 

Prowadząc od samego początku -  zajęliśmy 1 miejsce, zyskując dużą przewagę punktową.

 Dostaliśmy piękny puchar dla szkoły, a wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz... uwaga … odlotowe rolki. To nie koniec nagród – za tydzień pojadą na całodniową wycieczkę do ,,Leśnego banku genów”.

Gratulujemy !!!               

Iwona Piatczyc

P.S. Warto się uczyć.

Galeria zdjęć

90 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    7 listopada na trzeciej godzinie lekcyjnej, uroczystym apelem przygotowanym przez panią Jadwigę Rybicką i panią Aurelię Mikołajczyk, uczciliśmy 90-tą Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Montaż słowno muzyczny przypomniał o wydarzeniach sprzed lat, skłonił do refleksji a piosenki przygotowane przez chór wprowadziły wszystkich w wyjatkowy klimat.

A.Mikołajczyk


Galeria zdjęć

    6 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klas trzecich pod kierunkiem swoich wychowawczyń: pani mgr Doroty Raubo i pani mgr Beaty Wąs. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki przy akompaniamencie pani mgr Jagody Rybickiej. W apelu wzięły też udział dzieci z grup zerowych, recytując wiersze: „Kto ty jesteś?” i „ Barwy ojczyste”. Na koniec uroczystości pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za krótką lekcję historii.

Justyna Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

SPRAWOZDANIE Z KATECHEZY W KLASIE V B O RÓŻAŃCU ŚWIĘTYM

W dniu 8 października odbyła się katecheza na temat Rozważania Ewangelii w tajemnicach różańcowych. Uczniowie do katechezy przygotowywali się w domu. Cztery grupy przygotowały przedstawienia dotyczące jednej tajemnicy z każdej części różańca, pozostałe rozważania zostały odczytane bez podawania tytułów. Zadaniem klasy było odgadnąć, jaki jest tytuł danej tajemnicy i z której części różańca pochodzi.

Uczniowie przygotowali do swoich przestawień stroje i rekwizyty. Na koniec doszli do wniosku, że przez cały różaniec opowiadamy życie Jezusa i Maryi, czyli to, co zostało spisane w Ewangelii. Zadaniem uczniów było narysować jedną z tajemnic różańca oraz napisać sprawozdanie z katechezy. Najlepsze rysunki zostaną wysłane do czasopisma „Promyk Jutrzenki” – być może zostaną umieszczone w „Galerii Promyka”.

                                                                                     K. Kolbusz

Galeria zdjęć

DNI OTWARTE LASÓW PAŃSTWOWYCH

    22 października uczniowie klas VI zostali zaproszeni do Nadleśnictwa Świętoszów. Zwiedzali izbę edukacyjną, mogli zobaczyć na czym polega praca w nadleśnictwie, oglądali film przyrodniczy ,,Bagna i moczary”, dowiedzieli się jakie rośliny i zwierzęta chronione występują  na naszym trenie. Kolejną atrakcją była wycieczka do lasu gdzie już czekał specjalistyczny sprzęt używany do wycinki i składowania drzew. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się jak drwale wycinają drzewa. Po tych wrażeniach na wszystkich czekały gorące  kiełbaski smażone na ognisku oraz ciepła herbata. Mimo iż pogoda nie była idealna wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni.

                                                                                                   Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

  WYJAZD NA BASEN DO POLKOWIC

 25 października 39 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyło w wycieczce do polkowickiego aqaparku. Pobyt na terenie basenów trwał dwie godziny i był obfity w różnego rodzaju atrakcje. Każdy znalazł coś dla siebie a po wyczerpującej zabawie odrobił stracone kalorie w aqabarze.

 

A.Marchwińska
 

Opiekunowie uczniów serdecznie dziękują dzieciom za wzorowe zachowanie podczas pobytu na obiekcie oraz podróży.

Opiekunowie


Galeria zdjęć

 

KONKURS ,,DOLINĄ RZEKI KWISY”

   Dnia 15 października  dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej - Kamila Rogowska i Barbara Banaszak wzięły udział w konkursie ,,Doliną Rzeki Kwisy”, który odbył się w Lubaniu. Mimo dużej konkurencji uczennice wróciły zadowolone i z nagrodami. Obydwie zajęły  III miejsce. Jest to duży sukces, ponieważ konkurencja była ogromna. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                   Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    W obchodach tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej udział wzięli: sześciolatki, uczniowie szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna. Nasi najmłodsi koledzy z klas 0A i 0B zaśpiewali i zagrali dla nauczycieli i pracowników szkoły dwie piosenki. Krystian Beska z klasy IIIa i Mateusz Dombrowicz z klasy VIa wyrecytowali wiersze. Dziewczynki z klasy VI przedstawiły skecz pt."Uczeń i profesor", zaś młodzież gimnazjalna odegrała scenkę na temat wspaniałego zawodu nauczyciela. Między występami nie obyło się bez reklamy urządzeń pomocnych do wbijania wiedzy do głów uczniowskich. Oprócz talentów aktorskich uczniowie zaprezentowali swoje talenty taneczne. Kinga Kowalczyk z klasy IIa G wraz ze swym tanecznym partnerem W.Łażewskim  z LO im. Stefana Banacha w Żaganiu przygotowali pokaz tańców latynoamerykańskich. Radek Garbowski  zawodowo zatańczył do muzyki Michalela Jacksona.
Zarówno śpiewacy, aktorzy jak i tancerze zebrali mnóstwo braw od zebranej  publiczności oraz podziękowania od pani dyrektor i pana wicedyrektora.
Na koniec akademii przy akompaniamencie gitar odśpiewano wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły tradycyjne „Sto lat”. Wszystkim wręczono skromne upominki, a na ręce pani dyrektor złożono butelkę oleju z prośbą dalszego wlewania go do głów uczniów.
Po zakończeniu akademii głos zabrała pani dyrektor, składając wszystkim swoim pracownikom najlepsze życzenia z okazji przypadającego święta, zaś pan wicedyrektor odczytał list od wójta gminy.

A. Marchwińska

J. Brzozowska

 

Wszystkim uczniom biorącym udział w przygotowaniu dzisiejszej akademii bardzo dziękujemy za solidne przygotowanie się i owocną współpracę.

opiekunki SU G i SP

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

klasy IV - VI

    Dyskoteka odbyła się 30 września 2008 roku w godzinach 17.00 - 20.00. Główną atrakcją imprezy był finał wyborów do tytułu "Chłopaka nr 1". Z każdej klasy dziewczyny wytypowały jednego kandydata. I tak: z klasy IVa - Jakub Długosz, z klasy IVb - Bartek Suchara, z klasy Va - Szymon Raczkowski, z klasy Vb - Damian Arciszewski, z klasy VIa - Mateusz Przysucha i z klasy VIb - Dawid Czapelski. Chłopcy mieli do wykonania 5 zadań, w których jury oceniało: wygląd, uzdolnienia muzyczne, umiejętność projektowania ubrań, wytrzymałość oraz inteligencję. Chłopcy dzielnie walczyli, publiczność dopingowała a jury (dwie panie i dwie uczennice) sprawiedliwie oceniało. Tytuł "Chłopaka nr 1" w tym roku zdobył Mateusz Przysucha. Gratulujemy!!!

Jak zwykle działał sklepik, w którym można było kupić za niewielką sumę ciasto i coś do picia. Dochód ze sprzedaży (po odliczeniu kosztów związanych z zakupem kubków i tacek - 55,44 zł) przeznaczony zostanie jak zwykle na działalność samorządową.

SU

Galeria zdjęć

 

Dziękujemy wszystkim którzy pomogli w organizacji dyskoteki: mamom, które upiekły ciasto, uczniom sprzedającym w sklepiku oraz DJ - om: Mateuszowi i Kacprowi

SPRZĄTANIE ŚWIATA 19.09.2008

klasy IV-VI SP

W tym  roku akcja Sprzątanie Świata  odbyła się pod hasłem ,,Ziemia w Twoich rękach”, a tematem przewodnim było sprzątanie polskich lasów.

,,Lasy są Jednym z największych skarbów naszej przyrody, z którym stykamy się praktycznie każdego dnia. Są nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów (w tym tornad, huraganów). Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw. Niestety, praktycznie na terenie całej Polski, lasy są zaśmiecane, niszczone i podpalane. Musimy wszyscy o nie dbać i chronić każdego dnia”.

Włączając się zatem do akcji sprzątaliśmy tereny leśne w pobliżu naszej szkoły i miejscowości.

Zanim wyruszyliśmy z workami do lasu odbył się konkurs plastyczny,  w którym brali udział wszyscy uczniowie.  Dzieląc się na grupy wykonali prace plastyczne na wybrany temat:

1.     Hasło dotyczące zakazu śmiecenia w lesie

2.     Hasło dotyczące zakazu śmiecenia na boisku szkolnym

3.     Kompozycja z zasuszonych liści i kwiatów

4.     Plakat – wizja lasu w przyszłości.

Komisja po ocenie prac wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – klasa VIB

II miejsce -  klasa VA

III miejsce – klasa IVB

IV miejsce – klasa VB

V miejsce – klasa IVA

VI miejsce – klasa VIA

Wszystkie klasy dostały dyplomy, a klasa VI B otrzymała również puchar Młodych Ekologów, gratulujemy.

Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2008

klasy 0 - III SP

Po hasłem „Ziemia w Twoich  rękach” dzieci z klas 0-3 rozpoczęły tegoroczną akcję „Sprzątanie świata”. Najpierw odbył się konkurs plastyczny nawołujący do hasła. Prace niektórych były bardzo kolorowe i ciekawe. Te najładniejsze umieszczone zostaną na gazetce ekologicznej. Następnie uczniowie z klas 1-3 udali się z wychowawczyniami do pobliskiego lasu, a zerówkowicze na szkolne podwórko, aby zrobić porządek z niepotrzebnymi śmieciami.

Lasy to skarby naszej przyrody, pamiętajmy że wszyscy korzystamy z ich dobrodziejstw.

K. Bednarska

J.Pokorska- Wojtan

Galeria zdjęć

WITAJ SZKOŁO !

    Po dwóch miesiącach wakacji wróciliśmy do szkoły, aby przywitać  nowy rok szkolny 2008/2009.

Pani dyrektor mgr inż. Krystyna Kozak powitała wszystkich zgromadzonych, a szczególnie tych najmłodszych pierwszoklasistów, przed którymi dużo obowiązków i nauki. Wychowawczyniami naszych kolegów są: klasy Ia- pani mgr Małgorzata Kruk, klasy Ib - pani mgr Edyta Cieślarczyk. W dalszej części apelu, pierwszaki uroczyście złożyły ślubowanie, a później nastąpiło pasowanie na ucznia klasy pierwszej.

Pierwszoklasiści otrzymali swoje pierwsze  szkolne legitymacje. Naszym nowym kolegom życzymy powodzenia w nauce, no i oczywiście bardzo dobrego zachowania podczas zajęć edukacyjnych.

J. Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

 

WYDARZENIA

W ROKU SZKOLNYM 2007/2008

    W dniach 11 i 12.06.2008 roku my uczniowie klasy III b sprawdzaliśmy nasze umiejętności w teście zorganizowanym przez Państwową Komisję Egzaminacyjną.

Składał się on z 4 części zawierających wiadomości z   edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.

Wyniki będą ogłoszone dopiero we wrześniu, ale wierzymy w siebie. Wiedza zdobyta przez trzy lata procentuje.

WIEMY, ŻE JESTEŚMY NAJLEPSI

M. Kruk

 

    EGZAMIN

12 i 13 czerwca uczniowie kl. 2 b zdawali trudny egzamin – „Udzielanie pierwszej pomocy”. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, którą potrafią  wykorzystać w praktyce oraz umiejętnościami udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Egzamin zdawały w obecności pani pielęgniarki, pani Krystyny Kolbusz oraz pani Dyrektor. Wszyscy otrzymali Certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy.

B. Wąs

Galeria zdjęć

 WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

26 maja klasy drugie pojechały na całodniową wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęło się od rejsu statkiem „ Goplana” po Odrze. Dzieci obserwowały nadodrzańską część miasta, podziwiały panoramę Wrocławia i płynęły pod mostem Grunwaldzkim oraz Pokoju.

Drugim celem wycieczki było zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Dzieci oglądały zwierzęta z różnych regionów i stref klimatycznych świata.

Najbardziej podobały im  się niedźwiedzie, słonie oraz małpy. Na zakończenie wycieczki pojechały do restauracji Mc Donald’s. Wycieczka była udana. Wszyscy byli zadowoleni i nie mogą się doczekać następnej.

B. Wąs

Galeria zdjęć

 „Ratujemy i Uczymy Ratować

W maju oraz w czerwcu uczniowie kasy IIb uczestniczyli w zajęciach nauki pierwszej pomocy.  Pani B. Wąs  oraz pani K .Kolbusz  uczyły dzieci najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie wiedzą  już jak wezwać pomoc. Potrafią sprawdzić przytomność i oddech osoby poszkodowanej oraz udzielić oddechów ratowniczych. Ćwiczyły na manekinie Mini Ania oraz fantomie Littre Ania. Poznały wszystkie najważniejsze czynności, które trzeba wykonać aby komu pomóc, a nawet uratować życie. Czeka ich jeszcze egzamin.

B. Wąs

Galeria zdjęć

Teatrzyk kukiełkowy pt. ”Szewczyk Dratewka”

Uczniowie klasy II b Kamil, Kinga, Julka, Dominik, Jaś i Maciek zostali małymi aktorami i wcielili się w role bohaterów bajki pt. ”Szewczyk Dratewka”. Na zajęciach w szkole przygotowali wspólnie z panią dekoracje, a w domu wykonali kukiełki oraz namalowali ilustracje. Inscenizacje bajki przedstawili  przedszkolakom, kolegom i koleżankom z zerówek , klas pierwszych, rówieśnikom z klasy II a, trzecioklasistom oraz rodzicom na zebraniu klasowym. Wszystkim bardzo się podobało. Przedstawienie było super!

B. Wąs

Galeria zdjęć

ZIELONA SZKOŁA  - DŹWIRZYNO 2008

 

Jak co roku klasy IV  w ramach integracji wyjechały na Zieloną Szkołę do Dźwirzyna.

Po przyjeździe i rozpakowaniu rzeczy przywitaliśmy się z morzem, choć pogoda była niesprzyjająca – zaczęło trochę padać.

Lecz następnego dnia pogoda się już poprawiła – na szczęście, gdyż czekała nas wycieczka do Kołobrzegu i zwiedzanie miasta z panem przewodnikiem.

Widzieliśmy piękną katedrę z krzywymi kolumnami, mnóstwo pomników, fontanny, piliśmy wodę ze źródełka piękności i wchodziliśmy na latarnie morską.

Ale największą frajdę sprawił nam rejs statkiem po rozkołysanym falami morzu – pisku i śmiechu było co nie miara.

Następnego dnia pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Wolińskiego PN i  Międzyzdrojów. Po drodze widzieliśmy ruiny kościoła w Trzęsaczu, Turkusowe jeziorko, podziwialiśmy Bałtyk z wysokiego klifu, odwiedziliśmy żubry w WPN oraz przechadzaliśmy się na molo i Aleją Gwiazd w Międzyzdrojach. Zwiedziliśmy również słynny gabinet figur woskowych.

Po południu wszyscy uczestniczyli w konkursie krajoznawczo-językowym, w którym mogli popisać się wiedzą zdobytą na wycieczce. Każdy pokój miał również dodatkowe zadanie konkursowe – rysunek co zapamiętaliśmy z wycieczki.

Następny dzień upłynął pod znakiem aktywności fizycznej – byliśmy w Aquaparku oraz na ,,Pirackiej Przygodzie”, gdzie wszyscy uczestnicy mieli okazje wykazać się swoją siłą, zręcznością i umiejętnością współpracy.

Żałujemy jedynie, że pogoda nie była na tyle sprzyjająca, aby można było kąpać się w morzu.

Ostatniego dnia wieczorem odbyła się biesiada przy grilu i rozdane zostały nagrody dla zwycięzców konkursów:

-krajoznawczo-językowego

-plastycznego

-na najładniejszy pokój

-na najładniejszy zeszyt kontaktów

Każdy uczestnik otrzymał również upominek znad morza.

Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO KLICZKOWA

                 4.06.2008 klasy piąte uczestniczyły w wycieczce do zamku w Kliczkowie. Zwiedzanie rozpoczęło się od rozgrzewającego spaceru po starym angielskim parku, rozlegającym się wokół zamku. Tam właśnie znajduje się jeden z nielicznych cmentarzy koni. Idąc skrajem starego koryta rzeki można było ujrzeć Kwisę z wysokości ok. 30 metrów. Widok był niecodzienny. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku. Zobaczyliśmy komnatę cesarską, salę widowiskową i koncertową, krużganek, starą powozownię, w której obecnie znajduje się basen. Na chwilę cofnęliśmy się w czasie, by po chwili znów wrócić do współczesności – zjeść lody w kawiarni i …pograć w gumę na zamkowym dziedzińcu.

M. Chimko

 

Galeria zdjęć

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

 

Jak co roku 9 maja nasi uczniowie brali udział w uroczystościach związanych ze Świętem Szkoły. Dzień rozpoczął się międzyklasowym konkursem wiedzy o Unii Europejskiej. Wszyscy uczniowie pracując w zespołach zmagali się w pięciu konkurencjach:

I – umieszczanie nazw państw europejskich na mapie konturowej Europy,

II – uzupełnianie brakujących fragmentów „Ody do radości” -  hymnu UE,

III – znajomość flag poszczególnych państw, przyporządkowanie nazw,

IV – sprawdzenie ogólnej wiedzy na temat państw należących do Unii Europejskiej (losowanie pytań),

V – wykazanie się wiedzą na temat państw europejskich, znajomość stolic wszystkich państw europejskich.

 

Różnice w punktach jakie uzyskali uczniowie były niewielkie. I miejsce i puchar Lidera wiedzy o Unii Europejskiej zdobyła po raz drugi klasa VI a. Wyniki przedstawiają się w sposób następujący:

I miejsce : klasa VI A

II miejsce : klasa VI B

III miejsce : klasa V A

IV miejsce : klasa V B i klasa IV B

V miejsce : klasa IV A

Renata Bajdan

Galeria zdjęć

      5-ta  rocznica nadania imienia Unii Europejskiej Zespołowi Szkół w Świętoszowie

 

            „Jak ten czas leci” pomyślał niejeden z nas,  gdy uświadomiliśmy sobie, że już tyle minęło odkąd przygotowywaliśmy się w napięciu, pełni różnych emocji, do tego wielkiego wydarzenia. 16 maja 2003 roku Zespół Szkół w Świętoszowie, dotąd bezimienny, przeszedł swój chrzest. Jako patrona otrzymał Unię Europejską i odtąd rokrocznie świętujemy to wielkie dla całej  społeczności szkoły wydarzenie.

            9 maja 2008 roku, to „okrągła” 5-ta rocznica zatem i uroczystość była niebanalna. Spośród zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt gminy Osiecznica - pan Waldemar Nalazek, sekretarz gminy - wieloletni współpracownik i sympatyk naszej szkoły , pani Małgorzata Słonecka oraz przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, przyjaciele i sympatycy szkoły: Wanda Abram, Józef  Miętkiewicz, Jan Kozak, Jolanta Buryło, Maria Fedyczkowska, Danuta Przystasz, Urszula Jasińska, Zofia Jakubowicz, Józef Trzuskowski, Alina Siemianowska, Marek Augustyniak, Wiesław Hyjek, Barbara Polak. W uroczystości uczestniczył również ksiądz kapelan świętoszowskiej parafii ppłk Augustyn Rosły, przedstawiciel dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ppłk Mariusz Bolecki i przedstawiciel Klubu Garnizonowego pani Anna Dąbek.

            W pierwszej kolejności głos zabrali pani Dyrektor mgr inż. Krystyna Kozak oraz pan wicedyrektor mgr Grzegorz Chimko,  którzy powitali serdecznie przybyłych  gości, pracowników szkoły oraz uczniów i rodziców. „5-ta rocznica, to podsumowanie pewnych spraw oraz okazja do wspomnień i refleksji” powiedziała pani Dyrektor.

            A jest co wspominać. Przez tych 60 miesięcy działo się w naszej szkole sporo; oprócz sukcesów edukacyjnych kolejnych absolwentów naszej szkoły wiele zmieniło się w naszym otoczeniu. Trzy lata temu oddano do użytku budynek gimnazjum z halą i boiskiem sportowym, dzięki czemu nasza młodzież ma doskonałe warunki do nauki i rozwoju fizycznego. Wiele szkół może nam pozazdrościć takiego nowoczesnego zaplecza. Odbywają się tutaj zawody sportowe różnych szczebli oraz międzyszkolne spotkania sportowe. To właśnie na tym obiekcie zrealizowano dwa dolnośląskie mityngi lekkoatletyczne. 

            Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły była dolnośląska inauguracja roku szkolnego 2007/2008 z udziałem wielu znamienitych gości. 3 września 2007 roku w dniu inauguracji czuliśmy się dumni,  że to właśnie w  naszej szkole odbywa się ta uroczystość.

            Do tych m.in. wydarzeń nawiązał w swoim wystąpieniu  Wójt gminy Osiecznica  pan Waldemar Nalazek.  Pan Wójt odwoływał  się jednocześnie do tradycji i mądrości,  które otrzymaliśmy od wielkich myślicieli europejskich. Otrzymaliśmy  gratulacje za  dotychczasowe osiągnięcia  edukacyjne, życzenia powodzenia w pracy dla nauczycieli, uczniom w nauce, a kończącym edukację w gimnazjum- sukcesów w przyszłości i dostania się do wybranych szkół. Uwieńczeniem wystąpienia  pana Wójta była wiązanka kwiatów wręczona  pani Dyrektor Krystynie Kozak.

            Oprawę artystyczną rozpoczął występ naszego szkolnego chóru pod batutą pani mgr Jadwigi Rybickiej. Były to muzyczne wspomnienia sprzed pięciu lat, czyli repertuar który towarzyszył święcie nadania imienia szkoły. Utwory „La machina del capo” oraz „Himmel und erde” usłyszeliśmy jako pierwsze.

            Nasi najmłodsi uczniowie pokazali, że również poznają Europę na swoich zajęciach. Zerówkowicze znakomicie zaprezentowali wszystkim taniec włoski, natomiast ich nieco starsi koledzy prowadzili poetyckie rozważania : Monika Rękiewicz w utworze „ Po co się uczyć”, natomiast trudne „Pytania”, stawiał Arek Walewander. Ich problemom starała się sprostać Natalia Kubinkiewicz pouczając o „ Prawach dziecka”.

            Aby „złagodzić obyczaje” usłyszeliśmy dwa utwory w wykonaniu grupy dziewcząt z gitarami pod kierunkiem pani mgr Renaty Bajdan.   Filozoficzne nieco odniesienie miały także wiersze, których interpretacji wysłuchaliśmy w wykonaniu laureatów szkolnego konkursu recytatorskiego. Uczeń klasy II Krystian Beska rozważał „Czym będę”, zaś dwie uczennice gimnazjum przedstawiły utwory : Agnieszka Raubo „ Autoportret radosny”, Karolina Jopkiewicz w interpretacji  „ Kropla deszczu”.

            W związku z tym, iż nasza miejscowość kojarzy się głównie z jednostką wojskową, z którą współpracujemy oraz często korzystamy z jej pomocy, nasz chór, w podziękowaniu wykonał dwa utwory. Oba pochodzą z repertuaru ogólnopolskiego przeglądu piosenki żołnierskiej, które zaprezentowano w Lesznie. Jako pierwszy usłyszeliśmy „Serce w plecaku” a następnie „Niebieskooką”, której część solową wykonał Mateusz Dombrowicz.

Część artystyczna zakończyła się nawiązaniem do wakacji, które tuż, tuż… Chór wprowadził wszystkich zebranych uczestników uroczystości w wakacyjny nastrój piosenką „Na wędrówkę”.

            Po uroczystości goście zostali zaproszeni w podróż po krajach Unii Europejskiej. Wszystkie klasy od zerówek przez podstawówkę po gimnazjum przygotowały prezentacje i wystawy dotyczące krajów unijnych. „ Bardzo nam się podobało”, „Włożyliście w to wiele trudu i zaangażowania”, „Ależ się dzieciaczki narysowały”- dało się słyszeć z ust zwiedzających.

            Prezentacja multimedialna dotycząca różnych wydarzeń z życia szkoły, wystawa kronik i projektów „Uczeń z klasą” oraz słodki poczęstunek zakończyły rocznicową uroczystość.

            Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizacje Święta Szkoły pracownikom, rodzicom i uczniom.

mgr Agnieszka Kudlewska

Galeria zdjęć

OGÓLNOPOLSKI KONKURS "MIX" Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

11 marca br. trzydziestu uczniów klas IV i V naszej szkoły brało udział w Ogólnopolskim Konkursie Mix 2008 z języka angielskiego.  Konkurs ogłosiło Centrum Edukacji Szkolnej z Warszawy. Jest to firma edukacyjna specjalizująca się w przeprowadzaniu ogólnopolskich kursów i konkursów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorami konkursu w Świętoszowie   byli nasi nauczyciele języka angielskiego : mgr Agnieszka Kudlewska i mgr Agnieszka Bochniak.

Zachęcałam uczniów do uczestnictwa w konkursie bo uważam, że jest to znakomity ponadprogramowy sprawdzian wiedzy z języka angielskiego. Test obejmował materiał przerabiany na lekcjach ale również poza programowe działy nauczania. Wymagało to dodatkowego przygotowania uczestników przed konkursem. Jestem zadowolona z wyników jakie osiągnęli moi uczniowie. W skali całego kraju na 2132 uczestników w klasie IV  wszyscy uczniowie zajęli wysokie miejsca w pierwszej pięćdziesiątce. Jeszcze lepiej było wśród klas V gdzie na 2652 uczestników uczniowie ze Świętoszowa zajęli miejsca w pierwszej czterdziestce. Indywidualne gratulacje dla uczennic klasy IV : Madzi Bednarek i Basi Banaszak, które zajęły wysokie miejsca w skali całego kraju i otrzymały dyplomy z wyróżnieniem od organizatora konkursu.

Wyniki konkursu dotarły pod koniec kwietnia. Oto jak poradzili sobie nasi uczniowie (tutaj)

Agnieszka Kudlewska

Galeria zdjęć

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA ZIEMI

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

            25 kwietnia 2008 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi. Wszystko rozpoczęło się od przedstawienia „SMERFNIE I EKOLOGICZNIE”, które wystawili członkowie koła ekologicznego. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali jak niewłaściwe postępowanie człowieka może doprowadzić Ziemię do katastrofy ekologicznej. Miejmy nadzieję, że przedstawiona inscenizacja wszystkim da wiele do myślenia i przyczyni się do wielu działań zapobiegającym globalnemu ociepleniu szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Drugim punktem programu był konkurs między klasami o tematyce związanej z hasłem tegorocznej akcji „KLIMAT W POTRZEBIE”. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie. Każda klasa wspólnymi siłami próbowała ułożyć z rozsypanki obrazkowej trzy procesy: EFEKT CIEPLARNIANY, KWAŚNE DESZCZE I DZIURA OZONOWA.

Okazało się, że nie było to łatwe zadanie. Najlepszą znajomością wyżej wymienionych procesów wykazali się uczniowie klasy VI A – za co należą się im szczególne gratulacje.

W trakcie konkursu ocenione zostały schematy przedstawiające wykorzystanie zasobów odnawialnych (alternatywne źródła energii):

- Klasy IV – wykorzystanie energii wiatrowej.

- Klasy V – wykorzystanie energii wodnej,

- Klasy VI – wykorzystanie energii słonecznej.

Po zakończeniu konkursu. Wszyscy wraz ze swoimi wychowawcami ruszyli, aby posprzątać teren leśny przyległy do terenu naszej szkoły.

 

Wręczenie dyplomów odbyło się na apelu wychowawczym  28 kwietnia 2008 roku. Dyplomy wręczyła pani Dyrektor. Wyniki konkursu przedstawiają się w sposób następujący:

 

I miejsce - klasa I a

II miejsce - klasa IV a

III miejsce - klasa V a i V b

IV miejsce - klasa VI b

V miejsce - klasa IV b

Renata Bajdan

Galeria zdjęć

  17 kwietnia grupa uczniów w składzie Daria Mikulska, Artur Zdaniukiewicz, Bartosz Adamczyk, Emil Parasiewicz, Krystian Śliwiński i Adrian Czerwiński wzięli udział w eliminacjach powiatowych turnieju  "Wiedzy o Bezpieczństwie Ruchu Drogowego". Turniej składał się z testu wiedzy oraz z praktycznej części sprawdzającej umiejętności poruszania się rowerem (tor przeszkód, miasteczko itp.).

A.Marchwińska

Galeria zdjęć

V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

14 kwietnia 2008 roku uczniowie klas V – VI wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez ZS w Świętoszowie. Jak co roku do konkursu zaprosiliśmy uczniów szkoły podstawowej z Ławszowej i z Trzebowa. Uczniowie odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte z dziedziny chemii i biologii. Konkurs odbywał się jednocześnie w trzech szkołach. Już w przyszłym tygodniu poznamy dokładne wyniki konkursu, wyłonimy zwycięzką trójkę spośród wszystkich uczestników i nagrodzimy ich drobnymi upominkami.

Renata Bajdan

Galeria zdjęć

II DOLNOŚLĄSKI MITYNG LEKKOATLETYCZNY

    9 kwietnia odbył się II Dolnośląski Mityng Lekkoatletyczny Szkół Podstawowych. Nasza szkola  po raz drugi udostępniła zaplecze sportowe organizatorom mityngu. Mali sportowcy brali udział w takich konkurencjach jak: bieg na 60 metrów, bieg na 600 metrów, 60 metrów przez płotki, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłką lekarską. Udział wzięło prawie 400 osób: uczniowie podstawówek z całego województwa oraz młodzież trzech liceów wojskowych. Gwiazdami imprezy byli znani lekkoatleci: Marek Plawgo, Paweł Januszewski i Tomasz Rudnik, którzy przeprowadzili rozgrzewkę.Współzawodnictwo przebiegło w miłej atmosferze na zgłodniałych sportowców czekała wojskowa grochówka. Organizatorzy zapewnili także inne rozrywki: pokazy sprawnościowe byłych żołnierzy bolesławieckiej 62 Kompanii Specjalnej (JW 2457), pokaz strzelania z broni pneumatycznej, rzuty granatem, nożem i gwiazdką do celu, bieg komandosa i pokaz wspinaczki.

A oto jak nasi uczniowie zaprezentowali się na II Dolnośląskim Mityngu Lekkoatletycznym,uczniowie startowali w kategorii dziewcząt i chłopców i byli podzieleni na grupy rocznikowe (1997-1998 i 1996-1995)
Chłopcy:
Bieg na 60 metrów:
Dawid Nowak-11,70;Damian Arciszewski -10,30; Paweł Matwiejczyk-9,60; Adrian Nosek-10,2; Robert Wojciechowski-9,3; Michał Marchlewicz-10,1

Bieg-60 metrów przez płotki: Patryk Sondaj-15,80; Norbert Piskorowski-15,90; Jan Matwiejczyk-13,20; Kamil Raubo-13,10; Marek Żukowski-11,54; Ernest Jewgiński-12,30
600 metrów:
Szymon Raczkowski-1,55,7; Adrian Rymarz-2,23,1;Tomek Szczepaniak-2,34,9; Radek Banaszczyk 2,20,6;Marcin Jopkiewicz-2,05,7; Marcin Majewski-2,02,4;Marek Sobański-1,48,00

Rzut piłką lekarską: Kamil Raubo-9,70; Dawid Lech-9,35; Marek Żukowski-11,35; Marcin Majewski 11,00; Paweł Wojtala-5,45;Cezary Hajdasz-5,85; Damian Arciszewski-7,05; Artur Idzik-6,95
Skok w dal:

Adrian Nosek-3,40; Kacper Pawlik-3,02; Michał Marchlewicz-3,41; Dawid Czapelski-3,08; Szymon Raczkowski-3,62; Paweł Matwiejczyk-3,30;
Skok wzwyż:

Patryk Szczęsny-95cm; Tomek Szczepanik-90cm; Jakub Strzelecki-100cm; Norbert Piskorowski-90cm;
Dziewczęta
60 metrów:
Martyna Jakubczyk-10,2; Marta Dobielska-10,3;Arletta Drozd-11,08; Kasia Wojciechowska-9,1;
60 metrów przez płotki:

Alicja Urban-13,66;Patrycja Kurek-22,01;Nikola Raut-13,30;Monika Kosik-13,20;Dominika Łukaszewicz-12,70
600 metrów:

Kamila Żerko-2,35,3;Karolina Zaprzalska-2,11,2;Celina Kadłuczka-2,44,20;Gosia Ciesiółka-2,41,10;Natalia  Domańska-2,10,30;Karolina Turek-1,58,00;Klaudia Plesińska-2,04,8
Rzut piłką lekarską:

Natalia Domańska-7,05;Ewelina Dombrowicz-4,30;Dominika Łukasiewicz7,40;Ola Łokaj-9,49;Anna Bąk-6,10; Nikola Nowak-4,90; Marta Dobielska-5,65;
Skok w dal:

Roksana Sawkun-3,45; Kinga Mikołajczak-3,30; Anna Rusek-3,47; Paulina Dębińska-3,60; Alicja Urban-2,68; Nikola Raut-3,26; Patrycja Kurek-2,55
Skok wzwyż:

Violetta Czajkowska-125cm; Daria Mikulska-115cm, Paulina Kłobuszewska-110cm, Jagoda Szuba-105cm; Celina Kadłuczka-95cm, Basia Banaszak-95cm.
Podsumowując w zawodach wzięło udział 60 zawodników z naszej szkoły, najlepszymi wynikami mogą się pochwalić:
Kasia Wojciechowska - II miejsce w biegu na 60 metrów z wynikiem 9,1s
Szymon Raczkowski -II miejsce w skoku w dal z wynikiem 3,62cm
Marek Żukowski -II miejsce w biegu na 60 m. przez płotki-11,54s.
Osobom zajmującym miejsce na pudle serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za miłe współzawodnictwo i życzymy wiele sportowych osiagnięć.
 

A. Marchwińska


Galeria zdjęć

VIII Konkurs recytatorski "Pegazik"

    Eliminacje powiatowe konkursu adresowanego do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej odbyły się 3 kwietnia w auli Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu. Do konkursu stanęło 19 recytatorów z całego powiatu bolesławieckiego. Komisja (w składzie: Maria Sobolska, polonistka, Katarzyna Pranić, nauczyciel-instruktor MDK, i Marek Łętowski, nauczyciel-instruktor MDK) postanowiła przyznać dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia. Z naszej szkoły startował Marcin Jopkiewicz z klasy V, który zdobył wyróżnienie - recytował on wiersz pt. "Piosenka o papierowym żołnierzyku" Witolda Dąbrowskiego oraz Nikola Nowak.

A. Marchwińska

Galeria zdjęć

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

W dniu 8 kwietnia 2008 roku odbył się sprawdzian szóstoklasisty. Po godzinie zmagań uczniowie wyszli zadowoleni. Teraz tylko muszą cierpliwie czekać na wyniki. Trzymamy za nich kciuki.

R. Bajdan

Galeria zdjęć

    Dnia 2 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci, z inicjatywy pracownika naszej biblioteki – pani Aleksandry Horyń klasa VIb odwiedziła Bibliotekę Garnizonową.

Celem tej wycieczki było przede wszystkim zapoznanie się z katalogami. Tę wyjątkową lekcję języka polskiego poprowadziła pani Anna Dąbek.

Oprócz zdobytej wiedzy uczniowie mieli także okazję wypożyczyć książkę, a co niektórzy nawet wpisać się na listę czytelników.

Miejmy nadzieję, że dzięki tej wizycie zacieśnią się więzy uczniów z biblioteką.

M.Chimko

Galeria zdjęć

KÓŁKO HAFCIARSKIE

    Kółko hafciarskie prowadzone podczas ferii cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Najbardziej wytrwali postanowili kontynuować swoją przygodę z haftem i co wtorek spotykają się w bibliotece, aby podszkolić nabyte umiejętności. Od nieporadnie stawianych krzyżyków i ciągle poplątanych nitek niektórzy doszli do niezłej wprawy. Zresztą sami popatrzcie...

Galeria zdjęć

A. Horyń

Nasze dzieci na Gminnym Konkursie Recytatorskim w Osiecznicy
Dwa pierwsze miejsca zajęli nasi uczniowie:
Nikola Nowak z klasy IV oraz Marcin Jopkiewicz z klasy V

G. Chimko

Galeria zdjęć

    REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach od 10 – 12 marca Uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które głosił ks. kpt. Rafał Kaproń – proboszcz Parafii Wojskowej w Głogowie i Legnicy.

Były one czasem skupienia i zastanowienia się nad naszą modlitwą, zwłaszcza modlitwą „Ojcze nasz”.  Było też przedstawienie na temat sądu ludzkiego (ziemskiego) i Boskiego.

Podczas rekolekcji dzieci i młodzież chętnie uczestniczyli w liturgii śpiewając pieśni, czytając czytania, modlitwę powszechną, uczestnicząc w procesji z darami. Dzieci i młodzież śpiewające w scholi oraz ministranci przychodzili nawet na wieczorną Mszę św. dla dorosłych by służyć podczas liturgii.

Krystyna Kolbusz

 Galeria zdjęć

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

dla klas 0-III

    Dnia 4.03.2008 odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego  klas I-III pod nazwą „Zwierzęta naszymi przyjaciółmi”. Wystąpili na nim laureaci eliminacji klasowych. Uroczystość otworzyła, a  na koniec nagrody i dyplomy wręczała, pani dyrektor Krystyna Kozak. Zebrani na widowni uczniowie gromkimi brawami nagradzali występujących kolegów i koleżanki.

    Jury w składzie : Marzenna Krzosa, Anna Dąbek, Damian Hajda, Adam Wójcik oceniając uczestników, brało pod uwagę : dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcami w klasach pierwszych zostali :

                                             I miejsce : Julia Grabczak

                                             II miejsce : Monika Rękiewicz

                                             III miejsce : Julia Szczepaniak

Zwycięzcami  w klasach drugich zostali :

                                            I miejsce : Krystian Beska

                                            II miejsce : Dominik Kowalczyk

                                            III miejsce : Izabela Bochniak

Zwycięzcami  w klasach trzecich zostali :

                                            I miejsce: Natalia Kubinkiewicz

                                            II miejsce : Marta Rybicka

                                            III miejsce : Alicja Szymczak

    Naszą szkołę w  Gminnym Konkursie Recytatorskim  w Parowej reprezentować będą : Julia Grabczak, Krystian Beska, Natalia Kubinkiewicz.

    Organizatorem Szkolnego Konkursu Recytatorskiego była pani Edyta Cieślarczyk. Dekoracje na holu gdzie odbywał się konkurs wykonały panie : Anna Augustyniak. Małgorzata Kruk, Edyta Cieślarczyk, Justyna Pokorska-Wojtan z pomocą pań: Doroty Raubo i Beaty Wąs. Zdjęcia robiła pani Anna Augustyniak.

Anna Augustyniak

Galeria zdjęć

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

dla klas IV-VI

 

    W dniu 3.03.2008 został przeprowadzony konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VI. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Augustyn oraz p. Małgorzata Chimko oceniała recytację według następujących kryteriów: dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja, ogólny wyraz artystyczny.

I miejsce zajęła uczennica klasy IVb – Nikola Nowak

II miejsce Kamila Rogowska z klasy Vb

III miejsce Szymon Raczkowski z kl. IVa  oraz Natalia Domańska z kl. VIa.

Uczniowie wyróżnieni to:

Marcin Jopkiewicz z kl. Vb i Julia Bischof z kl. VIa.

    Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Osiecznicy, który odbędzie się 14.03.2008.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

Organizatorzy:

Anna Augustyn

Małgorzata Chimko

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI W KLASACH 0A I 0B

    27 i 28 lutego odbyły się w grupach 0a i 0b wewnętrzne konkursy recytatorskie. W grupie 0b zgłosiło się 5 osób: Julia Ratajewska, Natalia Sala, Magda Karwacka, Kacper Jarmusik, Marcel Filipowicz. Do szkolnego etapu przeszli: Julka, Natalka i Kacper. W grupie 0a najlepsze okazały się dziewczynki: Kinga Szpunar, Oliwia Gancarczyk i Sandra Pyc. Dzieci w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i łakocie :)

Krystyna Horyń

Galeria zdjęć

FERIE, FERIE ... I PO FERIACH

 

    W tym roku spędzaliśmy je na zajęciach sportowych, na zajęciach z pierwszej pomocy oraz na kółku hafciarskim.
    Zajęcia sportowe w trakcie ferii mają co roku duże zainteresowanie. Tak też było i tego roku. Cieszymy się bardzo, że plan zajęć spodobał się. Widzieliśmy to po frekwencji. Korzystaliśmy z całego zaplecza sportowego, jakie mamy, również z oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów basenu w Żarach. Spędziliśmy tegoroczne ferie zdrowo, sportowo i bezpiecznie.

Zajęcia z pierwszej pomocy przedlekarskiej zaliczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Działy się tam różne ciekawe rzeczy: fikcyjne krwotoki, omdlenia, sztuczne oddychanie…szczegóły zobaczycie na zdjęciach.

„Cierpliwi” próbowali swoich sił na zajęciach kółka hafciarskiego. Wszyscy, którzy przyszli, nauczyli się trzymać i nawlekać igłę :-) oraz wykonywać proste wzorki ściegiem krzyżykowym. Nie zabrakło ambitnych, którzy zabierali się za poważniejsze wzory.

Mamy nadzieję, że ten czas spędzony w szkole nie będzie zmarnowany. Czynny wypoczynek w gronie przyjaciół, poznawanie zasad pierwszej pomocy, miła atmosfera…takie ferie na pewno długo będziemy wspominać.

A.Marchwińska

J. Brzozowska

Zdjęcia z zajęć sportowych

Zdjęcia z zajęć pierwszej pomocy

Zdjęcia z kółka hafciarskiego

SPORTOWY TURNIEJ WALENTYNKOWY

    W ostatnim dniu naszej nauki przed feriami został zorganizowany Sportowy Turniej Walentynkowy. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej zmagali się w grze "w dwa ognie". Wszystkie klasy zacięcie walczyły, ale jak to w sporcie bywa jest ten ktoś kto zajmuje numer jeden. To miejsce wywalczyła klasa VIa pod bacznym okiem swojej wychowawczyni pani Jagody Rybickiej. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie niespodzianki co by nadrobić stracone kalorie.
Klasy gimnazjalne rozegrały turniej siatkarski. Grały dziewczęta oraz chłopcy. Rywalizacja była olbrzymia, kibice szaleli, zawodnicy pokazali wysoki poziom gry (piłka latała pod samym sufitem hali). Najlepsze klasy okazały się dwie: IIa i IIIa. W przerwach między setami rozdane zostały WALENTYNKI.

Dziękujemy za miłą zabawę, kolejne zmagania już za rok.

A.Marchwińska
 

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

klasy IV - VI

     30 stycznia 2008r odbyła się dyskoteka karnawałowa dla klas IV-VI. Głównym punktem dyskoteki był konkurs na "najciekawsze nakrycie głowy". Niektórzy się postarali i przygotowali bardzo fajne "kapelusze". Trzy najbardziej oryginalne zostały nagrodzone.

Na uczniów czekała również tego dnia miła niespodzianka - po raz pierwszy bawili się przy profesjonalnym oświetleniu dyskotekowym. Oświetlenie zostało zakupione głównie z funduszy Samorządów Uczniowskich SP i Gimnazjum.

Jak zwykle działał sklepik. Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom i uczennicom, które dostarczyły do sklepiku towar - ciasto i napoje.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

    16 stycznia był bardzo ważnym dniem dla pierwszoklasistów. Uczniowie klasy Ib  wraz ze swoją  panią byli w bibliotece. Odbyli tam lekcję  biblioteczną i cała klasa została przyjęta do grona czytelników. Niektórzy już wcześniej mieli swoje karty, ale nie były one podpisane. Teraz złożyli swoje podpisy i ślubowanie, a pani bibliotekarce podarowali wcześniej przygotowaną SOWĘ MĄDRĄ GŁOWĘ.

Galeria zdjęć

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Uczniowie – członkowie PCK wykonali w styczniu laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka i roznieśli wraz z życzeniami osobom starszym w Świętoszowie nie mającym bliskich. Wywołało to uśmiech i zadowolenie na twarzach tych osób i wielką radość, że ktoś o nich pamięta. Wyrazili chęć częstszego spotykania się z młodzieżą, by móc sobie porozmawiać, ponieważ często choroba uniemożliwia wyjście i powoduje poczucie samotności. Uczniowie postanowili, że od czasu do czasu będą odwiedzać te osoby, aby zmniejszyć ich poczucie samotności.

K. Kolbusz

Galeria zdjęć

BAL KARNAWAŁOWY

klasy 0 - III SP

    Dnia 18 stycznia br. odbył się bal karnawałowy dla klas 0-III.  Uczniowie zamiast jak zwykle w mundurki tego dnia przyszli do szkoły przebrani w kostiumy swoich ulubionych bajkowych i filmowych bohaterów. Sala gimnastyczna zamieniła się, dzięki pięknej dekoracji oraz oświetleniu, w salę balową, a prowadzący zadbali o porywającą do tańca muzykę.

A. Horyń

Galeria zdjęć

JASEŁKA MISYJNE

W KOŚCIELE GARNIZONOWYM p.w. św. FLORIANA w ŚWIĘTOSZOWIE

W UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO I DZIEŃ MISYJNY DZIECI

Dnia 6 stycznia 2008 roku w Dzień Misyjny Dzieci uczniowie klas IV naszej szkoły wystawili Jasełka Misyjne. Kolędy do przedstawienia zaśpiewali uczniowie szkolnego chóru. Jasełka nawiązywały do umiejętności dzielenia się z innymi wiarą w narodzenie Pana Jezusa, ale i do umiejętności wzajemnej pomocy w trudnych sytuacjach i dzielenia się z innymi swoim dobrem.

Krystyna Kolbusz

Galeria zdjęć

JASEŁKA SZKOLNE

    Dnia 21 grudnia 2007 roku w sali gimnastycznej budynku Gimnazjum zostały wystawione jasełka współczesne w połączeniu ze śpiewem kolęd w wykonaniu chóru Zespołu Szkół z klas III – VI Szkoły Podstawowej i I – III Gimnazjum. W jasełkach zagrali uczniowie klas IV A i IV B. Przedstawiali oni dzieci z pięciu kontynentów zmierzające do Betlejem w czasach współczesnych, ich przeżycia i umiejętność dzielenia się z innymi swoim dobrem.

Krystyna Kolbusz

(zobacz zdjęcia)

WIGILIA Z RODZICAMI

klasy IVa

 

20 grudnia w godzinach wieczornych odbyła się wigilia klasy IVA, na którą zostali zaproszeni rodzice. Uczniowie przygotowali Jasełka, które wszystkim bardzo się podobały. Było pięknie i wzruszająco. Panowała niepowtarzalna atmosfera, jednocząca wszystkich uczestników, a śpiew kolęd było słychać w całej szkole. Na stołach gościły wigilijne potrawy przygotowane przez rodziców.

Myślę, że wszystkim ta wigilia zapadnie w sercach i w pamięci.

Iwona Piatczyc

(zobacz zdjęcia)

JASEŁKA KLAS 0A I 0B

    20 grudnia odbyła się Wigilia grup 0a i 0b. Dzieci wraz z wychowawczyniami p.Krystyną Horyń i p.Krystyną Bednarską przygotowały dla rodziców jasełka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

K. Horyń

Z WIZYTĄ W TEATRZE

13 grudnia 2007 piątoklasiści wraz z wychowawczyniami odwiedzili Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Sztuka "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" była nietypowa, bo w wersji hip - hopowej. Oprócz aktorów udział w przedstawieniu brały też marionetki - nowoczesne krasnale stylizowane na raperów. Po sztuce weszliśmy za kulisy, a potem do muzeum lalek - emerytowanych kukiełek, pacynek i marionetek.

Uwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w Mc Donaldzie. Nareszcie można było wydać swoje kieszonkowe.

M. Chimko

Galeria zdjęć

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ ZESPOŁOWY

 

    No i mamy grudzień! Jak wszystkim wiadomo ten miesiąc bogaty jest w Mikołajowe niespodzianki podszyte nutą kolęd. W naszej szkole 6 grudnia odbył się Mikołajowy Turniej Zespołowy. W szkole podstawowej oraz w
gimnazjum uczniowie rywalizowali w wyścigach rzędów. Zadania dodatkowe, które dostali do przygotowania na ten dzień to 3 ozdoby choinkowe z każdej klasy oceniane przez panią Krzosę oraz przygotowanie piosenki do znanej polskiej melodii. Słowa piosenki miały być związane z Mikołajem, nadchodzącymi świętami, gwiazdką, ... Zdolności artystyczne uczniów oceniało jury w składzie: szkoła podstawowa-pani dyrektor Krystyna Kozak, pani Honorata Rodak oraz przedstawicielka SU gimnazjum Beata Witek. W gimnazjum: pan wicedyrektor Grzegorz Chimko, pani Jagoda Rybicka oraz przedstawicielka szkoły podstawowej Monika Malicka. Zawody odbyły się w szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Wspaniała zabawa trwała i trwała... ale co dobre szybko się kończy!
Po zakończonej rywalizacji wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a miejsca I-III nagrody rzeczowe oraz słodycze. Dodatkowo I miejsce otrzymało odbicie ręki pani dyrektor wykonane w  gipsie (szkoła podstawowa) i odbicie ręki pana dyrektora (gimnazjum) z własnoręcznie złożonym autografem.
Nagrody dodatkowe otrzymali uczniowie: Paweł Wojtala ze szkoły podstawowej oraz Wojtek Łokaj z gimnazjum-była to nagroda za najaktywniejszy udział w zawodach ufundowana przez Wandę Gacką oraz SU szkoły podstawowej i gimnazjum -WSTĘP BEZ KOLEJKI DO PANI PEDAGOG!
Wszyscy świetnie się bawili i uśmiechów nie szczędzili!
Wielkie podziękowania składają panie wuefistki Krystianowi Śliwińskiemu, Emilowi Parasiewiczowi, Błażejowi Augustyńskiemu, Karolowi Martyńskiemu, Beacie Wojtysiak, Beacie Witek oraz Monice Malickiej - za pomoc w przygotowaniu zaplecza do zawodów.Wszystkim uczniom dziękujemy za mile spędzony czas w duchu rywalizacji.
Już za rok czekają nas kolejne zmagania sportowo-wokalno-muzyczno-artystyczno-rękodzielnicze!

Agnieszka Marchwińska

Galeria zdjęć - szkoła podstawowa

Galeria zdjęć - gimnazjum

6-latki w fabryce bombek

28 XI 07

 

    Ileż radości miały dzieci w czasie wycieczki! Świadczyły o tym szeroko otwarte oczy i uśmiechnięte buzie. Wieszając bombki na choince, będą już wiedzieć skąd się ona wzięła.

Wycieczkowe atrakcje to nie tylko zwiedzanie fabryki. Spacer po starówce Złotoryi wzbogacił ich widzę o tym mieście. Zobaczyły m.in. basztę kowalską”, ratusz, kościół NMP i pomnik kopacza złota.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały legendy o Skarbku przy „kruczej ścianie” w Jerzmanicach Zdrój. Próbowały nawet wyprosić u ducha złoto…niestety bezskutecznie ;)

K. Horyń

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

    Dyskoteka odbyła się 28 listopada 2007r. w godzinach od 17.00 - 20.00. Tradycyjnie z tej okazji były wróżby przygotowane przez chętnych uczniów. Działał również sklepik, w którym można było kupić za symboliczną sumę kawałek ciasta i kubek napoju. Adrian i Marek z klasy VIa dzielnie wywiązywali się ze swoich obowiązków DJ. Serdecznie im dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy na dzisiejszą dyskotekę przygotowali ciasta.

SU

Galeria zdjęć

XIII GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY

 

Dnia 23 listopada braliśmy udział w XIII Gminnym Konkursie Ekologicznym o puchar Wójta, w którym uczestniczyły wszystkie szkoły podstawowe gminy Osiecznica.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Renata Sobolewska

Agata Konkiel

Natalia Kubinkiewicz

Marta Ziółkowska

Paulina Kłobuszewska

Kamila Rogowska

Jagoda Szuba

Paula Walczak

Julia Bischof

Marcin Jopkiewicz

Walczyliśmy w sześciu konkurencjach :

1.Test wiedzy ekologicznej

2. Krzyżówka

3.Rozpoznawanie gatunków drzew i liści

4. Rozpoznawanie zwierząt i roślin chronionych

5.Dopasowanie rodzaju pokarmu do zwierząt

6.Plakat dotyczący pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na środowisko

 

Po bardzo wyrównanej walce ostatecznie uplasowaliśmy się na miejscu III, ustępując zwycięstwa, do którego nam zabrakło 0,6 pkt.

 

Gratulujemy uczestnikom wiedzy i pomysłowości oraz dziękujemy za solidne przygotowanie się do konkursu. Warto było, ponieważ nagrodami dla wszystkich uczestników bez względu na zajęte miejsce były cyfrowe aparaty fotograficzne!

Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć

ROZDANIE CERTYFIKATÓW UKOŃCZENIA KURSU

"TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA I UCZENIA SIĘ"

 

"Techniki szybkiego czytania i uczenia się" to zajęcia dodatkowe zaproponowane naszym uczniom w ramach projektu "Z myślą o ich przyszłości..." Zajęcia trwały od września do listopada 2007r. Wzięło w nich udział 53 dzieci. które zostały podzielone na grupy wiekowe. W ramach zajęć uczniowie wykonywali szereg ćwiczeń rozwijających umysł i szybkość czytania oraz poznawały techniki uczenia się. Najbardziej wytrwali otrzymali w dniu 13 listopada 2007r. certyfikaty ukończenia kursu. Serdecznie gratulujemy.

 

Galeria zdjęć

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

klasy 0 - III SP

    Dnia 15 listopada 2007 r. uczniowie  klas 0 – 3  szkoły podstawowej  uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel został przygotowany przez uczniów z kl. III A i B pod kierunkiem pani Edyty Cieślarczyk i pani  Małgorzaty Kruk.  Zaprezentowali wiersze oraz pieśni patriotyczne. Nad oprawą muzyczną czuwała nasza niezastąpiona pani Jagoda Rybicka, której jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Nasz apel swoją obecnością zaszczyciła pani dyrektor Krystyna Kozak oraz wielu rodziców. Było bardzo uroczyście.

mgr Edyta Cieślarczyk, mgr Małgorzata Kruk

 

Galeria zdjęć

 

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

klasy IV - VI

 

    W poniedziałek 12 listopada uczniowie klas IV- VI wzięli udział w akademii z okazji 89 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel przygotowała pani Aurelia Mikołajczyk oraz Jagoda Rybicka przy współpracy gimnazjalistów. Przypomniano nam dawne dzieje a chór przy akompaniamencie pani Jagody przypomniał piosenki z tamtego okresu.

 

A.Marchwińska

Galeria zdjęć

PRÓBNY ALARM

    W piątek 9 listopada po godzinie 8 rano odbyła się próba alarmu przeciwpożarowego. Ewakuowano całą szkołę. Przyjechała straż pożarna. Akcja powiodła się, aczkolwiek mały psikus, który uknuła pani Dyrektor w  50% udał się.

A. Marchwińska

Galeria zdjęć

Jeden grosz znaczy niewiele, ale

"GÓRA GROSZA"
może pomóc najbardziej potrzebującym

 

     Już po raz ósmy w dniach od 15 do 26 października odbyła się u nas wielka akcja zbiórki monet groszowych na rzecz dzieci z domów dziecka. Do akcji przyłączyły się dzieci z klas 0 - VI, które mają wielkie serce i chcą podzielić się z potrzebującymi.

W klasach 0 - 3 do zebraliśmy następującą ilość pieniędzy:

I miejsce klasa I b – 64 zł 45gr.

II miejsce klasa III b – 53 zł 90gr.

III miejsce klasa II a – 46 zł 44gr.

IV miejsce klasa III a – 27 zł 76 gr.

V miejsce klasa I a – 23 zł 93 gr.

VI miejsce klasa II b – 19 zł 24gr.

VII miejsce klasa 0 a – 9 zł 67gr.

VIII miejsce klasa 0 b – 8 zł 39gr

Razem zebraliśmy 253, 78 zł.

W klasach IV-VI  zebraliśmy następującą ilość pieniędzy:

klasa IVa - 62,22 zł w 738 monetach

klasa IVb - 41,07 zł w 733 monetach

klasa Va - 36, 85 w 1200 monetach

klasa Vb - 93,09 zł w 1307 monetach

klasa VIa - 107,14 zł w 1536 monetach

klasa VIb - 3,94 zł w 180 monetach

Razem zebraliśmy 344, 31 zł w 5694 monetach.

W szkole podstawowej zebrano łącznie 620,07 zł.

Towarzystwo NASZ DOM nagrodzi szkołę która zbierze najwięcej pieniędzy, w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole. My zebrane pieniądze przeliczyliśmy na jednego ucznia w klasie (dotyczy klas IV-VI). I tak:

I miejsce - klasa VIa - 5,36 zł na ucznia

II miejsce - klasaVb - 4,90 zł na ucznia

III miejsce - klasa IVa - 2,39 zł na ucznia

IV miejsce - klasa Va - 2,16 zł na ucznia

V miejsce - klasa IVb - 1,98 zł na ucznia

VI miejsce - klasa VIb -  0,21 zł na ucznia.

E. Cieślarczyk, J. Brzozowska

 

 

Galeria zdjęć

VI BOLESŁAWIECKI KONKURS MATEMATYCZNY

    6 listopada odbył się już po raz szósty Bolesławiecki Konkurs Matematyczny. W tym roku do etapu szkolnego przystąpiła rekordowa liczba uczestników, bo aż 28. Najlepszy wynik uzyskała Paulina Kłobuszewska z klasy VIa. Drugie miejsce zajęła Daria Mikulska z klasy VIa a miejsce trzecie: Kamila Rogowska z klasy Vb i Marta Ziółkowska z klasy VIb. Czy przejdą do kolejnego etapu?   O tym zadecyduje Powiatowa Komisja Konkursowa.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

„Mądrej głowie dość dwie słowie”

    Pod tym hasłem 5 listopada  odbył się szkolny etap II Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów klas V.

W konkursie wzięło udział jedenaścioro  uczniów.  Najlepszy wynik otrzymała Kamila Rogowska z klasy Vb oraz Mateusz Dombrowicz z klasy Va.

Uczniowie ci  wykazali się sprawnością językową w osiemdziesięciu  procentach. Co dalej?  O tym zadecyduje Powiatowa Komisja Konkursowa.

Małgorzata Chimko

Galeria zdjęć

 

„Rozmowa Małego Księcia z Ekologiem”,

 czyli drama na lekcjach języka polskiego

 

W ostatnich dniach października klasy szóste prezentowały krótkie scenki dramatyczne opracowane wcześniej według fragmentu opowieści J.P. Davidts’a  „Mały Książę odnaleziony”.

Lekcja była przyjemna i pożyteczna. Przy okazji przygotowań uczniowie musieli wykazać się umiejętnością tworzenia scenariusza oraz grą sceniczną. Według własnych pomysłów dobierali rekwizyty, tworzyli scenografię oraz kostium.
To wszystko było brane pod uwagę przy ocenie. Co niektórzy zastosowali również  podkład  muzyczny. Najefektowniejsze scenki zostały nagrodzone szóstkami. Po lekcjach padały pytania:  „A kiedy znowu?”

Małgorzata Chimko

Galeria zdjęć

RATOWANIE KASZTANOWCÓW

    W poniedziałek 29 października 2007 r. we współpracy z Nadleśnictwem Świętoszów klasy VIA i VIB wzięły udział w Akcji Ratowania Kasztanowców. Uczniowie wraz z nauczycielkami p. Iwoną Piatczyc i p. Jagodą Rybicką wyruszyli na ulicę Świerkową, przy której rośnie najwięcej kasztanowców. Tam wysłuchali krótkiej prelekcji pracownika Nadleśnictwa Świętoszów p. Leszka Lewandowskiego na temat niszczenia kasztanowców przez owada szrotówka kasztanowcowiaczka. Uczniowie dowiedzieli się do czego może doprowadzić żer tego owada i jak ważną rolę może odegrać człowiek grabiąc co roku liście z kasztanowców wczesną jesienią.

    Uczniowie przez 2 godziny bardzo solidnie i ciężko pracowali grabiąc i zbierając liście kasztanowców. Udało się zebrać ponad 200 dużych worków zapełnionych po brzegi liśćmi. Mimo ogromnego wysiłku nikt nie narzekał, wszyscy z wielkim poświęceniem, współpracując ze sobą oczyszczali porażone liście,  na których bez trudu można było dostrzec larwy i poczwarki tego szkodnika.

Mamy nadzieje że dzięki takim akcjom przeprowadzanym corocznie uda się ocalić te piękne drzewa jakimi są kasztanowce.

Iwona Piatczyc

                                   Galeria zdjęć                              

WYJŚCIE NA CMENTARZ

     „Dla tych,

       którzy odeszli

       w nieznany świat,

       płomień na wietrze

       kołysze wiatr.”

    Dnia 29 października uczniowie klas Ia, Ib i klas IIIa, IIIb wraz z wychowawcami złożyli hołd tym, którzy spoczywają w naszej świętoszowskiej ziemi.

A.Augustyniak, J.Pokorska-Wojtan, M.Kruk, E.Cieślarczyk

Galeria zdjęć

PASOWANIE NA UCZNIA

Wie to Kasia, Zuzia i Zdziś,
że wielkie święto w szkole jest dziś.
To ślubowania nadszedł już czas.
Pierwszy egzamin na ucznia zdasz!

     Dnia 15.10.2007 odbyła się uroczystość pasowania na ucznia kl. I przygotowana przez mgr Annę Augustyniak i mgr Justynę Pokorską-Wojtan. Wszyscy uczniowie z klasy Ia i Ib  występowali w czasie uroczystości . Każdy z 43 uczniów miał możliwość powiedzenia przygotowanej kwestii. W scenariuszu wykorzystano piosenki z programu klasy pierwszej, zawarte w podręcznikach „Wesoła szkoła”.  Po uroczystym ślubowaniu  na sztandar szkoły, nastąpił akt pasowania przez dyrektora szkoły mgr inż. K. Kozak.  Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz prezenty przygotowane przez uczniów kl. 0.

Tego dnia uczniowie zdali swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami i rodzicami. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.
Życzymy im samych sukcesów nauce i wzorowego zachowania na pierwszym szkolnym świadectwie.

A.Augustyniak, J.Pokorska-Wojtan


Galeria zdjęć

      WYJAZDY NA BASEN

 

    W piątek 5 października  uczniowie kl. Ia i  Ib pojechali na basen w Żarach w ramach projektu " z myślą o ich przyszłości". Dzieci bawiły się wspaniale, pływały na deskach, grały w piłkę wodną. Pod okiem opiekunów ślizgały się ze zjeżdżalni i dużym pluskiem wpadały do wody. Zmęczone lecz zadowolone, po 2 godzinach moczenia się w wodzie wróciły do Świętoszowa.

Wychowawczynie p. Anna Augustyniak i p. Justyna Pokorska-Wojtan dziękują rodzicom : p. P. Grabczakowi, p. M.. Łasiewickiej , p. B. Doczumińskiej, p. G. Soszyńskiemu i p. P. Wysockiej za pomoc w opiece nad dziećmi.

                                                                                                                         A.Augustyniak, J.Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć
 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek 12 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, zwany inaczej Dniem Nauczyciela. Z tej okazji uczniowie klas IV - VI już od tygodnia składali kartki z życzeniami dla nauczycieli do specjalnej urny. Życzenia te zostały odczytane przez radiowęzeł.  Oprócz tego każda pani otrzymała od swojej klasy kwiaty i upominek, a przedstawiciele uczniów szkoły podstawowej wykonali dwie duże laurki: jedna dla wszystkich nauczycieli druga dla wszystkich pracowników w szkole.

J. Brzozowska

 

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

klasy IV - VI

 

    Dyskoteka odbyła się 26 września 2007 roku w godzinach 17.00 - 20.00. Główną atrakcją imprezy był finał wyborów do tytułu "Chłopaka nr 1". Z każdej klasy dziewczyny wytypowały jednego kandydata. I tak: z klasy IVa - Szymon Raczkowski, z klasy IVb - Paweł Matwiejczyk, z klasy Va - Michał Marchlewicz, z klasy Vb - Marcin Jopkiewicz, z klasy VIa - Marek Sobański i z klasy VIb - Mateusz Marcinek. Chłopcy mieli do wykonania 5 zadań, w których jury oceniało: wygląd, kunszt aktorski, taniec, siłę oraz inteligencję. Chłopcy dzielnie walczyli, publiczność dopingowała a jury (dwie panie i dwie uczennice) sprawiedliwie oceniały. Tytuł "Chłopaka nr 1" w tym roku zdobył Michał Marchlewicz. Gratulujemy!!!

Jak zwykle działał sklepik, w którym można było kupić za niewielką sumę ciasto i coś do picia.

SU

                                                                    

Galeria zdjęć

Film

 

Dziękujemy wszystkim którzy pomogli w organizacji dyskoteki: mamom, które upiekły ciasto, uczniom sprzedającym w sklepiku oraz DJ - om: Łukaszowi i Arturowi z klasy VIb.

WYJAZDY NA BASEN

    Od poniedziałku 24 września uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej zaczęli realizować wyjazdy na basen w Żarach w ramach projektu " z myślą o ich przyszłości". Wyjazdy odbywać się będą cyklicznie w każdy
poniedziałek i wtorek o godzinie 14.40. Basenowe moczenie trwa dwie godziny; dzieci doskonalą technikę pływania, integrują się oraz bawią! Wesoły autobus jest w Świętoszowie około godziny 19.00. Opiekunkami
grup są panie: W.Werk i A.Machwińska.

 A Marchwińska

Galeria zdjęć

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2007

klasy 0-III SP

            14 września uczniowie  klas 0-III włączyli się w akcję "SPRZĄTANIE ŚWIATA 2007”pod hasłem :Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!

Uczniowie kl. IIIa pod kierunkiem wychowawczyni p. Edyty Cieślarczyk na apelu szkolnym przedstawili nam sposoby segregowania śmieci. Mówili również, w jaki sposób należy dbać o naszą Ziemię. Piosenka Majki Jeżowskiej pt: „Moja planeta” brzmiała w tym dniu szczególnie głośno. Po instrukcjach wychowawców każdy dostał worek i rękawiczki.  Nauczyciele ze swoimi klasami udali się w wyznaczone wcześniej miejsca. Uczniowie sprzątali  teren wokół naszej szkoły oraz tereny pobliskich osiedli. Zbierali śmieci równocześnie segregując je.

A.Augustyniak

 Galeria zdjęć

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2007

klasy IV-VI SP


 
  14 września uczniowie klas IV - VI włączyli się w Akcję Sprzątanie Świata, która w tym roku przebiegała pod hasłem „ Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem." Wszystko rozpoczęło się konkursem ekologicznym, w którym brali udział przedstawiciele klas. Następnie odbył się apel, na którym uczniowie klasy IVa wystąpili w przedstawieniu pt.: "Rodzinka Łebskich". Przedstawienie było zabawne i bardzo pouczające. Młodzi aktorzy pokazali jak należy segregować śmieci, jak oszczędzać i jakie z tego wynikają korzyści. Kolejnym punktem programu była prezentacja wcześniej wykonanych pojemników na szkło, papier i plastik. Po podsumowaniu punktów za konkurs, gazetkę tematyczną i prezentację pojemnika okazało się, że po raz trzeci z rzędu klasa VIa zajęła I miejsce. Tym samym, przechodni do tej pory Puchar Młodych Ekologów, dostali na zawsze! Gratulujemy!

Akcja zakończyła się posprzątaniem wyznaczonych przez Nadleśnictwo Świętoszów miejsc na terenie lasu tuż za boiskiem szkolnym.I. Piatczyc

J. Brzozowska
 

Galeria zdjęć

SADZENIE DRZEWEK PAPIESKICH

    Przedstawiciele klas gimnazjalnych i klas IV-VI Szkoły Podstawowej wzięli udział w sadzeniu drzewek, ofiarowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty  panią Beatę Pawłowicz podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2007/2008. Z powodu niesprzyjającej aury w dniu inauguracji nie powiodło się posadzenie drzewek w obecności zaproszonych gości i uczniów.

Drzewka posadzono następnego dnia w specjalnej ziemi dla drzew iglastych, aby miały lepsze warunki do rozwoju. Sadzonki zabezpieczono drewnianym płotkiem i umieszczono tabliczki informacyjne, iż są to sadzonki wyhodowane z nasion, poświęconych przez Papieża Benedykta XVI , a ofiarowane uczniom przez Kuratora Oświaty.

I. Piatczyc

Galeria zdjęć

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

    Dolnośląska inauguracja roku szkolnego 2007/2008 przypadła w zaszczytnym udziale naszej szkole. Na uroczystość przybyli między innymi: Wojewoda Dolnośląski - Krzysztof Grzelczyk, Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Andrzej Łoś, przedstawiciel Ministra Edukacji Narodowej - Wawrzyniec Roch Kowalski, Dolnośląski Kurator Oświaty - Beata Pawłowicz, Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - Wojciech Małecki, Prezes KGHM "Polska Miedź S. A. " - Krzysztof Skóra, Starosta Powiatu Bolesławieckiego - Cezary Przybylski, przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze, Dziekan Śląskiego Okręgu Wojskowego, przedstawiciele Chorągwi Dolnośląskiej ZHP, przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą reprezentanci Wojska Polskiego, a także pracownicy Nadleśnictwa Świętoszów.

    Inauguracja rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez księdza kanonika płk. Stanisława Szymańskiego oraz proboszczów parafii gminy Osiecznica.

    Po mszy świętej głos zabrali przybyli na inaugurację goście. Oprócz życzeń związanych z początkiem roku szkolnego uczniowie otrzymali także prezenty w postaci aparatu cyfrowego, piłek, symbolicznych drzewek oraz mapy.

    Po przemówieniach odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych, zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

    Część artystyczną uświetnił występ naszego chóru, a także popisy młodych recytatorów, tancerzy i solistów.

    Po zakończeniu uroczystości dzieci i młodzież ze swoimi wychowawcami udali się do klas, a goście mieli okazję zwiedzić obiekt naszej szkoły oraz zapoznać się z prezentacją dorobku naszej placówki.

    Impreza zakończyła się około godziny 13.00

 

Galeria zdjęć

M. Chimko

 

Podziękowanie

Nauczyciele odpowiedzialni za organizację dolnośląskiej inauguracji roku szkolnego 2007/2008 składają szczególne podziękowanie wszystkim uczniom biorącym udział w przygotowaniach do uroczystości za ich aktywną i odpowiedzialną postawę a także za uczestnictwo w próbach, które trwały w ostatnim tygodniu wakacji.

 

 

 

WYDARZENIA

W ROKU SZKOLNYM 2006/2007

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2006/2007

Zakończenie roku odbyło się w trzech częściach:

I część - Gimnazjum,

II część - klasy IV - VI Szkoły Podstawowej

III część - klasy 0 - III Szkoły Podstawowej

Jak to bywa na koniec, były uroczyste przemówienia, przekazanie sztandaru przez klasy szóste klasom piątym, wręczenie świadectw absolwentom, świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych, wręczenie dyplomów "ucznia z klasą", wyróżnienia za 100% frekwencję. Zostały również wręczone listy gratulacyjne rodzicom absolwentów oraz podziękowania rodzicom działającym na rzecz klasy i szkoły. W części artystycznej wystąpili piątoklasiści, którzy żegnali swoich starszych kolegów, dzieci kończące klasę zerową oraz drugoklasiści żegnający koleżanki i kolegów z klas trzecich.

Było dużo uśmiechów, kwiatów a nawet łez wzruszenia na twarzach niektórych uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

Przedwakacyjna "laba", czyli

ZIELONA SZKOŁA W DŹWIRZYNIE

    W dniach 9 - 14. 06. 2007 uczniowie klas czwartych i nieliczni klas pierwszych gimnazjum wypoczywali nad Bałtykiem w ośrodku wczasowym "Pionier" w Dźwirzynie. Cel imprezy to przede wszystkim integracja zespołów klasowych i realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych.

W ramach zajęć odbyły się między innymi:

    Poza tym dzieci miały także okazję uczestniczyć w prezentacji multimedialnej na 15 południku, czyli dowiedzieć się o losach kościółka w Trzęsaczu, z którego nad brzegiem morza pozostała południowa ściana.

    Oprócz wycieczek i mnóstwa atrakcji turystycznych będących realizacją ścieżki ekologicznej, patriotycznej i medialnej pobyt na "zielonej szkole" umiliła integracyjna (uczniowie SP oraz Gimnazjum naszej szkoły) dyskoteka, ognisko z kiełbaskami oraz konkursy wiedzy i czystości w pokojach. Nie zabrakło też morskich kąpieli i spacerów po plaży przy blasku zachodzącego słońca. Dzieci wróciły z nagrodami, pamiątkami oraz bagażem pełnym wrażeń i nowych doświadczeń.

 

Galeria zdjęć

M. Chimko

J. Brzozowska

DZIEŃ MATKI I OJCA

klasa Ib

„Wszystko dziś dla mamy,

Wszystko dziś dla taty”

    Dnia 30 maja odbyła się w naszej klasie uroczystość dla mam i tatusiów. Z tej okazji dzieci przygotowały dla rodziców ciekawe prezenty – serduszka z kwiatkami, papierowe obrazki – żaglówki w butelkach, wazoniki z kwiatami. Namalowały także portrety swoich rodziców, ozdobione kolorowymi ramkami. Nauczyły się i zaprezentowały wiersze oraz piosenki, które pięknie zaśpiewały i zatańczyły. Dzieci przeczytały swoim mamom pierwsze, wzruszające listy, w których obiecały, że będą zawsze grzeczne, chociaż to takie trudne. Były również życzenia oraz momenty, kiedy niektórym mamusiom łza się w oku zakręciła. Po występie odbyły się konkursy i zabawy dzieci z rodzicami, podczas których wszyscy świetnie się bawili. Było dużo śmiechu i radości. Rodzicom bardzo się podobało i chcieli by, aby takich wspaniałych chwil było jak najwięcej.

B. Wąs

Galeria zdjęć

KONKURS PRZYRODNICZY

28 maja 2007 r. odbył się IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY. Od czterech lat konkurs ten jest organizowany przez Zespół Szkół w Świętoszowie. W konkursie co roku biorą udział uczniowie z trzech szkół: SP z Ławszowej, SP z Trzebowa i SP ze Świętoszowa. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas V i VI wykazujących się dużą wiedzą z zakresu przyrody. Uczniowie mogą spróbować swoich sił. W tym roku w konkursie wzięło udział 28 osób:

SP Ławszowa: 6 osób

SP Trzebów: 9 osób

SP Świętoszów: 13 osób

Konkurs odbywał się jednocześnie w trzech szkołach. Po zebraniu wyników okazało się, że zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klas VI:

I miejsce – Kinga Kowalczyk ze SP z Trzebowa, która zdobyła 43 pkt

II miejsce – Anita Obara ze SP ze Świętoszowa, która zdobyła 35,5 pkt

III miejsce – Dagmara Janas ze SP ze Świętoszowa, zdobywając 32 pkt

IV miejsce – Anna Michaluk ze SP z Ławszowej uzyskując 30 pkt.

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.

 R. Bajdan

Galeria zdjęć

BAMBINIADA

    "Przedszkolak- mały Polak". Pod takim hasłem 31.V.2007r. spotkały się 6-latki z Gminy Osiecznica na przeglądzie artystycznym "Bambiniada". Gościliśmy tego dnia w Świętoszowie swoich kolegów i koleżanki z przedszkola w Osiecznicy, Tomisławia i Parowej. Było miło i wesoło. Wszyscy wspaniale przygotowali się do swoich występów. 7 osobowe drużyny oceniało jury, zgodnie stwierdzając, iż każdy uczestnik zasłużył na nagrodę. Był nim dyplom i globus. Nagrody zasponsorował Wójt Gminy Osiecznica i Rada Rodziców  naszej szkoły. W czasie tej wspaniałej zabawy był jeszcze słodki poczęstunek oraz spektakl pt.:"Ogrodowe strachy", wystawiony przez koło teatralne "Maska".

K. Horyń


 
Galeria zdjęć

DZIEŃ DZIECKA

"Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym"

Charlie Chaplin

 

    1 czerwca uczniowie klas piątych i szóstych zwiedzali Salę Tradycji na terenie 10 BKPanc. Klasy IV spędziły dwie godziny w szkole, biorąc udział w zabawach przygotowanych przez nauczycieli. Później wszyscy uczniowie II etapu edukacyjnego spotkali się w "Pokusie", gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i zabawa dyskotekowa. Uczniowie klas 0-III spędzili ten dzień na piknikach klasowych bawiąc się i świętując swój dzień.

J. Brzozowska

 

Galeria zdjęć

DZIEŃ MATKI

    25 maja 6-latki spotkały się ze swoimi mamami, by złożyć im życzenia z okazji Dnia Matki. Były piosenki, tańce, życzenia i upominki. Nie jednej mamie łza zakręciła się w oku. Niechaj wszystkie mamy żyją sto lat!

K. Horyń

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO SZKOŁY

    Dnia 9 maja nasza szkoła obchodziła swoje "imieniny". Z tej okazji oraz z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się uroczysty apel dla całej społeczności szkolnej przygotowany przez I klasę Gimnazjum. Po apelu uczniowie klas 0 - III SP przeszli na swoje piętro, gdzie nastąpiły prezentacje wcześniej przygotowanych wystaw na temat państw Unii Europejskiej. Na koniec odbył się konkurs plastyczny pt: "Mój projekt polskiego Syriusza". Klasy IV-VI i klasy I-III G brały udział w "Pikniku Europejskim", gdzie przedstawiciele klas walczyli o puchar Lidera Unii Europejskiej. Tytuł ten zdobyła po raz drugi klasa Va.

Gratulujemy
 

Galeria zdjęć

"ZERÓWKI" Z WIZYTĄ W REMIZIE STRAŻACKIEJ

    W sobotę 28 kwietnia klasy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami odwiedziły remizę strażacką w Świętoszowie. Dzieci zapoznały się z funkcją  i przeznaczeniem różnych sprzętów, jakimi dysponują strażacy oraz zadawały wiele pytań na temat ich niebezpiecznej pracy.

Galeria zdjęć

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA ZIEMI

klasy 0-III SP

Dnia 27.04.2007 odbył się w naszej szkole apel z przedstawieniem  z okazji Dnia Ziemi. W I części artystycznej wystąpiły dzieci klas 0,,a”, 0,,b” i kl.III,,b” z przygotowanymi wcześniej piosenkami, wierszykami, tańcem i inscenizacjami pt.,,Wandal”, ,,Niegrzeczny Grześ” oraz ,,Butelki, puszki, papier, plastik”

Występ zakończył się wspólnym zaśpiewaniem piosenki ,,Nasza PLANETA”.

W II części apelu nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu wiedzy o odpadach, wręczenie dyplomów, nagród oraz ogłoszenie wyników całorocznej zbiórki makulatury .

Tegoroczny konkurs wygrała klas III,,b’’, która zebrała 853 kg makulatury! W nagrodę p. Dyrektor ufundowała klasie wspaniałą wycieczkę na basen!

Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, ,,ekologiczne” zakładki do książek, a zdobywcy I miejsca-puchar ,,MŁODEGO PRZYJACIELA PRZYRODY”.

Następnie odbył się konkurs plastyczny ,,Odpadowe ABC-co zbieramy-czego nie”.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi w klasach 0-3 było WIOSENNE SPRZĄTANIE ŚWIATA. Wszyscy udaliśmy się w teren, w wyznaczone rejony dla każdej z klas i posprzątaliśmy naszą PLANETĘ!

 

 Galeria zdjęć

WIZYTA W 10 BKPanc

    24 kwietnia 2007 roku klasy IVa i IVb wraz z wychowawczyniami odwiedziły Salę Tradycji na terenie 10 BKPanc. Uczniowie mogli obejrzeć przedmioty dotyczące historii I Dywizji Pancernej oraz kronikę z wpisem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który w Świętoszowie żegnał żołnierzy wyjeżdżających do Iraku.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

DZIEŃ ZIEMI 2007

klasy IV-VI SP

 

 

20 kwietnia 2007r. w Szkole Podstawowej w ZS w Świętoszowie odbyły się uroczyste obchody Dnia Ziemi. Tegoroczna akcja dotyczyła segregacji odpadów i polskich parków narodowych. Uroczysty Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem „ZIEMIA ODZYSKANA”. Obchody rozpoczęliśmy od przedstawienia krótkiej inscenizacji ekologicznej, którą przedstawili członkowie samorządu uczniowskiego.          

Po apelu rozpoczął się konkurs ekologiczny pod hasłem „ Polskie Parki Narodowe”. Konkurs składał się z dwóch części:

I część – każda klasa losowała logo parku i jej zadaniem było umieszczenie loga w odpowiednim miejscu na konturowej mapie Polski. Każde prawidłowo umieszczone logo to punkt dla zespołu klasowego. I część trwała tak długo aż wyczerpały się loga parków.

II część – to losowanie informacji i zdjęć przedstawiających charakterystyczne elementy parków narodowych i umieszczanie ich na mapie. Również w tej części każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana jednym punktem. W konkurencji z wiedzy o parkach narodowych najlepsza okazała się klasa VIB.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Ziemi oceniane były  plakaty o parkach narodowych przygotowane przez poszczególne klasy. Najciekawszy plakat przygotowała klasa VIA.

Po podsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji okazało się, że największą liczbę punktów zebrała klasa VA. Na koniec obchodów pani dyrektor Krystyna Kozak wręczyła zwycięzcom dyplomy a klasie VA „Puchar Młodych Ekologów”. Wszystkie klasy dostały dyplomy za uczestnictwo w konkursie. Klasy VIB i VIA otrzymały zielony listek za zajęcie I miejsc w poszczególnych konkursach. Po rozdaniu dyplomów przekazano wszystkim, że każda klasa na najbliższej godzinie wychowawczej posprząta wyznaczony teren wokół szkoły.

 

Galeria zdjęć

organizator akcji:

mgr Renata Bajdan

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI KLAS V

         19 kwietnia 2007 r. uczniowie klas piątych pod opieką wychowawców i pani Joanny Szymańskiej byli na wycieczce w Kliczkowie i Osiecznicy. Celem wycieczki było szerzenie wiedzy na temat środowiska przyrodniczego i poznanie walorów turystycznych naszej gminy w ramach założeń ścieżki patriotycznej. Zwiedzanie rozpoczęli od Zamku w Kliczkowie. Przewodnik oprowadził uczniów po najciekawszych i najbardziej cennych salach zamku opowiadając historie i legendy związane z poszczególnymi miejscami.

Zdjęcia z zamku 

         Drugim punktem naszej wizyty w gminie była ścieżka Wernera, po której oprowadziła nas pani Małgorzata Sadowska – nauczycielka z ZS w Osiecznicy. Na początku uczniowie zapoznali się z postacią A.Wernera, który był  geologiem, mineralogiem, prof. Akademii Górniczej we Freibergu. Spod szkoły dotarliśmy do budynku przy ulicy Jodłowej, w którym urodził się Werner. Wzdłuż rzeki Kwisy dzieci mogły obejrzeć skały przypominające dzbanek do kawy i słonia a także pokłady węgla brunatnego. W trakcie oglądania pani Sadowska opowiedziała dzieciom bogatą historię tych miejsc i związane z nimi legendy a widzę wzbogaciła w treści geograficzne, mówiąc uczniom w jakich erach kształtowały się oglądane skały.

Zdjęcia ze ścieżki Wernera

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS III

„W KRAINIE LICZB”

Dnia 13.04.2007 odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Matematyczny klas trzecich. Laureaci klasowych konkursów matematycznych mieli możliwość wykazania się umiejętnością liczenia i logicznego myślenia. Konkurs polegał na rozwiązaniu 7 zadań. Spośród wszystkich prac wyłoniono 3 laureatów zostali nimi:

I miejsce: Adrian Rymarz – kl.IIIb

II miejsce Weronika Ucińska – kl. IIIc i Jakub Strzelecki –kl. IIIa

(uzyskali taką samą ilość punktów)

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci I i II miejsca nagrody książkowe.

Zwycięzcy konkursu będą reprezentować naszą szkołę podczas GMINNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO KLAS TRZECICH 25 kwietnia 2007 r. w Osiecznicy.

Oprócz laureatów na konkurs gminny pojadą też: Angelika Wąs, Adriana Nawrocka i Ania Kapłon z klasy IIIc oraz Sandra Mróz z klasy IIIa.

 

Szkolna Komisja Konkursowa:

 mgr Barbara Oleksiak, mgr Justyna Pokorska –Wojtan, mgr Anna Augustyniak

 

Galeria zdjęć

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS III

„AS ORTOGRAFII”

 

    Dnia 03.04.2007 odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas trzecich.

Laureaci klasowych konkursów ortograficznych (po 5-ciu z każdej klasy) mieli szansę wykazać się znajomością i umiejętnością stosowania zasad ortografii oraz zostać ,,Asem Ortografii”. Konkurs polegał na poprawnym napisaniu dyktowanego przez nauczyciela  tekstu z trudnościami ortograficznymi.

Druga część konkursu polegała na uzupełnianiu tekstu z lukami brakującymi literami.

Spośród wszystkich prac wyłoniono 3 laureatów:

Asy Ortografii:

I MIEJSCE : Magdalena Bednarek –kl.III,,A” i Magdalena Delost-kl.III,,B”

(otrzymały taką samą ilość punktów)

II MIEJSCE :Weronika Ucińska-kl.III,,c”

 

Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali dyplomy, a laureaci I i II miejsca wspaniałe nagrody książkowe.

Zwycięzcy konkursu będą reprezentować naszą szkołę podczas

III POWIATOWEGO TURNIEJU ORTOGRAFICZNEGO KLAS TRZECICH 17.04.2007.

 

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY  POWODZENIA  W  NASTĘPNYCH  ETAPACH KONKURSU   ORTOGRAFICZNEGO !!!

 

 SZKOLNA KOMISJA KONKURSOWA:

 mgr B.Oleksiak, mgr J.Pokorska –Wojtan,mgr A. Augustyniak

 

Galeria zdjęć

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

    Dnia 12 kwietnia 2007 roku odbył się sprawdzian w szóstej klasie szkoły podstawowej. Do sprawdzianu przystąpiło 43 uczniów. Zmagali się z zadaniami dotyczącymi różnych przedmiotów i umiejętności zdobytych w czasie nauki w szkole podstawowej. Musieli wykazać się - między innymi - umiejętnością czytania ze zrozumieniem, wyciągania wniosków, pisania wypracowań i wykonywania obliczeń. Wszystkie zadania dotyczyły tematu W szkole”.

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI

w klasach IV-VI

 

    28.03. 2007 r. w Miejskim Domu Kultury w Bolesławcu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski.

Naszą szkołę reprezentowali laureaci konkursu gminnego:

Michał Marchlewicz z kl.IVa, Paulina Cieślarczyk z kl.VIa oraz Paulina Dębińska z kl. IVb.

Komisja Konkursu wyróżniła recytację Michała Marchlewicza, który zaprezentował własną interpretacje wiersza Jana Brzechwy „Wół”.

Galeria zdjęć

 

 MISTRZOWIE ORTOGRAFII

w klasach IV-VI

 

    Przed świętami odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI.

Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy VIb. I tak:

I miejsce zajęła Patrycja Drąg,

II miejsce Anita Obara,

III miejsce Damian Pałęga.

Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Turnieju Ortograficznym w Bolesławcu, 18 kwietnia. Trzymajcie kciuki!

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

klasy IV - VI

 

     W tym roku obchody pierwszego dnia wiosny rozpoczął występ z klasy IVB Grupa dziewczynek przygotowała układ taneczny, który wprowadził wszystkich w radosny nastrój Następnie dziewczynki z VIB przypomniały historię topienia lub palenia kukły symbolizującej zimę Po takim wstępie rozpoczęły się konkursy Pierwszą konkurencją była recytacja przygotowanych wierszy Najlepiej wypadła klasa VIA, która wsparła deklamację bogatym strojem, wesołymi rekwizytami i ruchem scenicznym Drugą konkurencją było oznaczenie klasy wiosennym symbolem Na tym polu zabłysnęła klasa Va Najwięcej emocji wzbudziło ocenianie Marzann Za najciekawszą uznano kukiełkę z VB Ostatnią konkurencją były klasowe gazetki oceniane przez samych uczniów Doceniono starania klasy IVa Na piątej lekcji wszyscy uczniowie pożegnali tegoroczną zimę paląc Marzanny

    Niewątpliwą atrakcją tego dnia było przedstawienie w Klubie Garnizonowym Na deskach świętoszowskiej sceny wystąpili młodzi artyści, którzy przypomnieli baśń o królewnie śnieżce w nowej niekonwencjonalnej formie Mamy nadzieję, że zimę naprawdę przegoniliśmy i wkrótce nadejdzie wiosna!   

Maja Bryksa

Galeria zdjęć

PANTOMIMA

KLASA IVA

Staramy się, aby nasi uczniowie zdobywali wiedzę w aktywny sposób. Na lekcjach języka polskiego dzieci nie tylko czytają teksty literackie, ale także starają się przełożyć je na język pantomimy, teatru kukiełkowego czy dramy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z lekcji, na której uczniowie klasy IVA przedstawiali historię Czerwonego Kapturka za pomocą ruchu scenicznego, gestów i mimiki. Dzięki temu, że rodzice wyposażyli swoje dzieci w bogate rekwizyty, lekcja była naprawdę ciekawa.

Zajęcia odbyły się 1 marca 2007 r. pod opieką Mai Bryksy.

Maja Bryksa

 

 

Galeria zdjęć

WSPOMNIENIA Z FERII ZIMOWYCH

 

W tym roku ferie odbywały się pod hasłem "Wypoczywajmy zdrowo, sportowo i w rytmie tańca". Dzieci, które nie wyjechały na zimowiska mogły uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych na terenie szkoły oraz w lekcjach tańca. Roztańczone dzieci zaprezentowały pracownikom szkoły: "Żabki", walca, czaczę, rock and rolla oraz taniec do podkładu muzycznego z bajki "Król Lew".

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWO - WALENTYNKOWA DLA KLAS IV - VI

15 lutego 2007 r.  w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyła się dyskoteka walentynkowo        – karnawałowa. Tradycyjnie wszystkie klasy przyniosły do bufetu napoje i ciasta, które uczniowie zjadali ze smakiem. Dochód z dyskoteki (około 90 zł) został przeznaczony na potrzeby samorządu (zakup nagród). Porządku pilnowały opiekunki klas, czyli panie: J.Rybicka, M.Bryksa, R.Bajdan, J.Brzozowska, M.Chimko, I.Piatczyc i K.Kolbusz. W trakcie zabawy zostały ogłoszone wyniki konkursu, na najsympatyczniejszą dziewczynę i najsympatyczniejszego chłopaka w naszej szkole.

Jak przeprowadzono konkurs?

Tydzień przed feriami zimowymi członkowie Samorządu Uczniowskiego uruchomili pocztę walentynkową. Walentynki wrzucane były aż do 13 lutego. 14 lutego „posłańcy” rozdali walentynki uczniom. Podczas segregacji okazało się, że wśród dziewczynek i chłopców są ulubieńcy. Za najsympatyczniejszą dziewczynę uznaliśmy uczennicę klasy VI A – I.Banasiak, natomiast najsympatyczniejszym chłopakiem został uczeń klasy VI B – K.Siciński.  Nikt nie był zaskoczony wynikami. Podczas zabawy przeprowadziliśmy jeszcze dwa konkursy. Konkurs na najciekawiej i najlepiej tańczącą parę przeprowadziła pani J. Rybicka. Po długiej naradzie wyróżniliśmy trzy pary:

I miejsce: K.Jegorow i M.Dombrowicz

II miejsce: P.Drąg i M.Jakubczyk

III miejsce: M.Żelińska i I.Szymański.

Pod koniec imprezy uczniowie, którzy przyszli na dyskotekę przebrani zaprezentowali się wszystkim uczestnikom balu. Konkurs na Króla i Królową balu przeprowadziła pani M. Krzosa. Królową balu została uczennica klasy V B: M. Krzyżak a Królem balu został uczeń klasy V A: Kamil Raubo. Konkurs zakończył się tańcem zwycięskiej pary. Zwycięzcy we wszystkich konkursach zostali nagrodzeni. Szkoda, że tak mało uczniów się przebrało, zabawa mogła by być ciekawsza.

Renata Bajdan

Galeria zdjęć

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA DLA KLAS 0-III

 

W piątek 26.01.2007 wspólnie  z wychowawcami bawiliśmy  się na balu karnawałowym.

W pięknie przystrojonej balonami, łańcuchami, maskami i naszymi pracami sali balowej panował nastrój  zabawy. Wszyscy  otrzymaliśmy bilet wstępu na bal - byliśmy bowiem przebrani. Tańczyliśmy w rytm najnowszych przebojów, ale  największym powodzeniem cieszyły się „kaczuchy”. W przerwach, zmęczeni tańcem, wędrowaliśmy do klas gdzie czekały na nas smaczne ciasta i pyszne napoje. Zabawa była na medal.

 

A.Augustyniak,  E.Cieślarczyk, M.Kruk

Galeria zdjęć

Biały obrus lśni na stole

Pod obrusem siano…

Spotkajmy się w wigilijny wieczór

By podzielić się opłatkiem

I złożyć życzenia.

            W dniu 19 grudnia 2006 roku odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez klasę II a i II b dla rodziców i rodzin uczniów.

Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie obu klas. Dzieci przedstawiły spektakl pt. „Przybieżeli do Betlejem”. Stroje przygotowane zostały przez samych uczniów przy dużej pomocy i zaangażowaniu rodziców i wychowawców.

Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli bardzo licznie( niektórzy całymi rodzinami), była także pani dyrektor mgr inż. Krystyna Kozak. Nad oprawą muzyczną czuwała nasza pani od muzyki mgr Jagoda Rybicka. Wszyscy spisali się na medal.  

                                                                             

                                                                                                    Edyta Cieślarczyk, Małgorzata Kruk

 

Galeria zdjęć

WIGILIA W KLASIE IIIC

21 grudnia zorganizowaliśmy w naszej klasie spotkanie wigilijne. Wspólnie  z naszą panią Justyną Pokorską- Wojtan długo się do niego przygotowywaliśmy, ćwiczyliśmy swoje role i śpiewaliśmy  kolędy. Na wigilię zaprosiliśmy panią dyrektor i naszych bliskich. Było bardzo uroczyście, łamaliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie wszystkiego najlepszego. Nasze spotkanie uświetniła pani Jagoda Rybicka, która zagrała nam kolędy  za co serdecznie jej podziękowaliśmy.

Galeria zdjęć

 

GWIAZDKA TUŻ, TUŻ

WIGILIA KLASOWA W KLASIE IB


21 grudnia, już od rana, w naszej szkole zapachniało świętami. Radosny nastrój udzielił się również nam, najmłodszym uczniom naszej szkoły. W blasku choinki, przy wigilijnym stole odbyło się w naszej klasie wigilijne spotkanie z najbliższymi. Wspólnie z rodzicami i naszą panią Beatą Wąs przeżywaliśmy radość z narodzin małego Jezuska. Rozbrzmiewały kolędy i pastorałki przeplatane świątecznymi wierszami. Wszystkich ogarnęło wzruszenie. Rodzicom bardzo podobał się nasz występ i nagrodzili nas gromkimi brawami. Przygotowaliśmy dla naszych najbliższych oraz dla pani dyrektor K. Kozak, która przybyła również na naszą uroczystość świąteczne kartki z życzeniami.
 

Galeria zdjęć

 

 

WITAMY CIEBIE MIKOŁAJU W KLASIE IB


6 grudnia podczas zajęć odwiedził nas Święty Mikołaj z workiem prezentów. Początkowo byliśmy trochę onieśmieleni, ale później wszyscy świetnie bawiliśmy się. Mikołaj chętnie wysłuchał naszych wierszy i piosenek i wręczył każdemu paczkę ze słodyczami. Na koniec Święty Mikołaj z nami zatańczył i obiecał, że przyjdzie do nas za rok.

 Galeria zdjęć

 


 

KOLĘDNICY

 

W świątecznym tygodniu nasze klasy gościły kolędników. Uczniowie klasy VIb przebrani w kolorowe stroje i zaopatrzeni w różnorodne instrumenty muzyczne przywołali do życia prastary ludowy zwyczaj chodzenia po kolędzie. Wchodząc do klasy pozdrawiali wychowawców i uczniów, wygłaszali swe świąteczne i noworoczne życzenia powodzenia i urodzaju, odgrywali różne zabawne scenki, a na koniec grzecznie prosili o datki. W świątecznym darze, zwanym kolędą, najczęściej otrzymywali cukierki. Z ukłonem pięknie za nie dziękowali i wychwalali hojnych gospodarzy. Wszędzie przyjmowano ich dobrze, nie szczędząc łakoci.          

   Galeria zdjęć

 

 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA


30 liostopada 2006 r. w klasy IV-VI Szkoły Podstawowej wzięły udział w dyskotece przygotowanej przez samorząd uczniowski. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie dwóch wróżb andrzejkowych. Jak zawsze działał nasz sklepik, w którym członkowie samorządu sprzedawali przyniesione przez wszystkie klasy ciasto i napoje. Uczniowie chętnie sprawdzali swoją przyszłość rzucając się w wir wieczoru andrzejkowego i wróżb. W trakcie zabawy została również wręczona nagroda dla ucznia klasy VI b a zdobycie tytułu CHŁOPAK nr 1. Tytuł ten Mateusz zdobył na poprzedniej dyskotece zmagając się z wieloma trudnymi zadaniami.

Galeria zdjęć

RATOWANIE KASZTANOWCÓW


W czwartek 30 listopada 2006 r. klasa VI b i klasa IV b wzięły udział w Akcji Ratowania Kasztanowców. We współpracy z Nadleśnictwem Świętoszów przygotowaliśmy akcję grabienia liści pod drzewami kasztanowców. Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją pracowników Nadleśnictwa na temat niszczenia kasztanowców przez owada Szrotówka Kasztanowcowiaczka. Pracownicy uwrażliwili dzieci do czego może doprowadzić żer tego owada i jak ważną rolę może odegrać człowiek grabiąc co roku liście z kasztanowców wczesną jesienią. Po prelekcji dzieci wzięły się ostro do pracy. Jedni grabili liście inni zbierali je i wrzucali do worków. Praca okazała się dość ciężka. Mokre i ciężkie liście wplątane w trawę wcale tak łatwo nie dały się grabić. Przez godzinną pracę udało nam się oczyścić powierzchnię raptem pod 7 kasztanowcami. A co z resztą? W tym roku już za późno, ale na przyszły rok na pewno zadbamy o to, aby kasztanowce w Świętoszowie znów wracały do „zdrowia”.


Renata Bajdan
 

 

25 LISTOPADA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.


Z tej okazji w dniach 29-30 XI 2006 w naszej szkole odbyła się II Wystawa Pluszowych Misiów. Nosiła ona nazwę „Jak wieść niesie święto misiów w lesie”. Organizatorem wystawy była klasa IIIA z wych. Anną Augustyniak. Uczniowie wszystkich klas przynosili swoje ulubione misie. Na wystawie zgromadziliśmy 200 misiów różnej wielkości. Były nasze ulubione Kubusie Puchatki, kolorowe misie, misie polarne. Nie zabrakło również przyjaciół misiów- to wszystkie inne pluszaki, które nie są misiami.
W tych dniach na naszym korytarzu zrobiło się jak w wymarzonym świecie bajki, przytulnie i ciepło. Rodzice uczniów przychodzili i robili zdjęcia pamiątkowe wśród misiów.
Naszą wystawę oprócz uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zwiedziły również dzieci z pobliskiego przedszkola.

 Galeria zdjęć
 

 

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

w klasach 0 - III SP

Dnia 15.11.2006 odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klas III a, b, c pod kierunkiem wychowawców: Anny Augustyniak, Barbary Oleksiak i Justyny Pokorskiej-Wojtan. Apel rozpoczęła Nikola witając wszystkich zaproszonych gości. Cała uroczystość miała formę próby generalnej do przedstawienia. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne z czasów Legionów J.Piłsudskiego. Na koniec wszyscy wraz z zuchami odśpiewali hymn państwowy.
Apel podobał się wszystkim gościom. U wielu rodziców było widać w oku łezkę wzruszenia. Pan Grzegorz Chimko wicedyrektor szkoły podziękował uczniom klas III za piękne przygotowanie uroczystości.               

 Galeria zdjęć

GÓRA GROSZA

Akcja towarzystwa "NASZ DOM"
Klasy 0-VI SP

Już po raz siódmy w dniach od 16 do 27 października odbyła się u nas wielka akcja zbiórki monet groszowych na rzecz dzieci z domów dziecka.
Wśród klas 0-III wszystkie dzieci czynnie brały udział w akcji i zebrały następujacą ilość pieniędzy:
I miejsce - 75,65zł -klasa 0A -wychowawca-p.mgr K.Horyń,
II miejsce - 63 ,00zł -klasa IIIA -wychowawca-p.mgr A.Augustyniak,
III miejsce - 34,88zł -klasa IIIB -wychowawca-p.mgr B.Oleksiak,

IV miejsce -21,36zł -klasa IIB - wychowawca-p.mgr M.Kruk,
V miejsce - 21,11 zł -klasa IIA - wychowawca-p.mgr E.Cieślarczyk,
VI miejsce- 18,95 zł -klasa IIIC - wychowawca-p.mgr J.Pokorska-Wojtan,
VII miejsce-17,17 zł -klasa 0B - wychowawca-p.mgr K.Bednarska,
VIII miejsce- 9,30 zł –klasa IB - wychowawca-p.mgr B.Wąs,
IX miejsce -6,65 zł –klasa IA - wychowawca-p.mgr D.Raubo.

Razem w klasach 0-III zebraliśmy 268,07 zł.

 

W klasach IV-VI do akcji przyłączyli się chętni uczniowie, którzy zbierali pieniądze do puszek na terenie Świętoszowa. Zebraliśmy następującą ilość pieniędzy:

I miejsce – 132,97 zł -klasa IVB -wychowawca-p.mgr M. Chimko, liczba monet: 885
II miejsce – 121,16 zł -klasa VA -wychowawca-p.mgr J. Rybicka, liczba monet: 3531
III miejsce – 118,90 zł -klasa VIB -wychowawca-p.mgr M. Bryksa, liczba monet: 1205
IV miejsce -63,19 zł -klasa VB - wychowawca-p.mgr R. Bajdan, liczba monet: 1165
V miejsce – 59,20 zł -klasa VIA - wychowawca-p.mgr I. Piatczyc, liczba monet: 1323
VI miejsce- 51,80 zł -klasa IVA - wychowawca-p.mgr J. Brzozowska, liczba monet: 451

 

Razem w klasach IV-VI zebraliśmy 547,22 zł (8560 monet)

 

JEDEN GROSZ ZNACZY NIEWIELE,
ALE "GÓRA GROSZA"
MOŻE POMÓC NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM !!!

Galeria zdjęć

 


SADZENIE LASU


Dnia 25 października 2006 roku o godzinie 8.45 całą klasą wybraliśmy się do lasu na terenie Nadleśnictwa Świętoszów. Opiekunkami grupy były pani Maja Bryksa – nasza wychowawczyni oraz pani Renata Bajdan – nauczycielka przyrody. Celem naszej wycieczki było sadzenie lasu. W drodze pani Renata pokazywała nam rośliny, o których mówiła na przyrodzie. Na miejscu czekał na nas pracownik nadleśnictwa pan Leszek Lewandowski oraz myśliwy z Kółka Łowieckiego Odyniec, pan Jan Kokosz. Myśliwy opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o lesie i konieczności sadzenia drzew.

Okazało się, że drzewka, które zasadzimy, zostaną w większości zjedzone przez zwierzynę leśną. Odebrało nam to troszkę zapał do pracy, lecz zrozumieliśmy też, że drzewa odciągną zwierzaki od pól uprawnych

Zapamiętałyśmy historię o myśliwskim zawołaniu Darz Bór, które pochodzi z pradawnych czasów.

  Panie wpadły na pomysł, abyśmy podzielili się w pary chłopiec – dziewczynka. Każdy chłopiec dostał łopatę a dziewczyna sadzonki. Pracownik straży leśnej dokładnie wytłumaczył nam i pokazał, jak sadzić młode dęby. Sadziliśmy z ogromnym zapałem. Z czasem wszyscy byli ogromnie zmęczeni, lecz panie podtrzymywały nas na duchu. Po paru godzinach wyczerpującej pracy, skonani poszliśmy odpocząć przy ognisku.

Pracownicy nadleśnictw przygotowali dla nas gorący posiłek. Za solidną pracę zostaliśmy wynagrodzenie smacznym gulaszem oraz pieczonymi kiełbaskami. Panowie powiadomili nas, że na hektarze ziemi posadziliśmy około tysiąc dębów. Pani Bajdan była z nas bardzo dumna. Na zakończenie kolega z klasy, który miał urodziny, poczęstował nas >cukierkami. Kiedy przyszedł czas powrotu, podziękowaliśmy i pożegnaliśmy się. Mamy nadzieję, że wiosną wrócimy tu, żeby zasadzić kolejne tysiąc drzew.

Patrycja Drąg  

Marta Cedro

Anita Obara 

klasa VIB

 

Galeria zdjęć


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2006

klasy 0-III SP

Akcja –segregacja! Świat sam sobie nie da rady-segregujmy więc odpady! 

   Pod tym hasłem rozpoczęliśmy tegoroczną akcję ,,Sprzątanie świata” w kl.0-3.

   Najpierw odbyły się zajęcia dydaktyczne, na których każdy z nas przypomniał sobie o szacunku do przyrody, utrwalił kolory recyklingu i zapamiętał, że o  środowisko naturalne dbamy każdego dnia.

Następnie odbył się konkurs plastyczny pod hasłem tegorocznej akcji. Spośród wielu pięknych prac-wybraliśmy te najciekawsze i najbogatsze w szczegóły i wyróżniliśmy je na szkolnej gazetce ekologicznej kl.0-3.

Tego dnia odbył się też apel, podczas którego wystąpili uczniowie kl.III,,b ’’z inscenizacją pt.: ,,Był las, nie było nas”

Wszyscy zaśpiewaliśmy piosenki o treści ekologicznej, podzieliliśmy się workami do selektywnej zbiórki śmieci i udaliśmy się w wyznaczone tereny na ,,Sprzątanie świata’’

Barbara Oleksiak

Galeria zdjęć

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2006

klasy IV-VI SP


 
  15 września uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Świętoszowie włączyli się w Akcję Sprzątanie Świata, która w tym roku przebiegała pod hasłem „ … się natura przystosuje”. Wszystko rozpoczęło się krótkim apelem, na którym uczennice klas piątych i szóstych przedstawiły historię Akcji Sprzątania Świata oraz cel i temat tegorocznej akcji. Kolejnym punktem programu była prezentacja prawidłowej segregacji odpadów. Dziewczyny wyjaśniły jakie odpady i jak należy wrzucać do poszczególnych pojemników, a jakie w tych pojemnikach znaleźć się nie mogą.
Po apelu odbył się konkurs między klasami, podczas którego ocenione zostały plakaty przygotowane przez wszystkie klasy zgodnie z tematyką akcji. W trakcie konkursu uczniowie odpowiadali na pytania związane z Akcją Sprzątania Świata, z segregacją odpadów i ekologią. Najlepszymi okazali się uczniowie klasy VA, którzy bezbłędnie odpowiadali na wszystkie pytania.

I miejsce – VA
II miejsce – VB, IVA i VIA
III miejsce – IVB
IV miejsce – VIB
Akcja zakończyła się posprzątaniem wyznaczonych przez Nadleśnictwo Świętoszów miejsc na terenie lasu tuż za boiskiem szkolnym. Uczniowie wszystkich klas chętnie włączyli się w akcję.

 


organizator akcji:
mgr Renata Bajdan
 

Galeria zdjęć