Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Świętoszowie

 ul. Szkolna 10, 59 - 726 Świętoszów  

telefon i fax: (075) 731 12 02

e-mail: zs.swietoszow@interia.pl

 

 

WYDARZENIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

2010/2011


ZAKOŃCZENIA ROKU

fotorelacja

fot. A. Horyń


DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ W IV - VI

               21 czerwca, tradycyjnie w przeddzień uroczystego zakończenia roku szkolnego 2010/2011 w  klasach 4-6 odbył się apel podsumowujący wszystkie konkursy: polonistyczne, językowe, matematyczne, wiedzy o Janie Pawle II. Dyplomami i nagrodami nauczyciele wyróżnili dziesiątki uczniów. Przyznano także nagrody dla sportowców roku, w tym dla najwybitniejszego spośród nich – Łukasza Kozyry- Wicemistrza  Dolnego Śląska w biegu 1000 metrów.

Prestiżową nagrodą w tym roku szkolnym był trzydniowy wyjazd do Legolandu. Zaszczyt ten spotkał laureata Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR ucznia klasy 4, Witolda Brzozowskiego. Wysokie miejsce w tym konkursie zajął również Dominik Kowalczyk z klasy VB.

Jak się okazało, w naszej szkole warto nie tylko brać udział w konkursach, ale także być oszczędnym, dbać o estetykę klasowych gazetek, zabiegać o porządek w szatniach, być częstym gościem szkolnej biblioteki oraz uczestniczyć w zbiórkach (żołędzi, makulatury, zużytych baterii). Takie wymagania stawia regulamin całorocznego konkursu Superklasa organizowanego przez Samorząd Uczniowski. W tym roku szkolnym tytuł  ten zdobyła klasa Vb. Zwycięzcy otrzymali puchar  oraz dyplom, który wraz z pamiątkowym zdjęciem zostanie wyeksponowany na szkolnym korytarzu.

Po apelu uczniowie uczestniczyli również w dyskotece  zorganizowanej w lokalu POKUSA. Oprócz tańców był  poczęstunek w postaci pizzy oraz smacznego deseru lodowego. Zabawa była przednia.

M.Chimko

Galeria zdjęć


WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ

 Dnia 16.06.2011r. byliśmy w 10BKPanc. Mieliśmy okazję oglądać Mistrzostwa  Wojska Polskiego  w zespołowym  pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej. W zawodach tych uczestniczyło   14 reprezentacji rodzajów sił zbrojnych i związków taktycznych z całej Polski.  Rywalizacja była bardzo emocjonująca co również udzieliło się dzieciom, które żywiołowo dopingowały reprezentację 11LDKPanc. Doping był na tyle skuteczny, że zakończył się zwycięstwem „naszej” drużyny. Dzieci w nagrodę zrobiły sobie zdjęcie ze zwycięzcami. Po emocjach na torze przeszkód poszliśmy oglądać sprzęt bojowy będący na wyposażeniu 10BKPanc w tym czołgi Leopard.  Dzieci mogły wchodzić do środka wozów bojowych co sprawiało im wielką frajdę.   

Pobyt w jednostce zakończyliśmy zajadając się pyszną, wojskową grochówką.        

Beata Wąs  

Galeria zdjęć 


 

WYCIECZKA DO LASU

Dnia 17 czerwca 2011r.  byliśmy na wycieczce przyrodniczej. Miejscem spotkania z panią leśnik  była ścieżka przyrodnicza, obok Placu Defilad. Po przybyciu na miejsce musieliśmy ułożyć z kamieni i szyszek magiczne kręgi, aby wpuścił nas do lasu „Duch Lasu”. Po wykonaniu zadania i  okrzyku: „ Duchu  lasu wpuść nas” usłyszeliśmy   dźwięk trąbki. Wreszcie mogliśmy wejść do boru. Pani pokazała nam co ciekawego możemy znaleźć i zobaczyć w lesie. Pani leśnik w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedziała nam o faunie i florze Borów Dolnośląskich.  Po krótkiej lekcji na temat przyrody nadszedł czas na zabawę ruchową „Wilk i sarny”. Każdemu z nas szybko minął czas, pewnie dlatego że wszyscy świetnie się bawiliśmy.  Na zakończenie pobytu w lesie otrzymaliśmy skromne podarki – zakładki do książek z wizerunkami roślin i zwierząt leśnych.

Beata Wąs

Galeria zdjęć


 

WYCIECZKA W GÓRY

03 czerwca 2011 roku grupa uczniów z klas IV – VI uczestniczyła w wycieczce turystyczno – krajoznawczej. Główne punkty programu to Zamek Czocha, Zalew Leśniański oraz zapora na rzece Kwisie, przejazd kolejką gondolową na Stóg Izerski, zwiedzanie Domu Zdrojowego w Świeradowie i wodospad Szklarki. Pogoda na szczęście dopisała. Dobry nastrój, pomimo wysiłku fizycznego w drodze ze Stogu, również. A co niektórych po zakupach imitacji broni średniowiecznej zaczęła „kręcić” historia ;-)

M. Chimko

Galeria zdjęć


 

DZIEŃ DZIECKA W MŁODSZYCH KLASACH

fotorelacja


 

DZIEŃ DZIECKA IV - VI

Uczniowie klas IV - VI ten szczególny dzień spędzili na łonie natury, przy ognisku nad Kwisą. Były pieczone (i spieczone) kiełbaski, mnóstwo gier, zabaw, konkursów i wygłupów. Niektórzy znaleźli nawet czas na naukę i w otoczeniu przyrody zdawali zaległe partie materiału. Może liczyli w tym dniu na szczególnie miękkie serca nauczycielek? Ważne, że wszyscy wrócili zadowoleni. Teraz jeszcze kilka dni ciężkiej nauki, a potem upragnione wakacje.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć


"ZERÓWKA" NA WYCIECZCE

fotoreportaż

K. Bednarska


 

WYCIECZKA DO MULTICENTRUM

23 maja kolejna grupa uczniów z klas IV- VI brała udział w jednodniowej wycieczce do Multicentrum mieszczącego się w DODN w Jeleniej Górze. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu 9.1.2 - "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" zarządzanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Uczniowie w czasie dwóch godzin pracowali w module MultiKid oraz Logikit. Najpierw budowali urządzenia z klocków K'NEX o rożnym stopniu złożoności, potem podłączali te urządzenia do komputerów i pisali programy sterujące tymi obiektami. Uczniowie pracując w grupach byli bardzo zaangażowani w wykonanie swojej konstrukcji. Grupa chłopców z klasy IV i V, za skonstruowanie szczególnie trudnego modelu betoniarki, zasłużyła na szczególną pochwałę od panów prowadzących zajęcia. Wrażenia młodzieży były bardzo pozytywne.

Będąc w Jeleniej Górze udaliśmy się również na Stare Miasto by móc podziwiać jego zabytki i ciekawe miejsca. Nie obyło się także bez wizyty w Mc Donald's.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć


 

 

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

9 maja zostały ogłoszone wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur 2011".  W powiecie bolesławieckim do konkursu przystąpiło prawie 500 uczniów z 18 szkół. Komisja konkursowa łącznie przyznała 47 nagród, z czego 5 przypadło naszym uczniom - 4 nagrody książkowe i jedna nagroda główna - wyjazd do Legolandu w Billund (Dania). Uczniowie nagrodzeni to: Jakub Ordyński, Michał Banaszak, Kacper Okrześ, Dominik Kowalczyk i Witek Brzozowski.

Wszystkim uczestnikom i wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję.

J. Brzozowska


Z WIZYTĄ U MELPOMENY

Uczniowie gimnazjum i klas szóstych wybrali się do Klubu Wojskowego na przedstawienie teatralne p.t. „Romeo i Julia”. Na spektakl przyjechali również gimnazjaliści z Osiecznicy. Trzeba przyznać, że młodzi widzowie zachowali się bardzo dojrzale, a aktorzy otrzymali gromkie brawa. Po spektaklu jeden z aktorów przybliżył uczniom historię powstania „Romea i Julii”, a następnie uczniowie z koła teatralnego mieli okazję porozmawiać z aktorami o szczegółach gry aktorskiej.

Chciałabym, aby uczestnictwo w kulturze i edukacja poprzez teatr częściej „przydarzały się” naszym uczniom. Czy tak będzie – czas pokaże…

Marzena Krzosa

Galeria zdjęć


ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

7 maja uczciliśmy 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przypadający w dniu 9 maja Dzień Europy. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klas IV-VI oraz I-III gimnazjum pod opieką p. Mikołajczak. Wspólnie przypomnieliśmy sobie genezę konstytucji, wysłuchaliśmy recytacji wierszy oraz piosenek w wykonaniu naszego szkolnego chóru.

mb

Galeria zdjęć


SZKOLNY KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

4 maja 2011r. uczniowie klas IV - VI brali udział w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Każda klasa wytypowała drużynę, składającą się z pięciu zawodników. Konkurs przeprowadzony był w formie turnieju i składał się z ośmiu rund. Puchar szkolnego Lidera Unii Europejskiej zdobyła klasa VIa. Kolejne miejsca zajęły klasy: Va, Vb, VIb, IVb, IVa. Każda klasa została uhonorowana dyplomem.

A. Mikołajczyk

Galeria zdjęć


TURNIEJ BRD

W dniu 27 kwietnia 2011 trzyosobowa drużyna reprezentowała naszą szkołę na powiatowym etapie Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zdobyła II miejsce. Ponadto Krystian Beska z klasy piątej zdobył główną nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju –rower. Gratuluję zawodnikom i czekam na ich udział w turnieju w gimnazjum, a pani Beacie Szpunar dziękuję za przygotowanie zawodników.

Marzena Krzosa

Galeria zdjęć


 

WYCIECZKA JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

    13 kwietnia uczniowie klas Iv-VI uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Rezerwatu Jaskinia Niedźwiedzia. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu 9.1.2 - "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" zarządzanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

   Pierwszym obiektem, który zwiedzaliśmy była kopalnia złota w Złotym Stoku. Bardzo sympatyczna pani przewodnik zapoznała  nas z historią kopalni oraz pokazała wiele ciekawych, chwilami strasznych miejsc np. Chodnik Śmierci. Kolejną atrakcją była przejażdżka podziemnym tramwajem oraz bicie monet. Każdy z uczestników dostał  taką monetę na pamiątkę. Na koniec pobytu w kopalni uczniowie szukali minerałów ukrytych w piasku i zwiedzali muzeum minerałów.  

   Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej i choć pogoda nas nie rozpieszczała, bo padał śnieg, dotarliśmy do niej pieszo. W holu wejściowym ukazał nam się zrekonstruowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, który był o wiele bardziej potężny niż współczesne niedźwiedzie.  Trasa turystyczna w jaskini prowadziła przez wiele ciekawych miejsc, o których opowiadał nam pan przewodnik. Widzieliśmy Korytarz Mis Martwicowych, Korytarz Człowieka Pierwotnego, Salę Pałacową (nazwana tak od pięknych form naciekowych, które pierwszym odkrywcom skojarzyły się z przepychem pałacu), wspaniałą 6 metrową Kaskadę, Wielką Draperię a także prawdziwy szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Niektórym udało się zobaczyć nawet przelatującego nietoperza.

Po obiedzie, który zjedliśmy w restauracji udaliśmy się do uzdrowiska w Lądku Zdroju gdzie mieliśmy sposobność skosztowania wód leczniczych w pijalni z pięknym, barokowym basenem termalnym.

    Wszyscy wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń.

Iwona Piatczyc

Galeria zdjęć


SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

5 kwietnia o godz. 9.00 trzydziestu ośmiu szóstoklasistów z naszej szkoły przystąpiło do napisania tego ważnego sprawdzianu.

Jakie były zadania? Tematem sprawdzianu w tym roku była matematyka. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące anegdoty o Karolu Gaussie - sławnym matematyku. Pojawił się również wiersz Jana Brzechwy pt. "Sum". Młodzi musieli też obliczyć pole figury, opisać znaczek pocztowy z wizerunkiem matematyka oraz napisać zaproszenie dla dyrektora szkoły na wystawę pt. "Sławni matematycy na znaczkach pocztowych", którą organizują uczniowie. Jak poszło? Okaże się 27 maja, bo wtedy zostaną opublikowane wyniki.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć


SPRAWOZDANIE Z VIII REGIONALNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNEGO

 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

11 marca odbyły się pierwszy etap konkursu polegający na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań. Spośród 15 uczestników do etapu drugiego zakwalifikowali się trzej uczniowie: Dominik Kowalczyk, Bartosz Rempiński i Łukasz Dudziński.

29 marca w/w uczniowie wzięli udział w etapie powiatowym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Olszynie Lubańskiej. Mimo, że nie zajęli pierwszych miejsc, to godnie reprezentowali naszą szkołę.

Iwona Piatczyc

 


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

28 marca br. uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej brali udział w jednodniowej wycieczce do Wrocławia pod hasłem ,, Nauki ścisłe – Moja pasja”. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu 9.1.2 - "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" zarządzanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia z astronomii wraz z pokazem w planetarium w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zajęcia pod hasłem ,,Magiczny świat Fizyki” w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej, a także ,,Chemiczne wariacje” w Instytucie Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież zwiedziła również Park Szczytnicki, Halę Stulecia oraz Rynek Starego Miasta – w tym Ratusz, kamieniczki Jasia i Małgosi, Plac Solny, Kościół św. Marii Magdaleny, Mostek Czarownic. Niebywałą atrakcją okazały się postacie krasnoludków, które dzieci szukały w różnych ,,zakamarkach „ Starówki.

Sądzę ,że wiedza i doświadczenia zdobyte w czasie wycieczki wielu z uczniów zainspiruje do rozwijania dociekliwej i efektywnej  postawy badawczej.

opiekun

mgr Lidia Kaczmarek

Galeria zdjęć 


"SPOTKANIE Z ŻYWĄ LEKCJĄ HISTORII"

29 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji historii poprowadzonej przez Agencję Artystyczną "Hegemon" ze Złotoryi. Inscenizacja historyczna w klimacie średniowiecza połączona z pokazem walk rycerskich spowodowała, że historia ożyła w wyobraźni uczniów. Lekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Widzowie chętnie brali aktywny udział w przedstawieniu, odpowiadając na pytania lub służąc rycerzom, jako giermkowie.

A. Mikołajczyk

Galeria zdjęć

(fot. A. Horyń)


TEATRZYK DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W ramach obchodów powitania wiosny uczennice klas piątych działające w Kole Teatralnym wystawiły krótką inscenizację kukiełkową na gościnnych występach w przedszkolu „Tęcza”. Przedstawienie miało tytuł „Przygoda w lesie”, piątoklasistki same napisały scenariusz i przygotowały oprawę muzyczną, a przedszkolaki obejrzały spektakl z „otwartymi buziami”.

Pozdrawiam młode aktorki z teatrzyku kukiełkowego: Anię, Janę, Dominikę i Paulinę.

– opiekun Koła Teatralnego Marzena Krzosa

Galeria zdjęć


                                                                              „Już wiosna, już wiosna,

                                                                                 na polach i łąkach,

                                                                                nad lasem i rzeką,

                                                                                a zima, a zima,

                                                                             daleko, daleko stąd!”

21 marca dzieci z klas 0-3 obchodziły pierwszy dzień wiosny. Wszyscy wyruszyliśmy spod szkoły w wesołym pochodzie, aby pożegnać zimę i przywitać  wiosnę, na którą tak czekamy. Każda klasa miała przygotowane  Marzanny i  kolorowe gaiki. Gwizdaliśmy, stukaliśmy kołatkami i  krzyczeliśmy „precz zimo zła”.  Kiedy wróciliśmy z pochodu, spaliliśmy swoje Marzanny na ogromnym stosie. Mamy nadzieję, że wygoniliśmy zimę na dobre.  

 J.Pokorska-Wojtan


POWITANIE WIOSNY

IV - VI

21 marca w naszej szkole  dość nietypowo obchodziliśmy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.W organizację tego dnia zaangażowało się Nadleśnictwo Świętoszów a w szczególności Pan Jerzy Erhardt i Pani Małgorzata Pagórska. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych udali się w asyście straży leśnej do wyznaczonego miejsca na rzeką Kwisą gdzie przygotowano ognisko, kiełbaski, pieczywo i napoje. Pan Jerzy Erhardt w ten sposób podziękował uczniom za zbiórkę żołędzi kasztanów w ramach akcji dożywiania zwierząt w okresie zimy. Okazało się, że dzięki zbiórce uczniów jedzenia dla zwierząt wystarczyło na całą zimę.  Po pieczeniu kiełbasek nastąpiła prezentacja przygotowanych wcześniej przez klasy MARZANN. Wygrały wszystkie. Pożegnanie zimy  odbyło się przez spalenie każdej z nich w ognisku. Uczniowie zadowoleni i najedzeni wrócili do szkoły.

mgr Lidia Kaczmarek

Galeria zdjęć

 


"KANGUR 2011"

17 marca 2011r. czterdziestu dwóch uczniów naszej szkoły przystąpiło do napisania Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur". Uczestnicy pisali w 4 kategoriach: kangurek - klasy II SP, maluch - klasy III i IV SP, beniamin - klasy V i VI SP i kadet - klasy IG. Jak zwykle zadania dla niektórych okazały się bardzo łatwe, a dla innych trudne. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone dopiero po 1 maja.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

 


SUPERDZIEWCZYNY ROKU 2011

Konkurs na Superdziewczynę roku 2011 został rozwiązany. Tytuły zdobyły:

Natalia Sajda – klasa IV

Jana Mikulska – klasa V

Sonia Hajdasz – klasa VI

Gratulujemy zwyciężczyniom.

 

 

M. Chimko


PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

To już czwarty próbny sprawdzian szóstoklasisty, ale stres za każdym razem taki sam. 5 kwietnia 2011 uczniowie zmierzą się z ostatecznym sprawdzianem.

Życzymy powodzenia!

   

M. Chimko


MATEMATYKA W FERIE? TAK!

W I tygodniu ferii codziennie na 1,5h spotykali się miłośnicy matematyki oraz ci, którzy chcieli się przekonać, że ta dziedzina to nie tylko żmudne rachunki. W pierwszym dniu odkrywaliśmy tajemnice złudzeń optycznych (na multitablicy). Następnego dnia budowaliśmy niemożliwe kształty - jak się okazało kształty do zbudowania nie są wcale trudne, ale już odpowiednie spojrzenie na nie nastręczyło trochę problemów. Bardzo pomocne okazały się aparaty w telefonach komórkowych. Środa wymagała od uczestników maksymalnego skupienia i koncentracji - uczyliśmy się układać kostkę Rubika. Cztery osoby osiągnęły pełen sukces i poznały już tajemnicę tej starej układanki. Czwartek był dniem układanek logicznych z serii "Rusz głową" a w piątek uczestnicy grali w "Equate" - scrabble matematyczne, quoridora oraz szlifowali wyobraźnię przy układaniu skomplikowanych figur pt. "Symetria lustrzana". Oczywiście wytrwali i zawzięci nadal ćwiczyli układanie kostki.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

Źródło finansowania zajęć: Projekt "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji"


BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 - III SP

11 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla dzieci z klas 0-3.  Pojawili  się na nim bohaterowie z filmów i bajek ( rycerze, wróżki, księżniczki, pieski, Czerwony Kapturek), chłopcy przebrani za dziewczyny, a nawet sam diabeł.

W przerwach zabawy dzieci miały poczęstunek w klasach. Wszyscy wyszli z balu wymęczeni, ale szczęśliwi. Dzieci powędrowały do domu z kolorowymi balonami i niezapomnianymi wrażeniami. 

                                                                      J.Pokorska-Wojtan

Galeria zdjęć

(fot. A. Horyń)


RECYTATORZY NA "PODIUM"

11 lutego w Ławszowej nasi uczniowie reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Miejsce I zajęła Anna Kolbusz a III Krystian Beska. Życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu na szczeblu powiatowym.

M. Chimko

Galeria zdjęć


KARNAWAŁOWE „WALENTYNKI”

Ze względu na ferie zimowe „walentynki” w tym roku odbyły się nieco wcześniej, bo już 9 lutego podczas dyskoteki karnawałowej.

Tradycyjnie odbył się konkurs na najciekawsze przebranie, w którym wyróżniono i nagrodzono sześć osób. Akcentem walentynkowym było rozdanie życzeń. Przygotowano też bufet, którego dochód powiększył konto Samorządu Uczniowskiego.

M. Chimko

Galeria zdjęć


WYJAZD NA LODOWISKO

10 lutego uczniowie z gimnazjum oraz z VI klasy Szkoły Podstawowej mieli okazję poznać smak łyżwiarstwa. Odwiedziliśmy lodowisko w Żarach. Po półtoragodzinnym pobycie na lodzie, walce z sobą, lodem i łyżwami cała czterdziestopięcio osobowa grupa odbudowała spalone kalorie małą  przekąską w barze. Udany wyjazd, miła atmosfera, nauka jazdy, szlifowanie swoich umiejętności to wszystko rokuje kolejne szkolne wypady na tego typu obiekty.

Agnieszka Marchwińska


WYCIECZKA DO MULTICENTRUM

31 stycznia br. uczniowie klas piątych i szóstych szkoły podstawowej brali udział w jednodniowej wycieczce do Multicentrum mieszczącego się w DODN w Jeleniej Górze. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu 9.1.2 - "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" zarządzanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Zajęcia prowadzone były przez Pana Andrzeja Bialika i Pana Sławomira Kupczaka. Uczniowie w czasie dwóch godzin pracowali w module MultiKid oraz Logikit. Polegają one na budowie konstrukcji i urządzeń z klocków K'NEX o rożnym stopniu złożoności.

Następnym etapem zabawy edukacyjnej w Multicentrum było podłączenie stworzonych samodzielnie urządzeń za pośrednictwem sterownika Logikit do komputera oraz wizualne stworzenie procedury (programu) sterującego dla zbudowanego obiektu takiego jak wiatrak, karuzela itp. Uczniowie pracując w grupach byli bardzo zaangażowani w wykonanie swojej konstrukcji. Potrafili ze sobą doskonale współpracować co widać na zdjęciach zrobionych w czasie pobytu. Wrażenia młodzieży były bardzo pozytywne i większość z nich wyraziła chęć ponownego udziału w zajęciach.

Będąc w Jeleniej Górze udaliśmy się również na stare miasto by móc podziwiać jego zabytki i ciekawe miejsca. Mroźny choć słoneczny dzień nie pozwolił na dłuższe zwiedzanie. Nie obyło się także bez wizyty w Mac Donalds .

opiekun

mgr Lidia Kaczmarek

Galeria zdjęć


KONKURS RECYTATORSKI

w klasach 4-6 rozstrzygnięty

28 stycznia uczniowie starszych klas szkoły podstawowej przystąpili do konkursu recytatorskiego. Komisja konkursowa oceniała występ  pod względem interpretacji, kultury słowa, doboru repertuaru oraz ogólnego wrażenia artystycznego. Przegranych nie było. Każdy uczestnik otrzymał bardzo dobrą ocenę z języka polskiego i dyplom. A najlepsi recytatorzy będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie w Osiecznicy. Trzymajmy kciuki!

Małgorzata Chimko

Galeria zdjęć


GLINOLEPIENIE

17 i 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas wzięli udział w "glionolepieniu". Warsztaty zaproponował pan Waldemar Wnęk - Siewierski, który przywiózł dzieciom glinę, gładziki, podkładki i dobry humor. Nasi mali artyści na początek obowiązkowo musieli ulepić naczynie. Później do akcji wkroczyła dziecięca wyobraźnia, dzięki której powstały przeróżne cudaki - gliniaki. Wszyscy uczestnicy warsztatów swoje wytwory zabrali do domu.

J. Brzozowska

Galeria zdjęć

(fot. A. Horyń)


 

FESTIWAL TEATRZYKÓW KUKIEŁKOWYCH

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy 0-III) oraz przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Tęcza” miały okazję przez 2 dni oglądać przedstawienia kukiełkowe w wykonaniu swoich starszych kolegów z gimnazjum. Znalazło się również przedstawienie dla dorosłych, które obejrzało całe grono nauczycielskie. W dniach 11-12.01.2011 na scenie Szkolnego Teatrzyku Kukiełkowego zaprezentowało się ...... zespołów w 12 różnych spektaklach. Festiwal zorganizowała Marzenna Krzosa we współpracy z Aleksandrą Horyń.

Przedstawienia przygotowali na zajęciach artystycznych uczniowie klas drugich gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego „Czy trudno zrobić teatrzyk kukiełkowy?”. Gimnazjaliści opracowywali cały proces powstawania spektaklu samodzielnie, konsultując pracę z nauczycielem: od napisania scenariusza, rozdzielenia ról, poprzez projektowanie i wykonanie kukiełek, aż po opracowanie oprawy plastycznej i muzycznej do przedstawienia.

Nie odbyło się bez drobnych przeciwności losu, ale w rezultacie była to dobra zabawa, zarówno dla publiczności, jak i dla samych aktorów.

 

Z pozdrowieniami dla uczniów IIa i IIb – Marzenna Krzosa

Zdjęcia wykonała pani Aleksandra Horyń

Galeria zdjęć


 

JASEŁKA

Ostatni dzień przed Świętami Narodzenia Pańskiego w naszej szkole jest dniem jasełkowym. W tym roku w nastrój Świąteczny swoimi  przedstawieniami wprowadzili nas uczniowie klasy II oraz uczniowie Gimnazjum. Jak zwykle piękne kolędy zaśpiewał nasz szkolny chór. Całe spotkanie przygotowały panie Jagoda Rybicka, Dorota Raubo, Krystyna Kolbusz i Małgorzata Kubów. Na koniec życzenia złożyli p. dyrektor Krystyna Kozak i p. wicedyrektor  Grzegorz Chimko.

K. Kolbusz

Galeria zdjęć


KONKURS SZOPEK BETLEJEMSKICH

W szkole podstawowej odbył się konkurs „Szopek Betlejemskich”. Konkurs podzielony został na dwie kategorie – klasy I – III  i IV – VI.  Wszyscy, którzy wykonali stajenki zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami podczas wspólnego spotkania  całej szkoły na „Jasełkach w dniu 22 grudnia 2010r.

 

Klasy  I – III                                     

1.    1.  Patryk Matuszak        klasa IIIB 

       2.  Kinga Szpunar           klasa IIIB

3.    3.  Oliwia Drab               klasa  IIIA

4.    4.  Gabriel Banaszczyk    klasa I A

       5.  Oliwia Kisielewicz      klasa III B

Klasy IV – VI

1.   1. Klaudia Grabarczyk – klasa VI B

2.   2. Paulina Majewska – klasa IV A

3.    

 

Galeria zdjęć

Jak co roku na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia na holu naszej szkoły została wykonana Stajenka Betlejemska z górzystym tłem, przypominająca  nam o nadchodzącym czasie świątecznym.

K. Kolbusz


MIKOŁAJKI W KLASIE 2A

6 grudnia, jak co roku odwiedził nas Mikołaj. Wszyscy czekaliśmy na niego z niecierpliwością. Przywitaliśmy naszego gościa piosenkami. Mikołaj przyniósł nam duże i kolorowe paczki ze słodyczami. Na koniec wizyty długo oczekiwanego gościa odbyły się radosne tańce.

B. Wąs

Galeria zdjęć


ANDRZEJKI W KLASIE 2A

Dnia 30 listopada odbyła się zabawa  podczas której poznaliśmy zwyczaje andrzejkowe. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie. Nie zabrakło tańców i tradycyjnych wróżb, które wywoływały wiele emocji. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.

B. Wąs

Galeria zdjęć


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

6 i 7 grudnia odbył się w szkole kiermasz bożonarodzeniowy. Jak co roku można było nabyć kartki świąteczne i ozdoby choinkowe z gipsu, szopki, oraz ciekawe książki. 

A. Horyń

 


 

MIKOŁAJ W ZERÓWCE ...I NIE TYLKO

6 grudnia udało nam się przyłapać w szkole św. Mikołaja. Odwiedził dzieci z klas 0, które z niecierpliwością czekały na Niego od samego rana. Przywitany przez najmłodszych uczniów piosenkami i wierszykami, rozdał dzieciom paczki z prezentami. Z tego co udało się, zaobserwować, był i w starszych klasach. 

A. Horyń

Galeria zdjęć


V TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

6 grudnia odbył się (jak co roku od 5 lat!) Mikołajkowy Turniej Sportowy. Uczniowie Szkoły Podstawowej zmagali się w zawodach sportowych, które jak zawsze odbyły sie w formie wyścigów rzędów, dodatkowymi konkurencjami były: konkurs plastyczny którego temat brzmiał: "Wóz Świętego Mikołaja" -przedstawiciele klas mieli ponad dwie godziny na przelanie swoich wyobrażeń na papier-efekt był wspaniały!!! Każda klasa przygotowała stroik bożonarodzeniowy, przybyli "klasowi" Mikołaje, którzy przedstawili swoje talenty taneczne, przygotowano wspaniałe wiersze
mikołajkowe, a panie wychowawczynie wykazały się wspaniałą wiedzą bożonarodzeniową;)
Po zliczeniu wszystkich punktów klasa IVa zdobyła szóste miejsce(44pkt.), IVb piąte miejsce (48pkt.),Va czwarte miejsce (59pkt.), VIb trzecie miejsce(65pkt.), Vb drugie miejsce(73pkt.), VIa pierwsze miejsce(86pkt.). Nagrody- dyplomy, słodycze ufundowane przez panią Dyrektor Krystynę Kozak otrzymały wszystkie klasy a zwycięska klasa otrzymała jeszcze przechodni puchar, który przez calutki rok będzie zdobił klasę wygranej drużyny - a za rok zostanie przekazany kolejnym zwycięzcom. Dziękujemy za wspaniałą zabawę, do zobaczenia za rok;)

A.Marchwińska

fot. A. Horyń

Galeria zdjęć

 


OGÓLNOPOLSKI KONKURS "BIBLIA I PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNE"

 

W dniu 25 listopada uczniowie klas III,  V i VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I Gimnazjum brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym nt.  BIBLIA I PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNE. 

Uczestnicy rozwiązywali test zawierający po 30 pytań z czteroma możliwymi odpowiedziami.  Nie było łatwo , ponieważ mogły być nawet cztery dobre odpowiedzi, jednak za błędną odpowiedź uczestnik otrzymuje – 1 punkt.

Wyniki jednak dopiero otrzymamy w nowym roku kalendarzowym około  11 stycznia.

Uczestnicy, którzy wykażą się największą wiedzą w zakresie Pisma Świętego, zostaną uhonorowani:

·         Dyplomami grawerowanymi i nagrodami książkowymi, gdy zajmą 1 miejsce,

·         Dyplomami laureatów i książkami, gdy zajmą miejsca od 2 do 5,

·         Dyplomami wyróżnienia, gdy zajmą miejsca od 6 do 10.

Dodatkowo każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom uczestnika. Dyplomy i nagrody zostaną rozdane na podstawie rankingów przygotowanych oddzielnie dla szkoły podstawowej i gimnazjum.

K. Kolbusz

Galeria zdjęć


IX BOLESŁAWIECKI KONKURS MATEMATYCZNY

W piątek 19 listopada już po raz dziewiąty uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w szkolnym etapie Bolesławieckiego Konkursu Matematycznego. Zadania w tym roku były trudne. Mimo wszystko dwoje uczniów (Renata Sobolewska i Dominik Kowalczyk) zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Za nich trzymamy kciuki a pozostałym gratulujemy odwagi, że zechcieli się zmierzyć z innymi niż na lekcjach zadaniami.

J. Brzozowska


11 LISTOPADA

fotoreportaż z apelu

fot. A. Horyń


Konkurs  wiedzy o bioregionie

 ,,DOLINĄ RZEKI KWISY –PARKI, OGRODY, ZAMKI I PAŁACE”

 

22 października uczennice gimnazjum Kamila Rogowska i Marta Ziółkowska oraz uczniowie szkoły podstawowej Krystian Beska i Patryk Kuśpiś  brali udział w konkursie wiedzy o bioregionie ,,Doliną rzeki Kwisy –parki, ogrody, zamki i pałace” organizowanym przez RCEE w Lubaniu oraz Związek Gmin Kwisa.

Wśród 30 szkół biorących udział w konkursie uczennice gimnazjum zajęły III miejsce. Serdecznie gratulujemy !!!

I.Piatczyc


Sprawozdanie ze zbiórki żołędzi i kasztanów

klasy IV - VI SP

klasy I - III SP


 

KONKURS EKOLOGICZNY

5 listopada 2010r. uczniowie naszej szkoły jak co roku uczestniczyli w konkursie ekologicznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Osiecznicy. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii klas I – III Kinga Szpunar i Wiktoria Jungnicka, w kategorii klas IV – VI Łukasz Dudziński i Dominik Kowalczyk.  W punktacji ogólnej nasza szkoła zajęła drugie miejsce i w konkursie indywidualnym Łukasz Dudziński również drugie miejsce. Gratulujemy !!!!

mgr Lidia Kaczmarek

Galeria zdjęć


BIESIADA NA POLSKIM

W ten sposób w klasie VI b został zwieńczony rozdział podręcznika „CZŁOWIEK I TRADYCJA”.  O prawdziwy swojski chleb zatroszczyły się dwie mamy: Pani Przybylska i Pani Sobolewska, które kultywują rodzinny zwyczaj wypiekania domowego chleba. Oprócz degustacji uczniowie mogli dowiedzieć się, jak powstaje chleb, ile czasu wymaga jego przygotowanie i skąd wzięła się taka tradycja w rodzinie.

Cztery bochenki chleba o różnej recepturze (na zakwasie, na maślance i z wszelkim ziarnem) znikały ze stolika jak przysłowiowe świeże bułeczki. Do każdej pajdy masło lub smalec, według upodobania. Smakowało!

Mamom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

M.Chimko

Galeria zdjęć


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Był to dzień inny niż zwykle. Wszyscy przybyli do szkoły w odświętnym stroju, a lekcje nie dość, że krótkie, to jeszcze zupełnie „na luzie”.

Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich obu szkół każdemu pracownikowi wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. W całej szkole rozbrzmiewało gromkie „Sto lat”. Serdeczności i uśmiechów w tym dniu było wiele.

Opiekunowie samorządów składają podziękowania wszystkim uczniom za zaangażowanie i wkład pracy, który przyczynił się do uświetnienia tego dnia.

M. Chimko

Galeria zdjęć


11 października w ramach projektu edukacyjnego ,,Las zrównoważony” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach terenowych, których celem było poznanie ciekawych przyrodniczo miejsc Nadleśnictwa Świętoszów. Pod opieką Pani leśniczy Małgorzaty Pagórskiej i Pana leśniczego Jacka Babiana młodzież zwiedziła użytek ekologiczny ,,Święte Jezioro” położony  niedaleko miejscowości Parowa. Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania postępującej sukcesji jeziora, roślinność torfowiskową i wodną, żeremie bobrów i ptactwo wodne. Bardzo ciekawo prezentowała  się istniejąca w tym miejscu ścieżka edukacyjna pokazująca w pełni atrakcje i ciekawostki tego miejsca. Nielada atrakcją okazała się wieża obserwacyjna z , której rozpościerał się wspaniały widok na cały teren.

Kolejnym godnym uwagi miejscem było wrzosowisko na poligonie wojskowym niedaleko miejscowości Przejęsław. Można było zobaczyć jak olbrzymie tereny zajmuje ta formacja roślinna dość nietypowa jak na te warunki klimatyczne.

Z Panem leśniczym Jerzym Erhardt zobaczyliśmy urządzenia łowieckie takie jak paśniki dla zwierząt i lizawki, każdy oczywiście spróbował jak smakuje taka sól.

W czasie przygotowań do ogniska Pan leśniczy zagrał na rogu myśliwskim i opowiadał  między innymi jak wyglądają polowania na zwierzynę łowną, co to jest pokot, naganka, co to jest poroże itp. Było to bardzo ciekawe i interesujące, ale wszyscy czekaliśmy już na pieczenie kiełbasek. Na koniec zwiedziliśmy Izbę edukacyjną w Nadleśnictwie Świętoszów.

mgr Lidia Kaczmarek

Galeria zdjęć


 

REJONOWE ZAWODY UDZIELANIA I POMOCY „Mały Ratowniczek”

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w składzie : Anna Maria Kolbusz, Paulina Pacek, Julia Szczepaniak, Jan Wojtan i Krystian Beska,  w sobotę 9 października uczestniczyli w Rejonowych Zawodach udzielania I Pomocy Przdmedycznej pt. „Mały Ratowniczek” Bolesławcu.

Zawody składały się z pięciu stacji: rozwiązanie testu, resuscytacja krążeniowo oddechowa i trzy stacje urazowe - niespodzianki, gdzie należało udzielić I pomocy poszkodowanym:

Pierwsza stacja była wybuchowa. Dwaj młodzi ludzie poszkodowani podczas wybuchu granatu.

Druga stacja urazowa symulowała wypadek w kuchni – dziewczyna mająca atak epilepsji i chłopak, który widząc to zemdlał.

Trzecia stacja była najgorsza – wypadek komunikacyjny z lejącą się benzyną i bawiącym się zapałkami chłopakiem, który nie chciał ich oddać, chłopakiem ze złamaniem otwartym uwięzionym w samochodzie i kolejnym poszkodowanym, który wyleciał przez szybę. Na tej stacji było najtrudniej.

Był stres, emocje, nie było łatwo, ale zespół otrzymał drugie miejsce, z którego bardzo się ucieszył.

Dzięki udziałowi w zawodach uczniowie doskonalili swoje umiejętności, pracę zespołową w trudnych sytuacjach, dowiedzieli się również  o tym jakie jeszcze popełniają błędy ponieważ ratownicy, którzy byli sędziami dokładnie je wyjaśniali.

K. Kolbusz, Małgorzata Lenkiewicz

Galeria zdjęć


Perełki Kotliny Kłodzkiej w dwa dni,

czyli lekcje w plenerze

 

4-5 października odbyła się wycieczka  turystyczno-krajoznawcza w Góry Stołowe. Bezpłatny wyjazd dla dwudziestu uczniów naszej szkoły odbył się w ramach projektu  „Pracownia przyrodnicza w każdej gminie”. Program wycieczki zapewniał zwiedzanie wielu ciekawych i atrakcyjnych miejsc, zarówno pod względem  architektonicznym, sakralnym, historycznym jak i przyrodniczym.

Bazylika w Wambierzycach, Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermnej, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Uzdrowiska z kompleksem parków w Kudowie, Dusznikach oraz Polanicy Zdrój, Muzeum Zanikających Zawodów, Twierdza Kłodzka, a także  wejście na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki i spacer po Błędnych Skałach – to najważniejsze punkty programu.

Podsumowaniem pierwszego dnia był konkurs wiedzy przygotowany przez opiekunów i pilota wycieczki. Nie obyło się bez nagród dla najbardziej uważnych turystów.

Wrażeń było mnóstwo. Nikt nie tęsknił za powrotem do domu. Nie przerażał nawet ponad godzinny korek na autostradzie. Dobry humor dopisywał każdemu, a wiedza i doświadczenie zdobyte podczas nietypowych lekcji w plenerze na długo pozostaną w pamięci.

M. Chimko

Galeria zdjęć


POŻEGNANIE ŻOŁNIERZY WYJEŻDŻAJĄCYCH DO AFGANISTANU

 

Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w sobotę 25 września br. w uroczystym pożegnaniu żołnierzy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW), udających się na misję do Afganistanu.. Wśród wyjeżdżających żołnierzy na misje jest wielu ojców naszych uczniów. Życzymy wszystkim pomyślnego wypełnienia misji i szybkiego powrotu do swoich rodzin.

K.Kolbusz

Galeria zdjęć

 


Sprawozdanie z przebiegu akcji ,,Sprzątanie Świata”

Temat: Chronimy las.

16 września jak co roku w Szkole Podstawowej (IV-VI) w Świętoszowie obchodzony był Międzynarodowy Dzień ,, Sprzątania Świata” pod hasłem ,,Chronimy Las”. Tego dnia zaplanowano następujący przebieg akcji:

1.      Pierwsza część (2 godzina lekcyjna) odbyła się na sali gimnastycznej, na której uczniowie brali udział w następujących konkursach:

·   Konkurs plastyczny: każda z klasa wytypowała 2 uczniów do wykonania plakatu pod hasłem ,,Chronimy Las”,

·   Konkurs na ulotkę pod hasłem ,,Segregacja odpadów”: każda z klasa wytypowała 2 uczniów do wykonania ulotki.

·   Konkurs na gazetkę klasową o tematyce związanej z ochroną lasu.

·   Konkurs na scenkę rodzajową na temat ,, Chronimy las”. W scenkach wzięli udział pozostali uczniowie z poszczególnych klas. Oceniano następujące rzeczy:

ü  Zgodność scenki z tematem,

ü  Pomysłowość i kreatywność,

ü  Estetyka inscenizacji,

ü  Ilość osób aktywnie zaangażowanych w scenkę,

·   Konkurs wiedzowy: każda z klas wytypowała trzyosobową drużynę.

Zakres tematyczny:

ü  rozpoznawanie drzew,

ü  budowa warstwowa lasu,

ü  rośliny i zwierzęta leśne,

ü  rola lasu ,

ü  formy ochrony przyrody

Na koniec podsumowano punkty, wyłoniono zwycięzców i rozdano dyplomy.

I miejsce klasa VIa – punktów 25

II miejsce klasa VIb – punktów 23

III miejsce klasa VB – punktów 22

IV miejsce klasa Va – punktów 20

V miejsce klasa IVb – punktów 13

VI miejsce klasa IVa – punktów 8

2.      Druga część akcji przebiegała poza terenem szkoły. Ze względu na warunki atmosferyczne (padający deszcz) uczniowie w tym dniu nie uczestniczyli w akcji zbórki odpadów. Zaplanowano, że na najbliższych godzinach wychowawczych udadzą się na wyznaczone tereny.

Klasa IVa i b - teren leśny za szkołą od ulicy Husarskiej

Klasa Va i b - teren leśny od ulicy Szkolnej

Klasa VIa i b – teren placu zabaw przy ulicy Szkolnej

Organizator: Lidia Kaczmarek

Galeria zdjęć


SPRZĄTANIE ŚWIATA

akcja w klasach 0 - III SP

17 września 2010 roku jak co roku obchodziliśmy DZIEŃ SPRZĄTANIA ŚWIATA. Akcja rozpoczęła się apelem pod hasłem „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”, w którym udział wzięli ubrani na zielono uczniowie klas 0 – 3 Szkoły Podstawowej. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne oraz ulotki pt. „Nie śmieć i segreguj odpady”. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne sprzątanie naszej miejscowości i okolicznego lasu odbyło się tydzień później.

E. Cieślarczyk


„SUPER CHŁOPAK  2010”

        Konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopaka został rozstrzygnięty. Spośród 92 głosów 25 zdobył uczeń klasy VIA Łukasz Kozyra.

Wynik konkursu został ogłoszony podczas dyskoteki z okazji Dnia Chłopaka. Oprócz tańców, zabaw w chowanego i w berka tradycyjnie był bufet zaopatrzony w słodkości, o które postarały się pracowite mamy. Dochód ze sprzedaży ciasta i napojów zasilił konto Samorządu Uczniowskiego.

M.Chimko

Galeria zdjęć


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Po dwóch miesiącach słonecznych wakacji nadszedł czas na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pani Dyrektor Krystyna Kozak przywitała serdecznie wszystkich uczniów, nauczycieli oraz obecnych na sali rodziców. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów obu szkół, którzy tuż po powitaniu zostali pasowani i złożyli uroczystą przysięgę. Uczniowie szybko rozeszli się do domów, aby jeszcze skorzystać z ostatniego "luźnego" dnia..., bo od jutra długie tygodnie ciężkiej pracy.

J.B.

Galeria zdjęć